Стратегія охоплює основні проблеми кадрової політики та першочергові кроки щодо їх розв'язання як у державному управлінні, так і в інших сферах суспільного виробництва – економічній, соціальній, гуманітарній та науковій.
Прийняття цього документа дасть можливість створити правові, організаційні та фінансові засади державної кадрової політики. Серед важливих питань - підвищення якості професійної підготовки кадрів, створення державної системи професійної орієнтації, удосконалення на принципах соціального партнерства механізму взаємодії ринку праці та ринку освітніх послуг.
Проект Стратегії державної кадрової політики базується на європейських принципах публічного права та управління, чіткому розмежуванні регулятивних і управлінських функцій держави. Він передбачає свободу вибору професійної діяльності особи, творчу конкуренцію, гармонію прав та обов'язків, соціальний діалог та партнерство, залучення усіх зацікавлених суб'єктів до процесів формування і реалізації державної кадрової політики та базується на сучасних концепціях і технологіях управління розвитком людського потенціалу.
Головною метою кадрової політики є побудова професійної, політично нейтральної державної служби та служби в органах місцевого самоврядування, які здатні утримувати кваліфіковані кадри і відповідатимуть потребам суспільства, ефективно надаватимуть послуги громадянам країни.
Учасники круглого столу окреслили основні проблеми у сфері кадрової політики, які потребують невідкладного вирішення. Йшлося про невідповідність державної кадрової політики вимогам трансформаційних процесів у державі. Значна частина наявного кадрового корпусу державного управління та місцевого самоврядування не готова до роботи в умовах сьогодення і не відчуває перспективу.
Недосконалість законодавчої бази не надає процесам управління персоналом правової обґрунтованості, урегульованості та захищеності, не враховує європейські стандарти. Вкрай назріла проблема стратегічного планування щодо підготовки персоналу відповідно до потреб суспільства. Поки що невпорядкованість, слабка функціональна визначеність структур, задіяних у роботі з персоналом, недостатня кваліфікація кадрових служб веде до неефективності, неузгодженості у кадровому менеджменті на багатьох рівнях.
Упровадження дієвої системи нової кадрової політики неможливе без реформ, – переконані учасники круглого столу Віктор Пащенко – директор центру перепідготовки та підвищення кваліфікації органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій, Людмила Ляпіна – заступник начальника Головного управління праці та соціального захисту населення, Валерія Чернєцова – начальник відділу кадрової роботи апарату облдержадміністрації та інші.
А це – реформа вищої освіти та галузевого навчання: врахування потреб та стратегій розвитку економіки в системі навчання, в тому числі при формуванні державного замовлення. Політика щодо розвитку секторів економіки повинна бути зорієнтована на потреби у людських ресурсах та підготовку необхідних кадрів при формуванні стратегії і розвитку.
І сама державна служба потребує вдосконалення. Слід залучати на неї та утримувати кваліфіковані кадри з метою розвитку професійної державної служби, що відповідає потребам суспільства та надає ефективні послуги населенню.
Вирішення цих питань створить передумови для реалізації нового курсу на глибокі реформи та системну модернізацію країни, що охоплює усі сфери суспільного життя і завершує "нову хвилю" необхідних соціально-економічних перетворень.
Пропозиції, зауваження до проекту Стратегії, висловлені в процесі обговорення, узагальнюються і будуть надіслані в Головдержслужбу України для врахування при підготовці остаточної редакції.
Василь Попадинець, начальник Головного управління державної служби України в Закарпатській області