До нашої великої ганьби, Інтернет на запит „Івана Фірцак (Кротон)” видав зо два десятки посилань. Всі вони зводилися до кількох мимобіжних речень. Жодного фото та бодай зрозумілої статті про цю неординарну людину. А ми ще говоримо про всесвітню славу нашого земляка! Любимо ми тішити свій гонор, при цьому палець об палець не вдаривши.
Зате на запит „Кротон” посилань десятки тисяч. Але радіти нам з цього нема чого, бо нашого Кротона вони не стосуються. Хоча й дають розгадку незвичному прізвиську видатного атлета.
Виявляється, грецьке слово „кротон” означає рослину, з насіння якої роблять касторову олію. Справді більшість інтернет-посилань на це слово мають виразно ботанічний характер і стосуються яскравих квітучих чагарників, які використовують як в медицині,так і для прикрашання осель.
Так-от, коли давні греки освоювали Середземноморське узбережжя і заснували на півдні Італії, власне на самій „підошві” знаменитого „чобітка”, поселення, то воно потопало у заростях цих кущів. Так, майже три тисячі років тому і зародилося античне місто з такою нам рідною назвою „Кротон”. Грецька назва з часом була трансформована в італійську Кротоне (Crotone), під якою цей морський порт відомий і сьогодні.
А яке ж це має значення для нас? А от яке: в античну епоху Кротон вважався містом великих спортсменів. Його атлети не раз займали призові міста на Олімпійських іграх Великої Греції. Один із найвідоміших – герой Мілон (VI століття до н.е.), названий „останнім атлетом із Кротона, але першим серед греків”. Одного разу він прийшов на олімпійський стадіон, несучи на плечах дорослого бика, і тримав його так протягом півтора години. Цей випадок прославив його ім’я на віки. Це вам нікого не нагадує?
Античного борця Кротона вивів Генрік Сенкевич і в своєму найвідомішому романі „Камо грядеши?”, який перекладений на десятки мов. Чи була це реальна особа чи вигадана – нам не відомо. Очевидно, він був родом із міста Кротон. Як невідомо тепер, хто перший і коли назвав цим грецьким ім’ям закарпатського силача.
А поміж тим, місто Кротон було славне не тільки своїми атлетами. Саме тут заснував свою школу один з найбільших античних мислителів Піфагор, який подарував людству слова „філософ” та „космос”. І тут свої вчення він уводив у практику. Піфагорійське братство було настільки сильним, що за його законами жило ціле місто, яке в цей час набуло найбільшого розквіту.
Філософська школа Піфагора у Кротоні була першою в античному світі. Її приклад наслідували пізніші філософи Платон, Сократ, Аристотель.
Нині 60-тисячне містечко Кротоне є центром однойменної італійської провінції. Морський порт і туристи є його головною оздобою, як і багато історичних пам’яток. А футбольна команда „Кротоне” часом змагається навіть із самим „Ювентусом”.
Маємо надію, що коли-небудь закарпатський журналіст потрапить у це колись найквітучіше грецьке місто Італії, „головне місто Великої Греції”, аби сфотографуватися біля таблички з ім’ям видатного закарпатського атлета.
Олександр ГАВРОШ, "Старий Замок "Паланок"
23 березня 2007р.
Теги: