Аби зібрати та задокументувати дані про злочинну діяльність Хана-бати, столичні оперативники разом з колегами із львівської та закарпатської міліції розробили комплекс оперативно-розшукових заходів. Мета -- не тільки відслідкувати весь ланцюжок, тобто з'ясувати коло осіб, причетних до підготовки та вчинення цього злочину, а й (що найголовніше!) зробити усе можливе, аби не дати мігрантам можливість незаконно перетнути державний кордон України.
– Ми підключилися до операції, – розповідає начальник ВБЗТЛ УМВС майор міліції Василь Поштак, – на в'їзді у Закарпатську область, у Нижніх Воротах. На той час ми уже знали, що перевізник, 31-річний Віктор з Перечина, на мікроавтобусі "Фольксваген-Пассат" везе із села Тухолька, що на Львівщині, чотирьох пасажирів екзотичної зовнішності.
"Бусик", на появу якого нетерпляче чекали оперативники ВБЗТЛ, з'явився на світанку (шофер, мабуть, сподівався в'їхати в область непомітно). Коли співробітник ДАІ подав йому знак зупинитися, той натиснув на "газ". Міліціонери наздогнали втікача за два кілометри від поста ДАІ. В автобусі знаходилися два нелегальні мігранти з Бангладешу та два - з Індії (віком від 24 до 35 років). Якихось документів, звичайно, ніхто при собі не мав.
– І це робиться навмисно, – продовжує Василь Поштак. – Перевізники, знаючи про правові колізії в нашій державі, національні паспорти своїх "клієнтів" забирають та знищують. Поміркуйте самі: доки ми не встановимо через консульство особу затриманого “нелегала”, депортувати його не маємо права. Процес цей тривалий. Відтак “нелегал” опиняється в таборі для біженців, що у Павшині, звідки його за відповідну суму "витягає" адвокат. Опинившись на волі, шукач кращої долі знову і знову пробує прорватися через кордон, аж доки й справді не опиниться у Європі.
Один із затриманих, 34-річний Лутфор, ламаною російською розповів, що вони за нелегальне переправлення в Німеччину заплатили Хану-батиру по 15 тисяч доларів США. Із Києва у Львів теж їхали легковиком. На “бусику” закарпатця (який, до речі, отримав за поїздку 250 дол. США) мали добратися до Великого Березного. Там на них чекав інший перевізник, готовий переправити їх у Словаччину. Обидва наші закарпатці, як і Хан-бати, наразі спілкуються із співробітниками Служби безпеки України.
Іншу групу нелегальних мігрантів затримали співробітники ВБЗТЛ уже через кілька днів у Середньому Ужгородського району. В одному з добротних будинків, як з'ясувалося, господарями була спеціально облаштована крихітна потайна кімната, де у тісняві, смороді та бруді переховувалися аж 22 “нелегали”: 4 афганці, 12 пакистанців та 6 індусів. Висловлюючись жаргоном самих перевізників, це теж "коробки" зі "складу" Хана. За таке “житло” кожен з них платив власникам будинку по 3 дол. США за добу (два відразу потрапляли у кишеню господарів). Можна лише уявити, яким жалюгідним було проживання та харчування азіатських постояльців, оскільки вони перебували у жахливому стані. Крім фізичного та нервового виснаження, майже у всіх було виявлено педикульоз, коросту, гострі бронхіт та респіраторні захворювання.
Господарів будинку теж затримано. За фактом організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України порушено кримінальну справу.
***
Коли цей матеріал уже готувався до друку, стало відомо про ще одну групу “нелегалів”, затриману в обласному центрі. Поблизу стадіону “Авангард”, на одному з обійсть на вул. Щедріна, у гаражі кілька днів тіснилися 12 громадян Іраку. 42-річний власник будинку Сергій за постій та харчування брав по 5 дол. США з кожного.. До речі, один із затриманих мігрантів, 43-річний Джамал, ламаною російською мовою повідомив, що він — колишній офіцер іракської армії часів Саддама Хусейна.
Катерина КИЙОВИЧ, "Відомості міліції"
26 березня 2007р.
Теги: