До того ж, кожні господарі намагаються брати курей чи інших домашніх пернатих якомога продуктивніших — щоб і яйця несли часто та великі, і щоб м’яса пошвидше набирали. Проте такі птахи й дуже уразливі до хвороб, вимагають специфічних умов утримання, температурного режиму, вологості, максимально допустимих концентрацій вуглекислого газу та аміаку і, звичайно, раціону.
Якщо їх «кинути на виживання» у звичайні умови, а ще й до «непородистих» домашніх птахів – дохнутимуть поголовно.
Поки що по пташиному грипу, як повідомив на брифінгу начальник обласного управління ветеринарної медицини Юрій Садварі, у нас все спокійно. Обласна лабораторія ветмедицини постійно проводить моніторинг, обстеження свійських та диких птахів, має для цього все необхідне обладнання та реактиви.
З 5 мільйонів голів закарпатської домашньої птиці 2,8 млн. вакцинували від хвороби Ньюкасла, яка споріднена із пташиним грипом, це дає змогу підвищити загальний імунний стан поголів’я . Крім того, господарям радять дотримуватись оптимального режиму годівлі і утримання домашньої птиці, щокварталу давати протигельмінтні препарати, захищати від контакту з дикими і перелітними птахами. Про все коротко і доступно викладено у пам’ятках, які підготовлені ветуправлінням тиражем 50 тис. екземплярів українською, угорською, румунською мовами і у кольоровому буклеті, що нагадує дитячу розкладну книжечку.
На базі Виноградівського району підготовлено недоторканий запас необхідних мішків, рукавиць та засобів, які «підуть у хід», якщо, не доведи Бог, пташиний грип виявлять і у нас.
Триває заборона на ввезення птиці та продукції з неї з Угорщини, де було виявлено падіж гусей від пташиного грипу. Але після того як українські фахівці обстежили угорські птахофабрики, з яких східні області України закуповують інкубаційні яйця, їх ввезення в Україну дозволи, але тільки кільком підприємцям і з суворим контролем на кордоні. А в Херсонській області та Криму, де торік були випадки захворювання птиці на пташиний грип, розпочато промислове випробування української вакцини «Гриптахвак Н5N1».
Лариса ПОДОЛЯК, "Старий Замок "Паланок"
07 лютого 2007р.
Теги: