"Ідею відновити бункери подав народний депутат, виходець із Колочави Станіслав Аржевітін. Ми назбирали по архівах інформації про те, якими були бункери. І тепер їх відновлюємо у відповідності до їх призначення. Усі 28 бункерів відновимо впродовж 10 років. Всередині кожного будуть стояти старовинні посуд, лавиці, зброя, ліжка", - розповів мешканець Колочави Василь Шиндра.
У трьох відреставрованих залізобетонних бункерах селяни відкрили військовий шпиталь, спостережний пункт і солдатську кухню. Музей зібрав дві тисячі експонатів.
Серед раритетних речей – кухня-шпор, нержавіючий посуд, триярусні ліжка, старовинні духові інструменти, кулемети, автомати, рушниці, гранати, каски та багато інших речей. Між бункерами для туристів облаштували стежки. Маршрут триває чотири години.
"Лінію Арпада відновлюємо, щоб привабити до села туристів, - продовжив Василь Шиндра. – Найчастіше до нас приїздять чехи, бо в Колочаві на початку ХХ століття жив чеський письменник Іван Ольбрахт".
Знамениту Лінію Арпада будували угорські солдати. Кожен бункер – це рукотворна печера у горі. Протяжність лінії – майже шістсот кілометрів. Боїв тут так і не було. Червона Армія дізналася про оборонну систему й атакувала в іншому місці. Тікаючи, угорці підривали бункери.
местный 2010-07-23 / 15:50:00
"Боїв тут так і не було. Червона Армія дізналася про оборонну систему й атакувала в іншому місці. Тікаючи, угорці підривали бункери" всё по-нашему :)
а идея с турмаршрутом - прикольная. хотя каким на самом деле был конкретный бункер до подрыва уже никогда не установить - получается "новодел" для туристов. захавают :)