Вода - символ життя, оновлення і очищення - здавна використовується у народних звичаях і обрядах. Згідно з угорською традицією, на Великдень поливають дівчат водою - поодинці чи гуртом - хлопці. Вихлюпнувши з відра чи кухля воду, парубки примовляють: "Христос воскрес!", дівчина ж відповідає - "Воістину воскрес!" Процес поливання супроводжується веселими перемовами, сміхом, рухом. Старші ж за віком чоловіки поливають жінок водою делікатнішим способом - примовляючи "Христос воскрес!", тричі наливають з кухля воду у долоні жінки, яка омиває нею щоки, і після останньої почутої відповіді "Воістину воскрес!" - хлюпають воду на обличчя. В останні роки поширилася, особливо у містах, осучаснена традиція поливання різного роду парфумами. У подарунок - поливальники отримують писанку, а діти - ще й гостинці. Народний обряд завершується великодним частуванням.
З плином часу старовинні звичаї та обряди набувають нових форм. В останні десятиліття все більше сімей зустрічають Великдень поза домівкою - у родичів, друзів, у пансіонах, купальнях, на природі. Вже за місяць до Великодня більшість місць у провінційних готелях були заброньовані жителями угорської столиці, а також закордонними туристами, у будапештських же готелях - напівпорожньо. Як і в минулі роки, цього разу понад 15 тисяч гостей чекають на "Великодний фестиваль" жителі села Голлокоу, що стало уособленням збереження угорських народних звичаїв і свят. У Будапешті ж у дні народного свята організовується "Весняний фестиваль вин". За вже усталеною традицією він проводитиметься у парку міської ратуші, де свої напої запропонують 30 найкращих виноробів Угорщини.
А на майдані Кошута, що перед парламентом, 9 квітня готуються до встановлення рекорду Гіннесса з писанкарства. Майстриня народної творчості Єва Мошоні представить тут 1500 писанок країн Карпатського басейну, кожен зразок, візерунок із яких є неповторним.
Степан Ваш, Укрінформ
07 квітня 2007р.
Теги: