Кімната, обладнана під музей, знаходиться на другому поверсі. У ній будь-який відвідувач знайде мед за смаком, адже закарпатський мед бджоли збирають з різних квітів. Мед акації, квітковий, лісовий, з липи - кожен має свій неповторний аромат і смак. Любителі напоїв не залишать без уваги медовуху, зроблену з малини, вишні, а також медовий бальзам.
У музеї представлені зразки меду з Ізраїлю, Ліхтенштейну, Моравії, Тибету і навіть Австралії.
Кожен бажаючий може продегустувати мед. Ціна такого задоволення залежить від кількості зразків. Щоб відвідати музей, бажаючим потрібно домовлятися з власниками заздалегідь.
"Бджоли мед в банки не фасують і кришечками не закривають. Ми велику частину часу проводимо на пасіці - це наша основна робота", - зауважила Людмила Переста, господиня музею.
Незабаром на території музею планується відкриття майданчика, обладнаного для навчання бджільництву.
Маріанна Савицька, УА-Репортер
любитель меду 2010-09-08 / 12:45:00
мені подобається
местный 2010-09-05 / 11:19:00
судя по фоткам это скорее нормально сделанный магазинчик с возможностью дегустации, в частном доме...
KK 2010-09-04 / 22:22:00
Цікаво чи при музеї можна буде попробувати печево зробленим медом? Коли був дитиною,то часто мені гуцулська вуйна пекла медівник з грецькими горіхами.
Краще собі уявити щось ліпшого. Темнявий і з верху добре спечаний, а в середині мягосінький, а ще з маслочком і шклянков холодного молока....аж слина тиче з уст! (але треба багато меда, масла і спеціально багато горіхів щоби гуцульський медівник добре вийшов!)