Чілла Фединець, доктор філософії, науковий співробітник інституту національних досліджень Угорської академії наук (Будапешт), співкерівник редакційної колегії озвучила рекомендації Ради Європи щодо вивчення історії у ХХІ ст., де йдеться про необхідність подолання упередження між народами та їхнього примирення. "Наша робота витримана саме у такому дусі і у такій співпраці повинна продовжуватися", -- наголосила науковець.
Юрій Остапець, кандидат політичних наук, декан факультету суспільних наук УжНУ, член редколегії пояснив, що книга є спільним проектом двох установ – Науково-дослідного інституту політичної регіоналістики УжНУ та Інституту етнонаціональних досліджень Угорської академії наук.
"Оригінальність видання полягає у тому, що тут охоплено історію Закарпаття до 2009 року. На одні й ті ж події висловлена точка зору як наших, так і угорських науковців. І знайдено певний компроміс. Кожен із розділів закінчується хронологією подій, що теж зроблено вперше", -- розповів Ю. Остапець. За його словами, процес роботи над книгою тривав понад рік. Тираж видання наразі складає 400 примірників, видання здійснено у поліграфічному центрі "Ліра".
Доктор історичних наук, професор УжНУ, член редколегії Роман Офіцинський зауважив, що масштабний проект здійснили 26 авторів. Видано дві дзеркальні версії – українською та угорською мовами. Переклад, за словами Р. Офіцинського, не є абсолютно ідентичним, адже існують певні відмінності, наприклад, у назвах. Проте за змістом усе передано однаково. Професор розповів, що ініціатива видання належала угорській стороні у рамках процесу історичного примирення через спільні наукові проекти. "Українська і угорська історіографія щодо певних моментів мають розбіжні погляди і це перша спроба примирити науки двох народів. І це трохи болісний момент. Угорці мають специфічний погляд на Закарпаття. Проте автори книги дивилися на історичні моменти очима сучасника, який не відповідає за дії і у тому числі помилки своїх попередників", -- наголосив науковець.
Степан Черничко, к.ф.н., проректор Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ, член редколегії розповів: "Я не історик, а філолог (співавтор розділу про мовну політику), за національністю угорець, але громадянин України, тож я становив спільну ланку між угорськими та українськими авторами цієї книги. Сподіваюся, читач знайде у книзі такі факти, які будуть на користь кожному народові".
Федір Шандор, кандидат соціологічних наук, завідувач кафедри туризму УжНУ, член авторського колективу повідомив, що у книзі вперше висвітлено розвиток туристичної галузі як однієї із тих сфер, що впливали на економіку краю.
Також вперше подано факти з історії угорської національної меншини на Закарпатті.
Щодо подій 1939 року, Карпатської України, то Роман Офіцинський розповів: "Я висвітлив події цього періоду саме як окупацію з боку Угорщини. Угорська сторона, на диво, прийняла цю позицію, хоча, звичайно, тривали дискусії. І це цікавий та повчальний момент для істориків й інших країн".
Юрій Остапець на завершення повідомив, що Науково-дослідний інститут політичної регіоналістики УжНУ започаткував видання журналу "Регіоналістика", що виходитиме тричі на рік і висвітлюватиме проблематику розвитку регіону.
mekk 2011-03-09 / 17:09:00
"Правилами коментування" на сайті Закарпаття онлайн заборонено розміщувати розлогі цитати чи цілі матеріали інших авторів, замість яких рекомендуємться давати посилання на ці інформації в мережі. Адмін