Сьогодні, 24 червня 2010 року відбулось урочисте відкриття цього наукового форуму. Із щирими теплими словами вітання до присутніх звернувся проректор УжНУ Ігор Студеняк. Він наголосив на епохальному значенні возз’єднання краю з матір’ю-Україною. Доленосний вибір, який зробили наші батьки і діди, щоб "земля без імені", як колись називали наш край, мала своє повноцінне життя. А краяни всі умови для багатогранного розвитку, - був єдино правильним, безальтернативним.
Ця думка знайшла продовження і розвиток у вітальному слові першого заступника голови обласної ради А. Сербайла. При цьому він високо оцінив вклад істориків Закарпаття у вивчення багатогранної історії краю. - Ви прагнете істини і правди, - сказав Андрій Андрійович. І як би тяжко не було у лабіринтах історико-суспільних відносин ви знаходите той шлях, який веде новітні покоління до чистих джерел знань, до вікової мудрості нашого народу. На тому шляху дуже багато цікавого, важливого, повчального. Зокрема, це стосується невеликого відрізку часу: жовтень 1944 – 29 червня 1945 року. За ці всього вісім місяців у свідомості закарпатців, територіальних громадах краю відбувалися унікальні суспільно-політичні процеси, які торкалися усіх сфер життя. Людям, які до цього були у тисячолітньому поневоленні, належало зробити кінцево і безповоротно вибір: з ким іти у майбутнє, по якій дорозі?
З відстані 65 років сам історичний акт возз’єднання викликає велике зацікавлення в широких масах населення. Молоді покоління резонно запитують: "Як все було насправді?" Але мусимо визнати, у цій доленосній події донедавна було дуже багато "білих плям". Це пояснюється певними політичними причинами. За роки незалежності України, завдяки наполегливій праці істориків, усе більше і більше сторінок того унікального періоду може прочитати наш сучасник.Сьогодні на конференції, - висловив переконання А. Сербайло, - ми заново дізнаємось багато цікавого, повчального, корисного. Ви відкриєте перед нами, перед усіма закарпатцями, співвітчизниками нові сторінки про возз’єднання Закарпаття. Це ваш подарунок світлій даті - його 65-річчю.
За доброю традицією, що склалася на Закарпатті - до ювілейних, знакових дат випускати збірники наукових досліджень, на цей раз також науковці підготували і видали книжку, яку склали доповіді, дослідження науковців.
На жаль, радісне піднесення учасників конференції засмутила звістка про передчасну смерть кандидата історичних наук, відомого в краї громадсько-культурного діяча Миколи Петровича Макари. Учасники конференції хвилиною мовчання вшанували його світлу пам’ять.