Отримавши документ на право писати "Без ГМО", виробник по півроку відмахується ним від перевірок. А про реальну ситуацію з генно-модифікованими продуктами можна лише здогадуватись.
Підприємці не поспішають
Шкідливість генно-модифікованих організмів (ГМО) досі остаточно не доведена. Європейські вчені стверджують, що продукти з ГМО шкідливі, американські – навпаки. В нашій державі воно не заборонено. Хоча, більшість українців впевнені в тому, що харчі з ГМО шкодять здоров'ю. Але за законом ми маємо право вживати генний модифікат, єдине – виробник повинен повідомити про його наявність у продукції.
Влітку 2009 року у Кабміні прийняли постанову і встановили, що гранична межа, про яку треба попереджати населення, – 0,9% ГМО у продукті.
Ще два роки тому в Україні було лише три лабораторії, які досліджували ГМО. У жовтні 2009-го таку лабораторію створили і на Прикарпатті, у ДП "Івано-Франківськстандартметрологія". Лабораторія обслуговує Івано-Франківську, Закарпатську, частину Тернопільської та Чернівецької областей.
"На жаль, не можна сказати, що ми тут завалені роботою, – каже заступник генерального директора ДП "Івано-Франківськстандартметрологія" Володимир Соколовський. – З цих областей за минулий рік на наявність ГМО ми перевірили лише 860 зразків харчової продукції. З них у 53 зразках виявили ГМО: у фаршевій продукції: котлетах, пельменях, у кукурудзі та пшениці. Це не великий відсоток, але залежить де працювати. В супермаркетах може й менша концентрація, а на стихійних ринках – може бути і 40% продуктів з ГМО".
Крім того, за словами Соколовського, виробник сам, добровільно, здає проби на аналіз, аби отримати підтвердження, що продукція не генетично-модифікована. І відповідно відбирає, що найкраще, щоб отримати протокол. А як в нього решта – один Бог знає, каже Володимир Соколовський.
"Зазвичай ми перевіряємо лише сировину, – говорить він. Але один чи два рази нам принесли готову продукцію, де на упаковці писало "Без ГМО". А ми його таки знаходили".
Світлана Лелик, Івано-Франківський Репортер