А Україна, як ми знаємо, за досягненнями в цьому виді спорту далеко не остання – згадайте наші олімпійські успіхи. Отже, нині можна сміливо стверджувати, що в Ужгороді готують майбутніх чемпіонів не тільки нашої країни, але й старого континенту...
Закарпатським дітям немає рівних у Центральній Європі
Такі гучні висновки можна підкріпити результатами закарпатської малечі протягом останнього місяця. Так, в грудні юні мушкетери з Ужгорода перемогли в двох престижних європейських турнірах. Спочатку в словацькому Кошице у змаганнях кадетів зі шпаги перемогла 12-річна Дарина Варфоломієва, яка здолала у фіналі також ужгородку Христину Сугоконь. Це, між іншим, не перша перемога юної Дарини цієї осені. Не так давно вона тріумфувала у Польщі на дитячому турнірі "Здери каптур" ("Зніми шляпу"). Що стосується сильної статі, то в тому ж Кошице не було рівних ще одному ужгородцю – 12-річному Артему Маріосові. Також на п'єдесталі опинилися краяни Пейтер Ковач та Владислав Коваленко, які розділили між собою третю сходинку. Проте не тільки Словаччина цього місяця побачила тріумф юних закарпатських мушкетерів. На престижних змаганнях в румунському Сату-Маре, які завершилися минулого тижня, переміг 16-річний ужгородець Ігор Ванюшкін, третій – Дмитро Смерека. Серед молодших знову першою була юна надія всього українського фехтування - Дарина Варфоломієва.
Дивовижні успіхи останнім часом демонструє й інший вихованець закарпатського фехтувального цеху – Сергій Горецький, син старшого тренера обласної команди Сергія Горецького. Цього місяця він переміг у відкритій першості всеукраїнського спортивного товариства "Динамо", який проходив в Києві. А перед цим в престижному турнірі в Австрії увійшов в десятку сильніших спортсменів Європи свого віку, зайнявши 7-е місце. Його товариш та земляк Віталій Кобаль також продемонстрував непоганий результат – 23-місце. А минулого місяця Горецький увійшов у трійку кращих фехтувальників на міжнародному турнірі імені відомого тренера С. Колчинського в Києві. Віталій Кобаль був 5-им, а серед дівчат найкращий результат показала Владислава Харкова – 9-те місце.
Але особливо слід відзначити зовсім юного Дмитра Бєляєва. Йому всього 8 років, а він вже встиг взяти участь в тих же змаганнях в Києві і увійти в п'ятірку кращих. Між іншим, в тих іграх він був наймолодшим учасником – за що отримав додаткову нагороду. Подібні успіхи не залишаються непоміченими. Зокрема, Сергій Горецький сьогодні є кандидатом у кадетську збірну України. Місцеві тренери розраховують, що туди ж проб'ються і його однолітки Віталій Кобаль та Ігор Ванюшкін.
Усі ці перемоги закарпатських юних фехтувальників свідчать про одне – в краї зростає дуже потужне покоління майбутніх чемпіонів. "Повірте, у нас просто особливий край. - пояснив Сергій Горецький, - Закарпаття здавна славилася своїми фехтувальними традиціями. Тому і маємо сильну школу тренерів – це заслужені майстри Дмитро Петрос, Анатолій Герей, Степан Дикун, Юліана Герей, Наталія Калініна. Завдяки ним і маємо гарних вихованців. До того ж, нам дуже пощастило із географічним розташуванням – закарпатцям набагато легше виїхати на турнір у Європу, ніж тим же донеччанам чи харківчанам. А участь в європейських турнірах – неоціненний досвід".
Юніорська надія
Але якщо з дитячим фехтуванням у нас справи дуже хороші, то зі старшими – не надто. Хоча вони і не знижують планку розвитку закарпатського фехтування. На останньому чемпіонаті України серед юніорів, що пройшов у Миколаєві, бронзу завоювала Вікторія Петрішак. У командних змаганнях (а це були Пензель, Петрішак та Харкова) також можна було розраховувати на третє місце, але у "бронзовому" поєдинку закарпатки програли сусідкам зі Львова. А ще ж є перспективні "рапіристки" близнята Аліна і Христина Рапінець та Ірина Мадяр, які представляли Закарпаття в складі жіночої кадетської збірної України на останньому чемпіонаті Європи і виступили там доволі непогано. Одним словом, юніори виглядають не гірше за своїх юних колег. Проте їх результати могли бути кращими. "У нас складається погана тенденція, - пояснив пан Горецький. – Коли фехтувальник закінчує школу і постає питання про вступ до якогось вишу, то його відразу забирають у великі містя: Львів, Київ, Хмельницький. Там їм пропонують державне замовлення і хороші умови, а в Ужгороді наші виші до такого "догадатися" не можуть. Ось і виходить так, що наші чемпіони виступають за той же Київ чи Львів і зростають у професійному плані там, а не в рідному Ужгороді. І слава, зрозуміло, дітається далеко не нам. Сьогодні бачимо результат: дитячих чемпіонів у нас багато, а юніорів обмаль. Вже не кажучи про турніри серед дорослих...".
Завдяки ентузіазму
А у дорослих спортсменів ситуація ще гірша. На останньому Кубку України найкращий результат закарпатців – 5 місце Катерини Блохіної. Ще в двадцятку кращих увійшла Владислава Харкова. До речі, Катерина також є кандидатом в олімпійську команду, яка готується до виступів в Лондоні у 2012 році.
"І це при тому, що фінансується в області фехтування, гірше, ніж той же футбол, - зізнається Сергій Горецький. – А подивіться, які успіхи у нас, і які у них". Воно й справді дивно – одних з найсильніших спортсменів Центральної Європи виховують у тісній тренувальній кімнаті в спортивному комплексі "Динамо", що в Ужгороді. І утримують все це з власних кишень самі лише ентузіасти та декілька меценатів. Особливе дякую варто сказати заступнику голови облдержадміністрації Віктору Феєру, відомому в краї бізнесмену Олегу Адамчуку, директору ДЮСШ №1 Анатолію Коломійцю та директору обласного комплексу ДЮСШ "Динамо". Для них спортивна слава краю – не пустий дзвін, тому вони допомагають юним талантам.
А поки фехтувальний світ захоплюється ентузіазмом та результатами на локальній та європейській сцені, в Ужгороді готується завершальний в цьому році турнір – 24-27 грудня в спортивному залі "Динамо" відбудуть турніри "Юний динамівець" та змагання до Нового року. На ньому зберуться сильніші спортсмени з нашого краю, а ще гості зі Словаччини та сусіднього Львова, аби визначити – хто ж з них сильніший. Враховуючи рівень закарпатських мушкетерів, можна зрозуміти, що боротьба буде доволі напруженою та видовищною. А потім – всі відправляться на новорічні канікули, щоб набратися сил та знову здивувати Україну та Європу.