На Закарпатті вперше в Україні створили виїзну службу паліативної допомоги

В Ужгородському прес-клубі відбулося засідання, головною темою якого стала «Розвиток паліативної допомоги в регіоні, створення виїзної служби паліативної допомоги». Ще у грудні 2009 року у Виноградові на базі районної лікарні відкрили госпісну палату на 4 ліжка. З того часу стаціонарну паліативну допомогу отримало 65 закарпатців.

На Закарпатті вперше в Україні створили виїзну службу паліативної допомоги

Про це розповів Володимир Шевчук, голова правління благодійної організаціії "Спільне об'єднання соціуму". З 1 червня цього року на Виноградівщині створено виїзну службу паліативної допомоги, оскільки за словами Володимира Шевчука, чимало закарпатців, які мають невиліковні недуги, бажають останні прожити серед сім'ї у власній оселі. За місяць служба здійснила 37 медсестринських виїздів, 13- лікарських та 3 виїзди за участі духівників.

Закарпаття стало першим, де підтримати проект виїзної паліативної служби зголосилися і благодійні фонди, і влада, і громадські організації. Леся Брацюнь, виконавчий директор Української ліги сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги зазначила, що в Україні 80-85% людей з обмеженим прогнозом життя бажають завершити свій життєвий шлях удома. "Тому важливо надати їм об'єм соціальної, юридичної, духовної допомоги. Важливо допомогти їм примиритися з ситуацією, з близькими. Біль страшніша за смерть, --каже Леся Брацюнь.-- Закарпаття є прикладом, де вже за два ми можемо створити якісну виїзну службу". Команда, що працює, на виїзді складається з 6-ти осіб. Такий напрямок медико-соціальної допомоги активно підтримала церква. 

Тетяна Міцьо, заступник начальника управління охорони здоров'я Закарпатської ОДА підкреслила, що закарпатцям завжди було притаманне милосердя, людське ставелння. Управління охорони здоров'я області з великим ентузіазмом підтримало ідею запровадження такої служби. "Маємо низку наказів, працює позаштатний спеціаліст з паліативної допомоги, зібрана необхідна нормативна база,-- розповіла Тетяна Міцьо.—Згідно з рекомендацією Мінохорони здоров'я приблизна потреба Закарпаття --210 госпісних ліжок. На сьогодні близько 60% невиліковних хворих –це соматичні захворювання, 85-90% онкологія".

За словами Тетяни Міцьо, оскільки система охорони здоров'я наразі проходить реформування, можливості для відкриття відділень та встановлення ліжок для госпісних хворих є, незважаючи на те, що поки що у бюджеті немає окремої статті на витрати по паліативній допомозі. 

Іванна Сабо, голова Закарпатської обласної організації Товариства Червоного Хреста України, розповіла що в Україні діють госпіси у Запоріжській та Житомирській областях. "У 1993 році у селі Ракошино на Закарпатті запрацювала лікарня на 20 ліжок від Червоного хреста, присутня паліативна опіка, з 19 пацієнтаів—9 повністю лежачих. Це люди, які не мають рідні чи соціально одинокі,-- каже Іванна Сабо.—М плануємо офіційно переоформити лікарню як таку, що надає паліативну допомогу. За словами Іванни Сабо Червоний Хрест має і патронажна службу медсестер, збирає волонтерів. Щоправда, волонтерський рух на Закарпатті потребує активізації. . Приходять люди, що потребують догляду за хворим, чи просять підшукати доглядальницю.

На жаль, в Україні проблеми літніх та невиліковно хворих залишаються зазвичай поза зоною уваги держави і суспільства: досить часто вони залишаються сам на сам зі своїм болем, хворобами, самотністю. У той же час світова спільнота враховує тенденції постаріння населення, ВООЗ ще в 1982 році офіційно ввела у обіг поняття паліативної допомоги як системи медичних, соціальних, психологічних заходів, покликаних забезпечити максимально досяжну якість життя пацієнтів із невиліковними хворобами,  також  членів їхніх родин.

В Україні такий напрямок, що знаходиться на межі власне медицини та соціального захисту, почав розвиватися кілька років тому. Спочатку це були окремі проекти хоспісів, відкриті за сприяння різних благочинних установ. У 2008 році  в Міністерстві охорони здоров'я  України, яке очолював на той час Василь Князевич, була створена Рада паліативної та хоспісної допомоги та розроблена галузева програма розвитку цієї сфери.

13 липня 2011р.

Теги: поліативна допомога, госпіс, Червоний Хрест

Коментарі

Артём 2011-08-10 / 13:06:00
Добрый день.Я доктор районной больницы в Днепропетровской области. Очень бы хотелось узнать от вас как нам на базе хирурического отделения открыть палату паллиативной помощии, что для этого нужно? Заранее благодарен.

НОВИНИ: Соціо

14:26
/ 2
У Мукачеві в середу прощатимуться з полеглим на війні з росією Петром Павлюком
14:02
/ 2
На Курщині поліг 25-річний Василь Дзюба з Задільського Нижньоворітської громади
15:10
/ 2
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим Героєм Тиберієм Горватом
01:38
/ 2
В Ужгороді відкрили 72-гу мініскульптурку – на честь 175-річчя з дня народження румунського поета Міхая Емінеску
18:45
/ 3
На Запоріжжі поліг 55-річний стрілець 128-ї бригади Володимир Сухан із Поляни на Мукачівщині
16:12
/ 2
На Донеччині поліг Михайло Лендєл з Броду Іршавської громади
13:06
/ 1
У понеділок в Ужгороді прощатимуться з полеглим захисником Ігорем Козелом
22:02
/ 2
На Донеччині поліг Вадим Пачев з Чорної Тиси Ясінянської громади на Рахівщині
15:38
/ 2
Головком ЗСУ Сирський попрацював з "Птахами Мадяра" на передовій
23:18
/ 3
Зупиняючи російську агресію на Донбасі поліг Михайло Грушман з Хуста
21:10
/ 5
У Нижніх Воротах на Мукачівщині помер Володимир Чекета, який 3 місяці тому отримав важке поранення на Курщині
18:10
У Хусті невідомі вкинули запалену пляшку з легкозаймистою речовиною в приміщення пенсійного фонду
17:48
/ 3
У центрі Ужгорода встановили сучасний підземний майданчик для сміття
16:37
/ 5
АРМА не змогло з першого разу продати за 1 млрд грн 460 га "землі Каськіва" на полонині Боржава
11:38
/ 2
На російській Курщині поліг єгер УТМР з Виноградівщини Павло Кіса
06:33
/ 2
На війні поліг Артур Ривті зі Станова на Мукачівщині
20:38
/ 1
У Дніпрі помер підполковник Микола Шмолнавер з Рахова
17:48
/ 1
В Ужгороді відбудеться благодійний передріздвяний ярмарок меду та вина
14:10
/ 2
У п'ятницю в Мукачеві попрощаються з полеглим Героєм Олександром Рейті
01:23
/ 5
Попри застороги БЕБ Вільховецька сільрада довірила добудову школи за 120 млн грн сумнівній фірмі без досвіду
00:27
/ 17
Президент нагородив закарпатця Роберта Бровді "Мадяра" найвищою суто військовою відзнакою "Хрест бойових заслуг"
15:57
/ 11
"Віджати" Карпати: уроки бізнесу від ОПЗЖ та Арахамії
15:33
/ 1
У Мукачеві попрощаються з померлим Героєм Михайлом Бідзілею
19:05
/ 5
Сотня вітряків на полонинах Тячівщини: громади повідомили про початок розробки документів під ВЕС на площі понад 8 тис. гектарів
17:28
/ 9
"Виставковий зал" бухгалтерки родини мера Андріїва стане багатоповерхівкою у Малому Ґалаґові
» Всі новини