В УУБА та КаУ провели наукові читання до 72-річчя Карпатської України (ФОТО)

15 березня 2011 року в Ужгородській українській богословській академії імені святих Кирила і Мефодія та Карпатському університеті імені Августина Волошина було проведено урочисті заходи та наукові читання приурочені 72-річчю Карпатської України (14 – 15 березня 1939 р.).

В УУБА та КаУ провели наукові читання до 72-річчя Карпатської України (ФОТО)

Як повідомили Закарпаття онлайн у прес-службі УУБА-КаУ, у свято-Миколаївському актовому залі академії та університету  традиційні наукові читання, приуроченні героїчним подіям державотворення на землях Закарпаття восени 1938 – березня 1939 років, було розпочато молитвою "Царю небесний..." та виконанням державного гімну "Ще не вмерла в Україні ні слава, ні воля...".

Відкрив наукові читання ректор УУБА та КаУ, заступник голови з вищої освіти і науки Синодального відділу Української Православної Церкви, професор, архімандрит Віктор (Бедь).

У вступному слові отець-ректор передав професорсько-викладацькому складу і студентам благословення та вітання від імені Блаженнійшого Митрополита Володимира та зупинився на історичному значенні проголошення в березні 1939 року Карпатської України для подальшого відновлення 24 серпня 1991 року державної незалежності української держави, що за літочисленням від початку князювання київської династії Кия (VІ ст.) донині вже має більше 1500 років.

Всім учасникам наукових читань було надано можливість переглянути 25-хвилинну серію документального фільму "Собор на крові", в якій на документальних і правдивих фактах показано всю велич, патріотизм та трагічність березневих подій 1939 року на Закарпатті, під час та після проголошення державної незалежності Карпатської України.     Переглядаючи стрічки кінохроніки 14-15 березня 1939 року (задокументовані американським кінематографістом Лисюком), учасники наукових читань стали безпосередніми свідками і учасниками проголошення Карпатської України Карпатоукраїнським Соймом на Закарпатті  14 – 15 березня 1939 року. Карпатський Сойм в умовах реальної загрози захоплення Закарпаття фашистськими військами гортіївської Угорщини (військово-політичного союзника фашистської Германії) одноголосно проголосив державну незалежність Карпатської України (нині Закарпаття), прийняв державний закон згідно з яким: державний прапор – синьо-жовтий, державний герб – тризуб (знак Володимира Великого) та державна мова – українська. Ці історичні рішення найвищого законодавчого органу влади русинів-українців Карпатської України від 14 – 15 березня 1939 року є найбільш красномовною відповіддю спекулянтам та штрейкбрехерам, які намагаються нині роздмухувати штучно створену ідеологію політичного русинства (закладену в 20-30-х роках ХХ ст. ворожою угорською пропагандою, а на початку 90-х років ХХ ст. підтриману ідеологічними відділами КПРС-КПУ і КДБ СРСР та КДБ УРСР) на Закарпатті, сіючи на догоду інших держав ворожнечу серед єдинокровного українського народу.

Відтак учасники наукових читань перейшли до заслуховування доповідей.

З доповідями виступили:

– проректор з наукової роботи УУБА та КаУ, магістр політичних наук Євген Іванович Гайданко на тему: "Національне відродження на Закарпатті у період Карпатської України (жовтень 1938 – березень 1939 рр.";
– перший проректор КаУ, директор НДІ богослов'я, філософії та аналітики УУБА та КаУ,  доктор філософії, професор Майя Георгіївна Артьомова на тему: "Вплив карпатоукраїнського фактору на розвиток українського питання наприкінці 30-х – середини 40-х рр. ХХ ст.".

З науковими повідомленнями-доповідями виступили:

– студентка - правознавець IV курсу Карпатського університету імені Августина Волошина Ірина Олександрівна Балик на тему "Конституційно-правові засади проголошення Карпатської України 14 – 15 березня 1939 року";
– студент - богослов III курсу Ужгородської української богословської академії імені святих Кирила і Мефодія та Карпатського університету імені Августина Волошина Іван Іванович Довжинин "Духовна спадщина Карпатської України".

Після заключного слова отця-ректора присутні вшанували полеглих героїв Карпатської України хвилиною мовчання (за оцінками істориків, близько 28 000 карпатоукраїнців були закатовані профашистською угорською владою та загинули на полях нерівних боїв. Для придушення Карпатської України профашиською гортівською владою на територію Карпатської України в березні 1939 року було введено 40-тисячну армію. Понад сто тисяч карпатоукраїнців були вимушені покинути територію своєї рідної землі).

Наукові читання було завершено молитвою "Достойно єсть..." та виконанням державного гімну України "Ще не вмерла в Україні ні слава,  ні воля..."

Відтак академічне духовенство, професорсько-викладацький склад та студенти Ужгородської української богословської академії імені святих Кирила і Мефодія та Карпатського університету імені Августина Волошина пройшли хресною ходою вулицями міста Ужгорода до пам'ятних дощок та пам'ятника Президенту Карпатської України, Герою України, доктору, о. Августину Волошину, де встановили вінки та корзину з квітами і відправили заупокійну літію за померлих героїв Карпатської України, яку очолив професор, архімандрит Віктор (Бедь) у співслужінні духівника академії, благочинного Ужгородського міського благочиння Мукачівсько-Ужгородської єпархії, доцента, протоієрея Іоанна Моланича і помічника отця-ректора з богослужбової практики та інспекторської служби протоієрея Євгенія Шелевія.

16 березня 2011р.

Теги: Карпатьска Україна, Красне Поле, УУБА

НОВИНИ: Соціо

17:51
В Ужгороді обрали нову локацію для поховань військових
17:34
/ 4
Закарпаття. "Краматорські" сутінки
12:36
Екомандрівка до витоку Чорної Тиси: діти відкривали природу Карпат разом з екоклубом Фото новина
10:31
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Віталієм Лакатошем Фото новина
10:19
/ 1
На Донеччині поліг Михайло Вінтоняк з Косівської Поляни на Рахівщині Фото новина
23:18
/ 1
На війні з Росією поліг Василь Клюс з Великих Ком'ят Виноградівської громади Фото новина
07:57
У понеділок в Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Василем Шкобою Фото новина
14:18
Відкрито реєстрацію на серпневі зміни дитячого табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді
11:03
/ 1
У Сокирниці на Хустщині попрощалися з полеглим захисником Володимиром Стецем Фото новина
09:31
Завершилася третя зміна табору "Зелені скарби Карпат": пригоди, відкриття і справжнє літнє щастя Фото новина
20:35
Після модернізації колії з кінця липня відновлюють курсування поїздів до Ужгорода
19:20
/ 1
Підтверджено загибель захисника з Берегова Валерія Ковальова Фото новина
18:59
У серпні на кілька днів буде зупинено курсування потягів між Мукачевом і Кошицями
19:53
/ 1
На Закарпатті дозволили полювання у мисливський сезон 2025-2026 років
19:49
Екоклуб у Ясінях запрошує у мандрівку до витоку Чорної Тиси
19:29
На Закарпатті через суд повернули державі понад 2,6 га землі у нацпарку "Синевир"
14:44
/ 1
У Мукачеві попрощаються з захисником Василем Богданом Фото новина
22:44
/ 2
На Рахівщині попрощаються з захисником Андрієм Легким
19:44
У таборі "Зелені скарби Карпат" стартувала третя зміна: перший день присвятили стихії води Фото новина
17:00
/ 1
Четверо закарпатців збиралися перепливати Тису, щоб потрапити в Угорщину
11:37
/ 3
На Закарпатській митниці викрили спроби незаконного ввезення товарів на сотні тисяч гривень Фото новина
16:44
/ 1
В Ужгороді провели в останню путь полеглого у війні Віктора Набожного Фото новина
23:27
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Набожним Фото новина
23:05
Виготовлено паспорт "Чорного озера" в Ужгороді
22:31
/ 3
В Ужгороді у дворі чоловіка, що незаконно проник на сусідську територію, виявили рослини конопель Фото новина
» Всі новини