Шкідник, що уразив катальпи, зветься "тутова щитівка" і небезпечний й для горіха, тополі та інших дерев. Крім того, катальпи уражені тлею, що ужгородці помічають у теплу пору року. Єдиний спосіб боротися за життя дерев – труїти шкідників, що надто недоречно в центрі міста, адже обробляти дерева хімікатами слід кілька разів за сезон, крім того, це не дає повної гарантії. Це ще ж і дорожче, ніж висадити нові рослини, - каже кандидат біологічних наук, доцент Олег Колесник, завідувач кафедрою ботаніки біофаку УжНУ, згоджуючись з колегами, зокрема, з кандидатом біологічних наук, доцентом Віталієм Симочком, завідувачем кафедрою плодоовочівництва і виноградарства, що з катальпами доведеться усе ж попрощатися.
Фахівці наголошують: місту потрібні свої, рідні (науковою мовою – районовані) рослини, придатні до нашого клімату. Дмитро Сойма, кандидат біологічних наук, директор ботанічного саду УжНУ, акцентує, що місту необхіден розплідник дерев для озеленення, в котрому б вирощувалися саме такі рослини.
Начальник відділу державного Управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області, заслужений природоохоронець України Анатолій Поляновський стверджує, що це могли би бути і клени, і явори, і липи, і, звісно – платани. Такі деревцята, що належать до підвиду "платану Другета", самосівом вже ростуть у парку "Під замком", вони – прямі нащадки одного з найстаріших дерев України, котре внесене до відповідного реєстру й досі прикрашає парк.
Загалом же місту потрібна стратегія озеленення, - дійшли згоди фахівці. Як каже міський голова Віктор Погорєлов, в Ужгороді має бути місце різним деревам – як сакурам, так і каштанам, липам і хвойним рослинам. Усі рішення слід приймати, радячись з фахівцями і залучаючи громадськість, наголошує мер.
Потерпілі від шкідника катальпи на вулиці Волошина та площі Театральній приберуть на початку календарної весни. На окремій нараді в деталях з'ясують, які рослини є змога підсадити на місце, звільнене від хворих дерев, і які саме культури висадять у контейнери, аби не залишити центр "голим".
"Ми вболіваємо за зелене обличчя міста, але й за комфорт та безпеку його мешканців. Маю пояснити ужгородцям, що у місті дуже багато аварійних дерев, і як би нам не подобалися старі рослини, слід розуміти, що вони можуть просто впасти, і їх слід обрізати, а деякі – навіть викорчовувати, звісно, замінюючи на нові. На жаль, для повного оновлення коштів нема, але ми будемо поступово це робити. Прошу мешканців міста ставитися до цього з розумінням", - каже Віктор Погорєлов.
Міська влада чекає усіх доречних пропозицій і ідей щодо озеленення міста, - повідомила Закарпаття онлайн прес-секретар Ужгородського міського голови Алла Хаятова.
2011-02-22 / 22:28:00
так увольте нахер Харевича який тоді з Мартином їх завіз та посадив. завідомо зробивши херню