Окрім презентації вищеназваних видань гості мали можливість ознайомитися з історією Мукачівського Свято-Миколаївського монастиря, який цьогоріч святкуватиме своєї 650-річчя. Також владика Феодор розповів про чудотворні ікони та мощі які збергігаються у стінах монастиря.
Насамкінець владика Феодор виконав приємну місію і від імені Предстоятеля Української Православної Церкви Митрополита Київського і всієї України Володимира за заслуги перед УПЦ нагородив науковців і журналістів грамотою та орденом УПЦ Почаївської ікони Пресвятої Богородиці: директор Державного архіву Закарпатської області Михайло ДЕЛЕГАН; доцент кафедри історії України УжНУ Юрій ДАНИЛЕЦЬ, журналіст Олена УМАНЦІВ-СУХАНОВА, д-р історичних наук, професор УжНУ, письменник, журналіст Сергій ФЕДАКА; референт архиєпископа Мукачівського і Ужгородського Феодора протоієрей Василій ЮРИНА; протодиякон Олександр МОНИЧ.
Довідково:
Архимандрит Василий Пронин. История православной церкви на Закарпатье.
Вказана праця вже вдруге бачить світ. Вона була підготовлена до друку як кандидатська дисертація на здобуття вченого звання кандидата богослов’я отцем Василієм у стінах МДА в 1951-1954 рр. Довгий час дисертація залишалася в рукопису. У роботі широко проаналізовані головні джерела щодо історії Мукачівської єпархії. Серед них о.Василій називає такі: літописи арабською, вірменською, грецькою, старослов’янською, латинською мовами; книги з археології, історичної географії, сфрагістики, нумізматики, етнології і фольклористики, палеографії, літератури, історії, тощо.
Книга складається зі вступу та десяти глав. У вступній частині описано географічне положення Закарпаття, клімат, ліси, населення, мову і обряди русинів Карпат).
У першій главі автор описує період 33-863 рр. У наступній (863-988 рр.) о.Василій стверджує, що християнство на Закарпаття могли принести святі Кирило і Мефодій.
Третя глава (988-1241) присвячена відносинам Закарпаття з Київською Руссю.
У четвертій (1241-1414 гг.) проаналізовано інформацію про заснування перших монастирів на Закарпатті, розглянуті події, що відносяться до доби князя Федора Корятовича.
В 8-10 главах розглянуто історію Мукачівської єпархії від 1646 до 1914 рр.
Чимало сторінок написано про діяльність єпископів Василя Тарасовича, Петра Парфенія, Іоанікія Зейкана, Іоанна Малаховського, Феофана Маврокордато, Мефодія Раковецького, Іосифа Стойки, Досифея Феодоровича та ін.
Окремо подано про священників-письменників: О.Духновича, А.Кралицького, І.Сільвая, О.Павловича, Є.Фенцика.
О.Василій в своїй праці пише також і про богослов’я, обряд, догматику.
У додатках вміщено "Дарственную грамоту князя Мукачевского Федора Корятовича от 8 марта 1360 года" (російський та латинський варіанти); спогади архімандрита Олексія (Кабалюка) (28.11.1945 р.); Лист про укладення Ужгородської унії; список стародруків церковнослов’янських книг, що зберігаються в Мукачівському монастирі та ін. У кінці книги подано бібліографію книг, що стосуються історії Мукачівської єпархії.
Данилець Ю. Православна Церква на Закарпатті у першій половині ХХ століття. – Ужгород: Карпати, 2009. – 376 с.
Нове дослідження кандидата історичних наук, доцента кафедри історії України Юрія Данильця підготовлено на основі захищеної у 2008 р. кандидатської дисертації. Проект реалізовано за співпраці кафедри історії України УжНУ, Державного архіву Закарпатської області та Мукачівської православної єпархії.
У книзі автор проводить комплексний аналіз причин виникнення православного руху на Закарпатті на початку ХХ ст., його подальшого розвитку в 1920-х рр., досліджує формування структури єпархіального управління, релігійно-церковну політику кількох держав, а також основні процеси, що відбувалися в церковно-православному житті релігійних громад краю, що функціонували у складі кількох православних юрисдикцій – Сербської та Константинопольської.
На основі залучення значної кількості архівних матеріалів у вітчизняній історіографії вперше зроблена спроба комплексного аналізу розвитку православної церкви на Закарпатті у першій половині ХХ ст.; з нових методологічних позицій зроблено аналіз впливу австро-угорського, чехословацького, угорського урядів та НРЗУ на процес становлення православної церкви. У книзі визначено суть, особливості і головні наслідки церковного розколу в православній церкві, простежено політичну, канонічну та власну мотивацію дій архієреїв, духовенства, вірників. Автор подав поглиблену характеристику релігійного життя в умовах організаційного упорядкування єпархіального керівництва.
Результати дослідження, матеріали і висновки праці дозволяють по-новому підійти до розв’язання низки проблем із історії православної церкви та православних монастирів на Закарпатті. Матеріали наукової роботи можуть бути використані в навчальному процесі, зокрема в ході викладання курсу історії України, новітньої історії, спецкурсів з українознавства, краєзнавства, релігієзнавства, підготовці підручників і навчальних посібників.
У другій половині монографії подано унікальні архівні матеріали, списки, таблиці. Книга добре ілюстрована, автор віднайшов десятки фотографій, що розкривають життя православної спільноти у пршій пол. ХХ ст.
Передмову до видання підготував кандидат історичних наук доцент Володимир Фенич. Рецензентами книги виступили доктори історичних наук, професори Дмитро Данилюк та нині вже покійний Омелян Довганич.
Зібрання трудів архімандрита Василія (Проніна). – Том 1. – ОАО "Патент". – Ужгород, 2010. – 432 с.
Перший том зібрання трудів відомого богослова і вченого, подвижника благочестя Православної Церкви в Закарпатті XX ст., духівника Свято-Миколаївського жіночого монастиря, архімандрита Василія (в миру Володимира Васильовича Проніна) (08.09.1911-†05.01.1997) містить у собі життєпис, а також наукові та богословські праці, публікації, статті різних років подвижника.
Його праці – яскравий приклад того, як в розумі і серці однієї людини об’єдналися строга і безкомпромісна відданість Православ’ю і дивовижна широта поглядів, яка обіймає академічне богослов’я і практичний аскетизм, історію і математику, лірику і археологію.
Багато із зібраних публікацій в першому томі в силу історичних обставин були опубліковані за кордоном, і тому не були доступні для широкого вивчення, зокрема на Закарпатті, і загалом в Україні. Чимало рукописів о.Василія, архівні свідчення, спогади, історії і листи публікуються вперше.
Збірник зацікавить вчених, богословів, студентів, аспірантів, прихожан, а також тих, хто цікавиться розвитком науково-богословської думки і аскетичного життя Православної Церкви на Закарпатті.
Клим 2010-04-27 / 18:22:00
Мудрый епископ и мудрые делает шаги по установлению связи с прессой. Думаю, что практика работы с масс-медиа позаимствованная от западной церкви позволит поднять уровень общения с журналистами на высший не только профессиональный, но и духовный уровень. В добрый путь и с почином!
Семьон 2010-04-27 / 16:18:00
Вітаю орденоносців! Невже, нарешті, православні навчились працювати з пресою?!!!