Тоді з місць постійного проживання було евакуйовано та переселено понад 162 тисячі осіб. Станом на 1 січня 2006 року в Україні проживало близько 3 млн. постраждалих, серед них понад 105 тисяч – 1 категорії. На Закарпатті зараз мешкає майже шість тисяч чорнобильців. З них понад 200 інвалідів, більше 3 тисяч – ліквідаторів.
Чорнобильська катастрофа завдала непоправного удару здоров’ю українців. За даними Центру медичної статистики Міністерства охорони здоров`я України, під час медичного обстеження осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виявлено 83 відсотки хворих. Соціальний захист населення, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, грунтується на Законі України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Відповідно до цього Закону громадянам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, реально надається близько 20 видів допомог, пільг та компенсацій. За словами Наталії Омелянюк, начальника відділу у справах захисту населення від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС головного управління праці та соціального захисту населення, на забезпечення виплати пільг та компенсацій чорнобильцям області в 2005 році використано понад 5 млн. грн. (в 2000 р. – 3,4 млн.грн., 2001 р. – 5,3 млн. грн., 2002 р. – 3,6 млн. грн., 2003 р. – 3,6 тис. грн., 2004 р. – 5,6 млн. грн.). Вже в І кварталі поточного року такі видатки становили 1,3 мільйона гривень.
Слід зазначити, що за останній рік ліквідована заборгованість минулих років. Виплачені і компенсація за невикористані санаторно-курортні путівки за 2004 рік, а також допомога на оздоровлення та багатомісячна заборгованість сім`ям з дітьми, компенсація за продукти харчування, профінансовані додаткові відпустки і стипендії, оплата спожитих комунальних послуг тощо.
Станом на 1 квітня 2006 р. в обласному реєстрі на поліпшення житлових умов та забезпечення житлом значилося 19 сімей, в складі яких є інваліди-чорнобильці, та 85 сімей, які переселяються із радіоактивно забруднених територій. Видатки на фінансування житлової програми складали в 2004 році – 258 тис. грн., в 2005 р. – 189 тис. грн., за рахунок яких вдалося допомогти із житлом відповідно в 2004 р. – 4 сім`ям, в 2005 – 3 сім`ям, в поточному році планується забезпечити житлом 3 сім`ї, в складі яких є інваліди 1 групи та діти-інваліди. За рахунок коштів місцевих бюджетів минулого року забезпечено житлом 2 сім`ї учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та 1 сім`я, яка втратила годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Цього року заплановано виділити житла 3 сім`ям в м. Ужгороді, Великоберезнянському та Перечинському районах.
Видатки з обласного бюджету, затверджені в розмірі 75 тисяч гривень, будуть спрямовані на фінансування заходів, пов`язаних із 20-ю річницею Чорнобильської катастрофи, в тому числі поліпшення соціально-побутового забезпечення, надання матеріальної допомоги постраждалим громадянам.
Цієї середи в області відбудуться урочистості, приурочені до 20-ї річниці Чорнобильської трагедії. Над Україною і нашим краєм знову лунатимуть дзвони Чорнобиля: у церквах молитимуться за тих, хто віддав своє життя у боротьбі з невидимим воргом – радіацією. Вшановуватимуть всіх учасників ліквідації аварії. Серед іншого, п’ятьом чорнобильцям будуть вручені ключі від новеньких „Таврій”, придбаних за кошти Державного бюджету.
Прес-служба ОДА
25 квітня 2006р.
Теги: