У прес-центрі «Закарпаття» говорили про українську діаспору в Чехії та про часопис «Пороги» (ФОТО)

У четвер журналісти мали нагоду зустрітися у прес-центрі «Закарпаття» з Олексою Лівінським, редактором часопису «Пороги» (Прага, з 2005), колишнім журналістом газети «Старий Замок» (1997-2006).

У прес-центрі «Закарпаття» говорили про українську діаспору в Чехії та про часопис «Пороги» (ФОТО)

Більшу частину своєї мови гість зосередив перш за все на українській діаспорі в Чеській Республіці, супроводжуючи свої слова міні-презентацією. Пан Олекса розповів, що сьогодні в 10-мільйонній Чехії, згідно перепису населення, який відбувся у березні цього року, живе близько 130 тисяч українців, з яких близько 40% – закарпатці. Серед цієї найчисленнішої в Чехії діаспори 40 тис мають дозвіл на постійне проживання.

Оскільки українці в Чехії – "явище не нове, адже почали з'являтися там ще за часів Австро-Угорщини", то Олекса Лівінський коротко розповів про основні хвилі міграції українців у Чехію. "Основна хвиля міграції, – розповів гість прес-центру, – прийшла в 20-40-х роках минулого століття, коли більшість українців антибільшовицького настрою були змушені емігрувати з Радянського Союзу. Чехія на той час була єдиною в Центральній Європі демократична держава, яка давала можливість розвиватися не тільки українцям, але й іншим національностям." Пан Олекса зауважив, що тогочасна діаспора була доволі інформаційно відірвана від подій на батьківщині.

В 90-х роках закарпатці були свого роду зачинателями нової хвилі міграції, масово подавшись до сусідньої Чехії на заробітки. "На той час у Чехії, – розповів Олекса Лівінський, – тоді ще Чехословаччині, був будівельний бум, не було масової інфляції. Це була єдина країна, яка змогла уникнути великого банкрутства підприємств і плавно перейти з соціалістичної економіки на капіталістичні рейки. В '97 році в Чехії зовсім небуло безробіття як такого." У тогочасних чеських мас-медіа не було зовсім ніякої об'єктивної інформації про Україну, тільки кримінал та спорт.



Натомість інформаційний вибух стався з Помаранчевою революцією, коли чеські ЗМІ заполонили новини з України. Події висвітлювалися доволі об'єктивно і українська діаспора почала активне життя: "організовувалися громадські товариства та об'єднання українських мігрантів. А це були люди, які раніше боялися отримати слово, боялися мати контакти з чеськими поліцейськими і власними земляками. Це була доволі соціально перестрашена публіка." Крім того, відповідні зміни в чеському законодавстві у 2006 році допомогли багатьом українцям легалізувати своє становище в Чехії. Новий занепад у самоусвідомленні українців у Чехії стався у 2009 році, коли на Україні почалася газова криза.



Стосовно часопису "Пороги", то він існує вже 19 років і видається однією з перших українських громадських організацій "Українська ініціатива в Чеській Республіці" раз на два місяці переважно на 28-32 сторінках як єдиний журнал для українців Чехії. "Ми звертаємо увагу на хроніку громади, робимо інтерв'ю з українцями, які чогось досягли, пишемо про все, що відбувається в громаді", – додав Олекса Лівінський. "Маємо рубрику "Четверта хвиля", де роз'яснюємо людям закони про міграцію, всі новинки, цифри, факти, різні поради в цій галузі". Як розповів Олекса Лівінський, на 70% часопис фінансується з ґранту міністерства культури Чехії, "цей ґрант потрібно весь час захищати, доводити, що видання є необхідним для нашої діаспори, тому з цього року ми прийняли рішення виходити як двотижневик і в меншому форматі, на 12 сторінках." Сьогодні часопис прагне досягти бодай 10% чеських українців і зробити українську діаспору більш-менш активною. Адже, за словами редактора часопису, наші земляки не мають часу читати, адже переважну більшість часу вони працюють 13-14 годин на добу.

28 квітня 2011р.

Теги: Лівінський, Пороги, діаспора, Чехія, прес-центр "Закарпаття"

Коментарі

Олекса 2011-04-29 / 13:29:00
Ще одна важлива річ, про яку я забув сказати і про яку варто нашим журналістам говорити: про грошові перекази, можна сказати нашо-іноземні інвестиції в область, наших тячівських, рахівських, хустських та інших заробітчан на Закарпаття. у 2007 році були приблизні підрахунки, що у із Чехії в Україну перерахували біля 800 млн. євро. Очевидно, що із цього значна сума перепала і на Закарпаття (гадаю, 250-300 млн. рахуватися можна). Ось на коресподенті саме є стаття про це (НБУ: Перекази трудових мігрантів в Україну в 2010 році перевищили півтора мільярда доларів). Шкода тільки, що Україна й бачить своїх заробітчан як фінансове джерело.

Олекса 2011-04-29 / 13:10:00
Пороги, як і інші часописи нацменшин, фінансуються на 70 відсотків із гранту Міністерства культури ЧР, а 30 як мінімум треба знайти з інших джерел, поправте там прошу. Дякую за оцінки!

2011-04-29 / 11:19:00
закарпаття втратило, україна вцілому здобула

Колега 2011-04-29 / 11:05:00
Олекса хороший хлоп і хороший журналіст. Шкода, що він пішов із Закарпаття, але з іншого боку - що тут ловити хорошим хлопам і хорошим журналістам? :)

Мідянка 2011-04-29 / 10:16:00
Олекса Лівінський один з талановитих закарпатських журналістів,який сам став на стезю українських заробітчан у Чехії .Присутність Лівінського в чеському медійному просторі разом з його колегами тільки зміцнила до цього досить натягнуті чесько-українські упереджені культурницькі стосунки .За все йому варто подякувати,що яроблю украй рідко...

Rusyn Val 2011-04-28 / 21:04:00

///Олекса розповів, що сьогодні в 20-мільйонній Чехії,///





виправте - населення Чехії 10 міліонів з малим "хвостиком"


Виправили. То була наша помилка. Адмін

НОВИНИ: Соціо

10:59
Відключень електроенергії на Закарпатті у четвер не передбачається, "до окремої команди" – "Закарпаттяобленерго"
23:55
В Ужгороді пожежні навчалися ліквідовувати загорання у 16-поверхівці
19:23
"Закарпаттяобленерго" повідомило про відміну раніше "анонсованих" відключень електроенергії 20 листопада з 19:00 до 22:00
17:06
"Закарпаттяобленерго" повідомило про застосування графіка погодинних відключень електроенергії 20 листопада з 16:30 до 22:00
11:18
В Ужгороді рятувальники 2 дні планово навчатимуться ліквідовувати НС на 16-поверхівках
11:12
/ 1
У середу на Закарпатті електроенергію не відключатимуть – "Закарпаттяобленерго"
17:58
В ужгородському скансені та мукачівському замку відкриють резиденції святого Миколая
14:43
/ 4
У Мукачеві у 37 локаціях висадили 570 сакур, закуплених коштом мера
11:00
/ 1
У середу в Ужгороді прощатимуться з полеглим захисником Михайлом Шишкою
09:27
У вівторок на Закарпатті електроенергію не відключатимуть – "Закарпаттяобленерго"
21:39
/ 3
З понеділка на Закарпатті впроваджуються графіки погодинних відключень електроенергії
20:18
/ 1
Стало відомо про загибель Івана Савули з Дубового, що з червня вважався зниклим безвісти
19:32
Закарпатський сир "Лопта" здобув "срібло" на міжнародному конкурсі сирів у Португалії
18:09
У понеділок тимчасово не працюватиме ПП "Убля – Малий Березний" на кордоні зі Словаччиною
16:26
/ 6
На Закарпатті відбулася Всеукраїнська конференція військових капеланів УГКЦ
15:05
Годинник капітана пароплава Carpathia, що врятував пасажирів "Титаніка", продали за рекордні $2 млн
22:29
/ 1
Майже половина мукачівців їздять у громадському транспорті безкоштовно
14:53
Держдеп США знизив рівень ризиків для подорожей до 9 областей України, серед яких – Закарпаття
00:03
/ 2
Україна та ЄС розпочинають модернізацію пункту пропуску "Лужанка-Берегшурань" на кордоні з Угорщиною
23:56
Найстаріша жителька Іршавської громади Ганна Фечка відзначила 103-й день народження
23:14
/ 2
Із Закарпаття за час повномасштабної війни емігрували 300 тисяч місцевих жителів – Білецький
23:52
/ 28
"Я бізнес робила з митницею та прокуратурою": мама екскерівника Закарпатської МСЕК Веклинця про майно сина
20:49
/ 13
У позашляховику, що вночі в лісі біля Великої Угольки перекинувся в урвище, загинув настоятель тамтешнього скиту УПЦ МП Артемій (Пацкан)
19:22
/ 1
Зупиняючи московську орду на Донеччині поліг Руслан Капітан з Підгірного Іршавської громади
16:18
/ 5
Голова Закарпатської ОВА Мирослав Білецький зустрівся з правлячим єпископом МГКЄ владикою Теодором
» Всі новини