Час – гроші і мораль

Далекого вже 90-го року я місяць до сьомого поту за сім марок на годину працював в одного дюссельдорфського фермера. Мусив з’являтися на його очі за п’ятнадцять до восьмої, а без п’яти хвилин – чекав указівок. Тобто рівно о восьмій я вже садив квіти у горщики або на полі капусту. Рівно о 10-ій їв два бутерброди, запиваючи кавою з молоком, точно о 13-ій сідав обідати, рівно о 14-ій продовжував працю, о 18-ій – знову кавував, о 20-ій (щоправда, з невеличким п’яти-десятихвилинним гаком) робота припинялася. Якщо шеф казав своїй дружині, що під’їде на поле, приміром, о 15-й, то він слова дотримував.

Час – гроші і мораль

Тобто я на власній шкурі відчув, що таке німецькі пунктуальність і дисципліна. Трамваї, поїзди в Дюссельдорфі ходили, як кажуть росіяни, тютєлька в тютєльку. Тоді я повернувся з Німеччини ревним прихильником точності й порядку. Пізніше довідав­ся, що в італійців спізнення на годину може бути чи не нормою, натомість в американців проявом увічливості вважається прихід на зустріч на п'ять і навіть на п'ятнадцять хвилин раніше. Ні там, ні там не був, тому доказів не маю. Ні, навпаки, – маю спростування і власне протилежне спостереження. Колишня однокурсниця десять років живе в Римі і стверджує, що загалом італійці пунктуальні. Рік тому на зустріч у готель "Атлант" із відомим американським професором я випадково прийшов на хвилин п'ятнадцять раніше. Так само випадково потрапив йому на очі. "Вибачте, ми домовлялися зустрітися о 14-ій", – упевнено зауважив науковець. І я мусив чекати.

Та Бог із тим, у кого як, а в нас своя голова на плечах. Трохи хибашна, але нічого не вдієш. Складається враження, що для наших майстрів – сантехніків, електриків, будівельників, коминашів – час не грає жодної ролі. Для левової частки пообіцяти прийти о 9-ій ранку, а з'явитися чи об 11-ій, чи після обіду, а то й перекласти зустріч – що плюнути. Завжди якась причина заважає. Врешті, ти просто почуваєшся дурнем коло цієї особливої касти!  Щоправда, дивуватися нічому, адже й Віктор Ющенко славився своїми спізненнями. Уперше  в мене мимохіть (!) закрався сумнів щодо його спроможності навести лад у державі в травні 2002-го. Тоді на площі Театральній екс-прем'єра дві з гаком години чекали кілька тисяч прихильників, однодумців, фанатів. Спочатку гадалося, ніби щось трапилося, але згодом натовпом прокотилося шанобливе й водночас дратівливе (!), мовляв, він гостює в письменника Чендея і художника Микити. Незабаром же нарід уторопав, що спізнюватися на зустрічі для третього Президента – річ звична й банальна. Хтось влучно й дотепно узагальнив: спізнюється Президент – спізнюється вся Україна (мабуть, доречно тут додати, що, попри все, цьогоріч у лютому я голосував за інтелектуала).

Кожній культурі, як відомо, прита­манне своє сприймання й використання часу. Знову-таки глибоко не сприймаю нашу примітивну звичку запізнюватися на дні народження, гостини. Лише в незібраної, неакуратної нації – нації, яка не знає, чим зайнятися, може превалювати погляд: "якщо господар запросив на шосту вечора, то треба прийти на півгодини пізніше чи на сьому". Продовжу, мовити б, гіперболізуючи, масштабніше: лише в недорозвиненій, слабодухій країні – країні, де нема бережливого ставлення до часу, нагальні реформи постійно перекладають на "потім", марно сподіваючись на диво. Результат наяву: чи не всюди плентаємося в хвості, здаємо і без того слабкі позиції.

Одне слово, ніколи не дозволяю собі спізнюватися й не терплю, інколи навіть гидую, коли хтось спізнюється. Що ж, на десерт залишається закликати непунктуальних стати пунктуальними. Є сотні простющих способів цього навчитися. Тим паче бути точним – це не лише одна з візиток порядності й вихованості людини,  це – вигідно. Морально, фінансово і ще бозна-як.

Михайло Мейсарош, "Старий Замок "Паланок"

16 серпня 2010р.

Теги: час, пунктуальність

НОВИНИ: Соціо

17:51
/ 1
В Ужгороді обрали нову локацію для поховань військових
17:34
/ 4
Закарпаття. "Краматорські" сутінки
12:36
Екомандрівка до витоку Чорної Тиси: діти відкривали природу Карпат разом з екоклубом Фото новина
10:31
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Віталієм Лакатошем Фото новина
10:19
/ 1
На Донеччині поліг Михайло Вінтоняк з Косівської Поляни на Рахівщині Фото новина
23:18
/ 1
На війні з Росією поліг Василь Клюс з Великих Ком'ят Виноградівської громади Фото новина
07:57
У понеділок в Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Василем Шкобою Фото новина
14:18
Відкрито реєстрацію на серпневі зміни дитячого табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді
11:03
/ 1
У Сокирниці на Хустщині попрощалися з полеглим захисником Володимиром Стецем Фото новина
09:31
Завершилася третя зміна табору "Зелені скарби Карпат": пригоди, відкриття і справжнє літнє щастя Фото новина
20:35
Після модернізації колії з кінця липня відновлюють курсування поїздів до Ужгорода
19:20
/ 1
Підтверджено загибель захисника з Берегова Валерія Ковальова Фото новина
18:59
У серпні на кілька днів буде зупинено курсування потягів між Мукачевом і Кошицями
19:53
/ 1
На Закарпатті дозволили полювання у мисливський сезон 2025-2026 років
19:49
Екоклуб у Ясінях запрошує у мандрівку до витоку Чорної Тиси
19:29
На Закарпатті через суд повернули державі понад 2,6 га землі у нацпарку "Синевир"
14:44
/ 1
У Мукачеві попрощаються з захисником Василем Богданом Фото новина
22:44
/ 2
На Рахівщині попрощаються з захисником Андрієм Легким
19:44
У таборі "Зелені скарби Карпат" стартувала третя зміна: перший день присвятили стихії води Фото новина
17:00
/ 1
Четверо закарпатців збиралися перепливати Тису, щоб потрапити в Угорщину
11:37
/ 3
На Закарпатській митниці викрили спроби незаконного ввезення товарів на сотні тисяч гривень Фото новина
16:44
/ 1
В Ужгороді провели в останню путь полеглого у війні Віктора Набожного Фото новина
23:27
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Набожним Фото новина
23:05
Виготовлено паспорт "Чорного озера" в Ужгороді
22:31
/ 3
В Ужгороді у дворі чоловіка, що незаконно проник на сусідську територію, виявили рослини конопель Фото новина
» Всі новини