Провідні суспільствознавці України обговорюють в УжНУ трансформаційні процеси у Центрально-Східній Європі

28 квітня у конференц-залі стоматологічного факультету Ужгородського національного університету в рамках святкування п’ятої річниці заснування факультету суспільних наук розпочала роботу міжнародна науково-практична конференція «Трансформаційні процеси в країнах Центральної та Східної Європи на рубежі ХХ-ХХІ століть: інституційний, соціокультурний та етнонаціональний вимірі».

Провідні суспільствознавці України обговорюють в УжНУ трансформаційні процеси у Центрально-Східній Європі

Конференцію, в якій зголосилися взяти участь провідні українські суспільствознавці з найпрестижніших вищих навчальних закладів України, відкрив ректор УжНУ, проф. Микола Вегеш. У своєму виступі Микола Миколайович розповів про історію факультету суспільних наук та перспективи його розвитку. Зокрема ректор сказав: "Сьогодні відзначає свій скромний п'ятирічний ювілей факультет суспільних наук Ужгородського національного університету. Його керівництво запропонувало цілий ряд заходів, серед яких, безперечно, центральне місце відводиться науково-практичній конференції "Трансформаційні процеси в країнах Центрально-Східної Європи на рубежі ХХ-ХХI століть: інституційний, соціокультурний та етнонаціональний вимір". Мені приємно, що в конференції зголосилися взяти участь провідні українські суспільствознавці, які представляють найпрестижніші вищі навчальні заклади України.

Факультет суспільних наук створений наказом ректора 6 лютого 2006 року у відповідності до рішення Вченої ради Ужгородського національного університету від 26 січня 2006 року. Це сталося не спонтанно, ми до нього йшли більше десятиліття, переконуючи тодішнє керівництво в необхідності створення такого факультету. Фактично факультет утворився в процесі реорганізації, тобто окремі спеціальності в його складі відійшли від юридичного та історичного факультетів, а кафедри педагогіки і психології та філософії втратили статус загальноуніверситетських. Процес реорганізації завершився тоді, коли кожна із спеціальностей стала самодостатнім університетським організмом, який в достатній мірі був забезпечений відповідними фахівцями – докторами і кандидатами наук. Користуючись нагодою хочу висловити подяку завідувачам кафедр Юрію Олександровичу Остапцю, Ірині Василівні Козубовській, Валентину Миколайовичу Гвоздяку, Едуарду Тіберійовичу Соломці, Володимиру Васильовичу Старості, які доклали чимало зусиль, щоб цей факультет відбувся і перетворився в один із кращих в університеті. Особливо теплих слів заслуговує засновник кафедри політології на факультеті Володимир Лаврентійович Боднар та професори, з якими ми пов'язуємо становлення цієї спеціальності – Федір Михайлович Кирилюк і Валерій Миколайович Денисенко. Вищеназвані вчені й педагоги в значній мірі спричинилися до формування наших кадрів, вони ж постійно надавали відчутну навчально-методичну і наукову допомогу.

На сьогоднішній день факультет включає в себе також Закарпатський центр гендерної освіти, лабораторію соціальних досліджень, центр психологічної служби та науково-дослідний інститут політичної регіоналістики. На факультеті викладають 82 викладачі, серед яких 7 докторів наук, професорів та 36 кандидатів наук, доцентів. Вони читають лекції понад 600 студентам денної та заочної форми навчання. Для прикладу: коли виникла кафедра політології, то на ній викладав один кандидат політичних наук. На сьогоднішній день конкуренція досягла такого рівня, що нам доводиться вибирати серед кількох кандидатів політичних наук.

На факультеті значна увага приділяється науковій роботі. Без перебільшення скажу, що наші "Наукові вісники" вже давно, а фактично від часу їх заснування, перетворилися у всеукраїнські видання. На їх сторінках друкуються вчені від Ужгорода до Донецька і від Львова до Харкова. В цьому ми перш за все завдячуємо редколегії, до якої ввійшли найвідоміші вчені України, беззаперечні авторитети в політології, філософії та соціології. Великі надії покладаємо на професорсько-викладацький склад двох нових кафедр – педагогіки та психології, які з недавніх часів діють як окремі структурні підрозділи. Кілька місяців тому побачив світ перший випуск журналу "Регіоналістика", який видає НДІ політичної регіоналістики.

За короткий проміжок часу керівництво факультету зуміло налагодити тісні, і що найважливіше, реальні контакти з потужними науково-навчальними центрами держави – Національним університетом "Києво-Могилянська академія", Київським, Львівським, Чернівецьким, Прикарпатським, Дніпропетровським та Донецьким університетами, Інститутом історії України НАН України, Інститутом політичних та етнонаціональних досліджень НАН України, Тернопільським національним педагогічним університетом. Зміцнюються контакти з Клужським, Лодзьким університетами та університетом Данді в Шотландії. Вже традиційними є стосунки факультету суспільних наук з бельгійськими інститутами соціальної роботи Брюсселя і Намюра, а також з Сегедським університетом, Ніредьгазьким педагогічним інститутом, Інститутом етнонаціональних досліджень Угорської академії наук та Пряшівським університетом.

Сьогоднішня конференція є найяскравішим свідченням того, що взаємовідносини факультету суспільних наук і передових університетів України тривають. Від імені керівництва Ужгородського національного університету вітаю наших поважних гостей – доктора політичних наук, професора, завідувача відділу соціально-політичної історії Інституту політичних і етнонаціональних досліджень імені І.Ф.Кураса НАН України Марію Кармазіну, доктора політичних наук, завідувача кафедри теорії та історії політичної науки Львівського національного університету імені Івана Франка Валерія Денисенка, доктора історичних наук, професора, завідувача кафедри політології Інституту історії і політології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Василя Марчука та багатьох інших, які приїхали з різних куточків України, щоб взяти участь у конференції. Загалом, на пленарному та секційних засіданнях буде прочитано 120 наукових доповідей та повідомлень, а підсумок буде підбито під час роботи  круглого столу на тему "Розвиток політичної науки в контексті демократичних перетворень в Україні", де модератором буде професор Валерій Денисенко".

Робота конференції триватиме два дні у чотирьох секціях, зокрема: "Політичні перетворення в країнах Центрально-Східної Європи та на пострадянському просторі", "Політичні трансформації в Україні: куди ми йдемо?", "Трансформаційні процеси в системі освіти в країнах Центрально-Східної Європи" та "Підготовка фахівців соціальної роботи в країнах Центрально-Східної Європи".

Прес-служба УжНУ. Фото: Павла Білецького

28 квітня 2011р.

Теги: суспільствознавці, УжНУ, суспільний, Вегеш

НОВИНИ: Соціо

14:37
Медика із Закарпаття нагородили за порятунок воїнів на фронті Фото новина
10:56
Понад 5,5 млн грн “розчинилися” на будівництві спорткомплексу: судитимуть чиновника сільради Фото новина
08:49
/ 6
В Ужгороді вийшли на мітинг проти закону, що обмежує незалежність НАБУ і САП
00:02
У Барбові Мукачівської громади попрощаються з Юрієм Мочарієм, який поліг ще в грудні 2022-го Фото новина
17:51
/ 2
В Ужгороді обрали нову локацію для поховань військових
17:34
/ 7
Закарпаття. "Краматорські" сутінки
12:36
Екомандрівка до витоку Чорної Тиси: діти відкривали природу Карпат разом з екоклубом Фото новина
10:31
/ 4
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Віталієм Лакатошем Фото новина
10:19
/ 1
На Донеччині поліг Михайло Вінтоняк з Косівської Поляни на Рахівщині Фото новина
23:18
/ 1
На війні з Росією поліг Василь Клюс з Великих Ком'ят Виноградівської громади Фото новина
07:57
У понеділок в Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Василем Шкобою Фото новина
14:18
Відкрито реєстрацію на серпневі зміни дитячого табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді
11:03
/ 1
У Сокирниці на Хустщині попрощалися з полеглим захисником Володимиром Стецем Фото новина
09:31
Завершилася третя зміна табору "Зелені скарби Карпат": пригоди, відкриття і справжнє літнє щастя Фото новина
20:35
Після модернізації колії з кінця липня відновлюють курсування поїздів до Ужгорода
19:20
/ 1
Підтверджено загибель захисника з Берегова Валерія Ковальова Фото новина
18:59
У серпні на кілька днів буде зупинено курсування потягів між Мукачевом і Кошицями
19:53
/ 1
На Закарпатті дозволили полювання у мисливський сезон 2025-2026 років
19:49
Екоклуб у Ясінях запрошує у мандрівку до витоку Чорної Тиси
19:29
На Закарпатті через суд повернули державі понад 2,6 га землі у нацпарку "Синевир"
14:44
/ 1
У Мукачеві попрощаються з захисником Василем Богданом Фото новина
22:44
/ 2
На Рахівщині попрощаються з захисником Андрієм Легким
19:44
У таборі "Зелені скарби Карпат" стартувала третя зміна: перший день присвятили стихії води Фото новина
17:00
/ 1
Четверо закарпатців збиралися перепливати Тису, щоб потрапити в Угорщину
11:37
/ 3
На Закарпатській митниці викрили спроби незаконного ввезення товарів на сотні тисяч гривень Фото новина
» Всі новини