Олег Гаваші: «Нашим пріоритетом залишається європейська інтеграція»

Недавно приступив до виконання своїх обов’язків новий Надзвичайний і Повноважний Посол України в Словацькій Республіці Олег Олодарович Гаваші. У цьому зв’язку ми задали йому декілька питань.

Олег Гаваші: «Нашим пріоритетом залишається європейська інтеграція»

–  Які завдання Ви вважаєте найголовнішими у Вашій місії в Словаччині?
 
У першу чергу це питання пов'язане з пріоритетами зовнішньої політики України, ключовим з яких є європейська інтеграція, яка передбачає проведення системних реформ у всіх сферах життя відповідно до норм і стандартів Європейського Союзу.

Особливо актуальним сьогодні стає посилення економічної складової зовнішньої політики України. До речі, цим питанням приділялася основна увага під час офіційного візиту Президента Словацької Республіки Івана Гашпаровича в Україну і його зустрічі з Президентом України Віктором Януковичем на початку жовтня цього року.

На сьогоднішній день реалізація домовленостей, досягнутих під час цієї зустрічі, і є основою діяльності Посольства на найближчий час. А це - основні напрямки розвитку двосторонніх відносин: політичних, торговельно-економічних, гуманітарно-культурних, міжрегіональних зв'язків, військового та військово-технічного співробітництва. До пріоритетів нашої діяльності відноситься і всебічна підтримка ініціатив, спрямованих на розвиток прикордонного співробітництва.

Важливим напрямом нашої роботи я вважаю активне сприяння реалізації Резолюції та рекомендацій щодо постійного розвитку гірських регіонів Європи на прикладі Карпатських гір, прийнятої 19-ю пленарною сесією Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи. Ці рішення є доленосними не тільки для регіонів Українських Карпат, але й для жителів багатьох інших гірських областей Європи, оскільки в них визначено весь комплекс проблем сталого розвитку європейських гірських регіонів і реальні шляхи їх вирішення.

Ми продовжимо приділяти особливу увагу підтримці представників української національної меншини Словаччини, громадських організацій, створених українцями СР, сприянню їм у задоволенні національно-культурних та освітніх потреб.

Якщо коротко сформулювати відповідь, головне - це активна робота з розвитку широкомасштабного співробітництва між Україною та Словаччиною, як на двосторонньому рівні, так і в багатосторонньому форматі, в першу чергу, в ЄС.
 
–  Який Ви маєте досвід у сфері словацького-українських відносин і співробітництва?
 
Мені питання словацько-українських відносин дуже близькі. Я народився і прожив усе життя на самому заході України, у Закарпатській області, яка межує з чотирма державами, в тому числі і зі Словаччиною, протяжність кордону з якою становить майже 100 км.

Я працював викладачем у навчальних закладах, керівником одного з районів Закарпатської області. Будучи виконуючим обов'язки мера міста Мукачева, я мав хороших і надійних партнерів зі Словаччини. Особливо це стосується останніх п'яти років роботи на посаді Голови Закарпатської обласної державної адміністрації. За цей період було укладено угоди про співпрацю з керівниками Пряшівського самоврядного краю Петером Худіком та Кошицького самоврядного краю Зденком Требулею, проводились на кордоні дні добросусідства.

Будучи членом Міжурядової комісії з питань прикордонного співробітництва, я брав участь у прийнятті ряду спільних рішень з цих питань, у тому числі і щодо місцевого прикордонного руху. Тому мені відомі як наявні в українсько-словацьких відносинах досягнення, так і ті питання, над якими необхідно працювати, щоб добрі відносини між нашими країнами стали ще кращими.
 
– . В Чому Ви бачите найзначніші перспективи подальшого розвитку взаємних відносин?
 
Перспективи розвитку базуються, в першу чергу, на більш ніж 17-річній історії відносин між молодими європейськими державами Україною та Словацькою Республікою.

Географічна, історична, культурна, мовна близькість, тісні економічні відносини наших держав є визначальними факторами, що сприяють розвитку дружніх взаємовідносин між нашими країнами. Я вже говорив, що одним з пріоритетів нашої зовнішньої політики є інтеграція в європейські структури. Для українців повернення в сім'ю європейських народів - це не просто гасло, а чітке розуміння своїх історичних коренів, свого місця у світовій культурі та цивілізації, бачення майбутнього нашої незалежної держави. Досвід Словаччини в інтеграції до європейської спільноти, її підтримка наших прагнень увійти до числа членів Європейського Союзу мають для України особливе значення. Також, з точки зору європейської ініціативи „Східне партнерство" і з урахуванням головування Словацької Республіки в „Вишеградській четвірці", було б доцільним більш активне залучення нашої країни в діяльність цього органу.

Перспективним є співробітництво в галузі взаємодопомоги при виникненні стихійних лих, природних катаклізмів, співробітництво в енергетичній галузі, в інвестиційних питаннях, не кажучи вже про гуманітарну сферу. До речі, ці питання були основними в порядку денному недавніх засідань трьох міжурядових українсько-словацьких комісій - з економічного, промислового та науково-технічного співробітництва, яку очолював з української сторони Міністр економіки України Василь Цушко, з питань транскордонного співробітництва під керівництвом першого заступника Міністра економіки Володимира Бандурова і комісії з питань національних меншин, освіти і культури з українським співголовою Юрієм Богуцьким, Головою Державного комітету України у справах національних меншин і релігії.
 
– Проведення яких заходів; очікується у зв'язку з 20-річчям Незалежності України?
 
1 листопада 2010 Президент України Віктор Янукович видав Указ „Про відзначення 20-ї річниці незалежності України", в якому він доручив Кабінету Міністрів України у тримісячний термін розробити план заходів з відзначення цього ювілею, що передбачає проведення науково-просвітницьких заходів, урочистостей, параду військ і т.д. Створений Організаційний комітет з відзначення 20-річчя незалежності України.

Кращим подарунком до дня народження такої молодої незалежної держави стане консолідація суспільства, зростання благополуччя та добробуту українського народу, поліпшення міжнародного іміджу України.

Зрозуміло, що і Посольство України в СР не залишиться осторонь від святкування цього важливого для молодої української держави ювілею. У наступному році нами буде проведено цілий комплекс заходів інформаційно-роз'яснювального, протокольного, культурно-гуманітарного напрямків - для того, щоб словацький народ та словацькі керівні органи більше дізналися про Україну і ще сильніше перейнялися ідеєю українсько-словацької дружби і добросусідства.

Мілош Нємечек,  "Економічні новини", Словаччина

25 листопада 2010р.

Теги: Гаваші, посол, Словаччина

Коментарі

pfr 2010-11-29 / 16:12:00
ембер з русином, на жаль, правду пишете. східною європою займається четвертий, здається, департамент, мзс україни, який відповідає за відносини як із чехією-словаччиною - членами єс, так і різними босніями-албаніями. туди висилають усіляких отаких борсуків, як оцей, різних там устичів-грицаків й інших комуняк, які вчасно перефарбувалися і доживають віку у різних "неважливих" посольствах. Що там зробить оцей для України? хіба що буде телефоном міністра МНС, як і був раніше

ember 2010-11-26 / 19:54:00
Rusin V., pora osoznatj: chleny komandy Balogi vse wunderkindy!!!!!!!!

Rusyn V 2010-11-26 / 17:58:00
У довоєнній Чехословакії заслуженим легіонерам-інвалідам влада надавала так наз. "трафіки",по нашому малі магазинчики по продажу новин та тютюнових виробків.Українські посольства перетворились у "хлібні трафіки" для "беушних" урядовців.Чи не краще було-б для держави там направити дипломата за фахом?

местный 2010-11-25 / 21:32:00
"Звичайна помилка перекладу" - да, Гугл переводчик иногда такую хрень выдаёт - ну прикалываются люди как могут...

Кнут 2010-11-25 / 13:07:00

"Недавно приступив до виконання своїх обов'язків новий Надзвичайний і Повноважний Посол в Україні Олег Олодарович Гаваші. У цьому зв'язку ми задали йому декілька питань". А може Гаваші ПОСОЛ В СЛОВАЧЧИНІ? Хрен знає, що пишете!


А можна без надлишкових емоцій? Звичайна помилка перекладу. Дякуємо, що вказали. Адмін

НОВИНИ: Соціо

14:05
За смертельне травмування вантажівкою жінки-пішохода і втечу за межі Закарпаття водієві з Мукачівщини загрожує до 8 років ув'язнення
13:51
У Нижньому Солотвині на Ужгородщині ужгородка на Peugeot травмувала на "зебрі" 15-річну дівчину і перекинулася в кювет
10:59
Відключень електроенергії на Закарпатті у четвер не передбачається, "до окремої команди" – "Закарпаттяобленерго"
23:55
В Ужгороді пожежні навчалися ліквідовувати загорання у 16-поверхівці
19:23
"Закарпаттяобленерго" повідомило про відміну раніше "анонсованих" відключень електроенергії 20 листопада з 19:00 до 22:00
17:06
"Закарпаттяобленерго" повідомило про застосування графіка погодинних відключень електроенергії 20 листопада з 16:30 до 22:00
11:18
В Ужгороді рятувальники 2 дні планово навчатимуться ліквідовувати НС на 16-поверхівках
11:12
/ 1
У середу на Закарпатті електроенергію не відключатимуть – "Закарпаттяобленерго"
17:58
В ужгородському скансені та мукачівському замку відкриють резиденції святого Миколая
14:43
/ 4
У Мукачеві у 37 локаціях висадили 570 сакур, закуплених коштом мера
11:00
/ 1
У середу в Ужгороді прощатимуться з полеглим захисником Михайлом Шишкою
09:27
У вівторок на Закарпатті електроенергію не відключатимуть – "Закарпаттяобленерго"
21:39
/ 3
З понеділка на Закарпатті впроваджуються графіки погодинних відключень електроенергії
20:18
/ 1
Стало відомо про загибель Івана Савули з Дубового, що з червня вважався зниклим безвісти
19:32
Закарпатський сир "Лопта" здобув "срібло" на міжнародному конкурсі сирів у Португалії
18:09
У понеділок тимчасово не працюватиме ПП "Убля – Малий Березний" на кордоні зі Словаччиною
16:26
/ 6
На Закарпатті відбулася Всеукраїнська конференція військових капеланів УГКЦ
15:05
Годинник капітана пароплава Carpathia, що врятував пасажирів "Титаніка", продали за рекордні $2 млн
22:29
/ 1
Майже половина мукачівців їздять у громадському транспорті безкоштовно
14:53
Держдеп США знизив рівень ризиків для подорожей до 9 областей України, серед яких – Закарпаття
00:03
/ 2
Україна та ЄС розпочинають модернізацію пункту пропуску "Лужанка-Берегшурань" на кордоні з Угорщиною
23:56
Найстаріша жителька Іршавської громади Ганна Фечка відзначила 103-й день народження
23:14
/ 2
Із Закарпаття за час повномасштабної війни емігрували 300 тисяч місцевих жителів – Білецький
23:52
/ 28
"Я бізнес робила з митницею та прокуратурою": мама екскерівника Закарпатської МСЕК Веклинця про майно сина
20:49
/ 13
У позашляховику, що вночі в лісі біля Великої Угольки перекинувся в урвище, загинув настоятель тамтешнього скиту УПЦ МП Артемій (Пацкан)
» Всі новини