Ще зовсім недавно температура в пологовому відділенні центральної районної лікарні Мукачева взимку ніколи не дотягувала до обов'язкових 25 градусів тепла, хоча такі спартанські умови для немовлят викликали б паніку в клініках Швейцарії або США. Коли ж кілька років тому за допомогою спонсорів мукачівські медики нарешті переобладнали котельню і утеплили пологовий будинок, а також дозволили цілодобове перебування новонародженого з матір'ю, дитяча смертність у місті різко пішла на спад.
За словами Ярослава Луп'яка, головлікаря лікарні, якщо в 2006-му році даний показник досягав 10,2 проміле (тобто 10,2 смертей на 1 тис. народжених малят), то в 2010-му -- 7,2 проміле, що значно нижче, ніж в середньому по країні.
За даними МОЗ, у 2009 році в українських пологових будинках вмирали 9,26 з 1 тис. новонароджених -- у два з половиною рази частіше, ніж у середньому по Західній Європі. Згідно з даними щорічного звіту CIA World Factbook, в 2010-му за цим показником Україна посіла 67-е місце у списку 195 країн, сусідуючи з Уругваєм та Тринідадом і Тобаго.
Рівень дитячої смертності є лакмусовим папірцем стану охорони здоров'я країни, підкреслює Елен Лефевр-Шоле, директор проекту Здоров'я матері і дитини USAID, фінансованого держдепартаментом США.
"Вісім років тому, провівши дослідження, ми з'ясували, що близько 90% новонароджених переохолоджуються в українських пологових будинках, -- додає експерт. -- Це призводить до безлічі ускладнень".
Досвід мукачівської лікарні тільки підтвердив, що висока дитяча смертність в Україні -- наслідок диких і відсталих умов у більшості вітчизняних пологових будинків. "Для України це слизькі сходинки на шляху до Євросоюзу", -- підкреслює Лефевр-Шоле.