Як повідомили МОЗ, їхня домовленість стосується, насамперед, тих лікарських засобів вітчизняного та іноземного виробництва, які можуть закуповувати заклади й установи охорони здоров'я, що повністю або частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів.
До того ж, виробники гарантують недопущення скорочення обсягів виробництва цих ліків, зобов'язуються докладати зусиль щодо укладення прямих договорів з дистриб'юторами ліків для своєчасного і повного задоволення заявок роздрібної мережі, забезпечувати співробітництво з Антимонопольним комітетом у проведенні дослідження стану конкуренції та діяльності виробників.
Зі свого боку МОЗ зобов'язалося залучати представників виробників, громадських професійних фармацевтичних об'єднань до робочих груп з підготовки рішень Кабінету Міністрів України з питань регулювання ринку фармацевтичної продукції, забезпечити дотримання законодавчо встановлених вимог щодо декларування виробниками оптово-відпускних цін на лікарські засоби.
МОЗ також має звернутися до уряду щодо створення рівних умов доступу вітчизняних заводів-виробників ліків до державної фінансової допомоги, яка надається через механізм здешевлення кредитів.
Міністерство зазначає, що меморандум є відкритим для приєднання всіх виробників лікарських засобів.
Але водночас у повідомленні не вказуються назви компаній, які підписали з Міністерством охорони здоров'я цей меморандум. Останнє вважає за доцільне запровадження пільгової ставки ПДВ у розмірі 10% на ліки з одночасним впровадженням системи реімбурсації (система відшкодування вартості лікування для населення).
В Ужгороді ж фармацевт однієї з аптек зауважив, що за останній час ціни на окремі ліки знизились.
— Протягом декількох місяців медикаменти у нашій аптеці — не дорожчали, — говорить пані Оксана. — Важко було в період "розквіту" економічної кризи. Тоді часто траплялися випадки, коли ми замовляли медикаменти за однією ціною, а розраховувались — за вдвічі більшою. На щастя, сьогодні ця ситуація вже врегулювалася.
Найближче ж подорожчання ліків можна очікувати тільки взимку. Бо саме тоді — у період простуд та захворювань — фармацевти піднімають ціни на медикаменти. Однак, можна з впевненістю сказати, що активоване вугілля, анальгін, цетрамон, парацетамол і їм подібні медикаменти нинішню свою вартість ще довго зберігатимуть. Адже найбільш стабільно на одному рівні тримаються ціни на прості ліки.
Наразі, враховуючи той факт, що на вулиці літо, більшим попитом користуються ліки від алергії, укусів комарів, сонячних опіків та отруєнь. Купують ж, звичайно, ті медикаменти, які широко рекламуються в ЗМІ.
Нагадаємо, як повідомив міністр охорони здоров'я України Зіновій Митник, у червні міністерство підготувало зміни до ЗУ "Про рекламу", в яких пропонується заборонити рекламу всіх лікарських засобів.