Паспорт отримає кожен, від шістнадцятирічних до дідусів і бабусь.
За офіційними даними циганів на Закарпатті майже 14 тисяч, за неофіційними - втричі більше. Найбільше їх в Ужгородському, Мукачівському та Берегівському районах. Живуть в хаотичних таборах. І не мають ані паспортів, ані жодних дозвільних документів на житло. Більшість хат тут збудовано самовільно. Тому офіційно реєструвати їхніх мешканців влада не поспішає.
Віталій Глагола, журналіст: "На більшість таких осель цигани не мають жодних дозвільних документів. Міська влада з цим уже змирилася. Та мають проблему роми: вони не можуть собі та своїм дітям оформити приписок в цих будинках".
Місцеві посадовці вирішили - кожному рому потрібно дати по паспорту. Вже й листівки з роз"ясненнями виготовили.
Юрій Гузинець, начальник відділу у справах національностей Закарпатської ОДА: "Нами було прохання виготовити методичні рекомендації, які будуть стосуватися виключно ромів. Там будуть міститися роз"яснення щодо отримання паспорту громадянина України, а також реєстрації на місці проживання".
Без документів можна й життя прожити. Але є нюанс. Без паспорту та приписки циганів не хочуть брати на роботу. Тому заробляють хто як може, хто вулиці підмітає, а хто металобрухт на смітниках збирає. Аранка бідкається - бажання працювати є, а от можливості - жодної.
Аранка Лацко, мешканка Ужгорода: "У мене дочка без приписки і без документів. В мене два внуки. Ніколи ще не отримувала допомогу на них. Ось тут восьмирічних, а ось тут дванадцять. Дівка така здорова, молода. Могла б працювати, але ніде не приймають. А ходять по смітникам. Це не ганьба?"
Живуть цигани бідно. В кожній ромській сім"ї від 5 до 15 дітей. Мешкають всі гуртом. В тих нечисленних будинках, чиї власники мають всі документи може бути прописано понад 50 людей.
Тибі Терпак, мешканець Ужгорода: "В мене десь сорок чоловік без паспортів. Люди мають по 5-6 дітей. Ніяку допомогу не отримують. Біднота. Треба подумати, щоб зробити людям паспорти й приписки. А куди людям діватись? Хати знищувати? Чи що?"
Не зважаючи на низький рівень життя ромів - супутникове телебачення невід"ємна складова майже кожної хати. Люди стежать за тим, як живуть люди за межами табору.
местный 2010-07-24 / 15:32:00
цитаты: "Більшість хат тут збудовано самовільно...", "А куди людям діватись? Хати знищувати? " "супутникове телебачення невід"ємна складова майже кожної хати". ну классно - а давайте мы тоже в парковой зоне самострой забабахаем, со спутниковой антенной, со всеми прибамбасами, а потом просто потребует узаконить наши хаты ну и прописать конечно - а за свет, воду, газ всё равно платить не будем, потому что или жалко, или дорого, а мы бедные, работы нету. но работать не будем - пусть нам пособия платят... Так у нас да, появятся свои "арабские пригороды Парижа"...
Урзус 2010-07-24 / 10:09:00
Не треба ля-ля, що не отримують допомоги. В дні, коли в Берегові видають "дитячі", біля Ощадкаси та Укрпошти натовп циганок. Касирша казала, дехто отримує по 5, 6, а то й 10 тисяч гривень. Тоді як на фабриках у Берегові 1.500 - то дуже добре, зазвичай 800-1000. Йдеш містом, таке враження, що невагітних циганок не буває. Як ввели ці фантастичні допомоги, кожні четверті роди - у циганів. Нині їх у Берегсасі 20 %. Коли буде третина (це справа кількох років), то усе, пропало місто. Буде, як в словацьких містах:
http://www.youtube.com/watch?v=EXth0lr8quw&feature=player_embedded
Про це треба казати. Ніяка робота циганам не потрібна, вони й робити нічого не вміють, навіть вулиці толком не підметуть. Більше паспортів - більше допомоги на дітей - більше циган...
І чим більше їх стає, тим вони нахабніші. Скоро будемо з ними, як з муслімами в Парижі.
Подякуємо нашим керманичам-популістам, яким потрібний вдячний плєбс у великих кількостях, замість вільного й самодостатнього народу
Радванський 2010-07-23 / 21:28:00
Хм... Та ты цигани хотіли б, щоб їм паспорти додому принесли. Нічого робити не хочуть, дітей настругали по 15, а ще й допомогу давай