Отже, в підсумку маємо 31 випадок проти 9 – за аналогічний період минулого року.
Коментує помічник епідеміолога Магдалина Бухлак:
- До групи гострих кишкових інфекцій відносяться черевний тиф, паратифи, сальмонельози, холера, гостра дизентерія, гастроентероколіти та інші харчові токсикоінфекції. Тому важливо, щоб кожен знав, як розпочинаються ці хвороби і як від них уберегтися.
Джерелом інфекції є хвора людина, або бактеріоносій, котрий сам не хворіє, але є заразним для оточуючих. При сальмонельозній інфекції крім цього джерелом є ще й хворі домашні та дикі тварини.
Хорчові токсикоінфекції виникають при вживанні в їжу м’ясних виробів, яєць, кремів тортів, тістечок, молока й молокопродуктів, косервів та інши продуктів, інфікованих збудниками сальмонельозу від хворої людини або носія, а також недостатньо термічно оброблені харчові продукти, страви.
Збудниками гострих кишкових інфекцій є мікроби, які потрапляють в організм здорової людини під час споживання зараженої води, їжі. При цьому треба наголосити, що заражені вода й продукти не втрачають зовнішнього виду, запаху, смаку.
Хвороботворні мікроби та їх токсини не лише викликають розлади шлунково-кишкового тракту, а й уражують нервову, серцево-судинну системи, печінку, селезінку, нирки, інші внутрішні органи.
Якщо говорити про признаки цих захворювань, то вони різні. Наприклад, для холери найбільш характерними є пронос, для черевного тифу – висока температура.
Найбільш розповсюджені хвороби – дизентерія, сальмонельози, гастроентероколіти та харчові токсикоінфекції. Тут признаки такі: гострі кишкові ріжучі болі в животі, пронос, нудота, блювота, головокружіння, температура – до 38 – 39 градусів.
Ще треба наголосити, що у зв’язку із застосуванням антибіотиків багато інфекційних хвороб втратили свої типові ознаки, тому можуть протікати у "стертій" формі. У будь-якому разі треба звертатися до лікаря і не думати, що все це дрібниці та займатися самолікувіанням.
Особливо небезпечно, якщо такі хворі працюють в системі торгівлі, громадського харчування, в дитячих закладах, на водопровідних станціях. При недотриманні ними правил санітарії вони можуть послужити джерелом масових спалахів захворювань.
Кожен повинен пам’ятати, що треба обов’язково дотримуватися особистої гігієни, мити регулярно руки з милом, не пити воду з необладнаних джерел і відкритих водоймищ. Сирі овочі і фрукти перед вживанням мити під протічною водою та обдавати кип’ятком.
Ще про мухи. Вони також є носіями мікробів, тому знищувати цих комах треба обов’язково. Не зайвим буде нагадати, що в приміщеннях треба дотримуватися чистоти, особливо на роботі, в трудових колетивах. Як бачимо – запобігання гострим кишковим інфекціям – справа всіх нас.