В України упродовж 2010 року малий прикордонний рух як елемент лібералізації візового режиму між Польщею та Угорщиною спрацював дуже активно, повідомила в інтерв'ю Deutsche Welle директор регіонального філіалу Національного інституту стратегічних досліджень в Ужгороді Світлана Мітряєва. Утім, за її словами, цей інструмент абсолютно не працює між Україною та Словаччиною, що підтверджує дослідження, яке провів експертний консорціум „Європа без бар'єрів".
Українці мають проблеми з отриманням словацького посвідчення малого прикордонного руху від початку дії угоди, ще з 2009 року. Станом на кінець 2010 року, Словаччина видала лише трохи більше 1300 посвідчень, каже Світлана Мітряєва. Польща та Угорщина приблизно таку ж кількість посвідчень видають впродовж одного місяця: „Якщо ви йдете в Угорське консульство, то цей дозвіл ви отримуєте за тиждень. У словацької сторони це займає 2-3 місяці, та й не факт, що ви його отримаєте. А ще треба купу паперів, яких не вимагають поляки чи угорці", - зауважує Мітряєва.
Отримати шенгенську візу у консульстві Словаччини для українця значно простіше. Це питання кількох робочих днів. Якщо ж ідеться про дозвіл малого прикордонного руху, то тут є вимога словацької поліції, що документи оформляються лише у Братиславі, а це додаткові незручності. Крім цього, безкоштовні посвідчення можуть отримати лише пенсіонери старші 60 років та діти до 15 років.
А ще не останню роль відіграє зона дії словацько-української угоди (30 км). У цих межах немає жодного важливого економічного центру Словаччини, зазначають експерти. С.
Рекомендації
Українські експерти підготували низку рекомендацій щодо модернізації угоди, аби вона ефективно запрацювала. Позитивні зрушення можливі вже цього місяця, адже цю проблему планують обговорити 15 лютого на засіданні Вишеградської четвірки, що відбудеться у розширеному форматі, повідомила Мітряєва. Посол Словацької Республіки в Україні Павол Гамжік вже заявив, що його країна веде переговори з Брюсселем та Києвом щодо розширення зони дії угоди, але це складний процес. За його словами, питання малого руху відпаде само собою, якщо активно попрацювати над скасуванням візового режиму між Україною та ЄС.