Підсумком круглого столу, в якому взяли участь відомі мовознавці, історики, етнографи, фольклористи та політологи Закарпатської області, стало Звернення, текст якого подаємо нижче:
ЗВЕРНЕННЯ
учасників круглого столу наукової та творчої інтелігенції Закарпаття на тему:
ПОЛІТИЧНЕ РУСИНСТВО: ІСТОРИЧНА, ЛІНГВІСТИЧНА ТА ЕТНО-КУЛЬТУРНА АРГУМЕНТАЦІЯ від 30 березня 2007 року
1. Учасники Круглого столу відзначають, що проблема реанімованого певними колами політичного русинства – не наукова, а політична спроба антиукраїнських сил ініціювати сепаратистський рух на Закарпатті, спрямований на розкол української держави та дезінтеграцію української нації. Політичне русинство не має під собою ні історичних, ні лінгвістичних та етнокультурних аргументів. Ініційоване зарубіжними спецслужбами, політичне русинство підтримується закарпатськими скоробагатьками, які виношують ідею про автономну, незалежну од Києва фінансово-економічну зону.
2. Учасники Круглого столу одностайно вважають, що відсутність науковго обґрунтування існування окремої нації русинів дає підставу трактувати всі заходи, спрямовані на офіційне визнання в Україні нації «русин» як антиукраїнську політичну діяльність.
3. Учасники Круглого столу вважають використання давніх етнонімів русин, руський як абсолютний синонім до українець, український.
4. Мова, яку під час Всеукраїнського перепису населення в 2001 р. респонденти визначали, як мову своєї етнографічної групи, є за всіма лінгвістичними ознаками мовою українською, як її діалектний варіант. Факт, що під час Всеукраїнського перепису значна частина, що самовизначилася русинами, рідною мовою вказала українську – пряме підтвердження дещо опізненої національної самосвідомості українців Закарпаття.
5. Визнання русинів окремою нацією в окремих державах Європи є внутрішньою справою цих держав. Однак, в Україні такий хід подій трактується як цілеспрямована діяльність на послаблення українського чинника на територіях міждержавної суміжності з подальшою асиміляцією етнічних українців.
6. Етно-культурні особливості русинів/українців Закарпаття та територій міждержавної суміжності не мають ознак, які вказували б на їх неукраїнськість. Незаперечний вплив сусідніх народів дає лише підставу твердити, що він таки був і є.
7.. Політична недалекоглядність Закарпатської обласної ради при прийнятті, хоч і незаконного, рішення про визнання національності русин є небезпечною, оскільки провокує і стимулює сепаратистський антиукраїнський рух в Україні.
Оргкомітет
30 березня 2007р.
Теги: