24 березня світ відзначав День боротьби з туберкульозом. Як борються із цим захворюванням в Закарпатті, розповідали гендиректор ОТМО "Фтизіатрія" Йосип Сарваш, начальник обласного управління охорони здоровя ОДА Василь Скрип, завідувач відділу особливо небезпечних інфекцій облСЕС Володимир Маркович та обласний дитячий фтизіатр Катерина Дебрецені.
Епідемічна ситуація з туберкульозу в області є стабільною і низькою порівняно з середнім показником по Україні. Значним позитивом у роботі протитуберкульозної служби області є зниження рівня смертності населення від туберкульозу із 29,5 на 100 тис. населення у 2005 році до 16,5 у 2009 році. Очевидно, тут дається взнаки те, що в області немає тюрми, бо в пеніцитарних закладах захворюваність на туберкульоз дуже висока.
Для надання спеціалізованої протитуберкульозної стаціонарної допомоги в області функціонує мережа протитуберкульозних закладів із 875 ліжками, крім того, амбулаторна допомога надається у 17-ти протитуберкульозних диспансерах чи кабінетах районних лікарень. Що важливо, розпочато будівництво туберкульозної лікарні в с. Н. Апша Тячівського району. Однак вкрай необхідно би створити в області й заклад закритого типу для лікування хворих на заразні форми туберкульозу, які ухиляються від лікування.
Основним у попередженні поширення туберкульозу є проведення заходів профілактики та своєчасне виявлення захворювання — це щеплення та туберкулінодіагностика (Манту). І ось із цим в області серйозні проблеми. За словами Катерини Дебрецені, багато батьків, не усвідомлюючи небезпеки, безпідставно відмовляються від щеплення БЦЖ у пологовому будинку, тоді як за статистикою, із дітей віком до двох років, котрі захворіли на туберкульоз, у 40 % випадків вакцинація не проводилася. Як зазначив Володимир Маркович, проблем з вакциною в області нема, та минулого року 171 дитина не була вакцинована через відмову батьків.
Багато батьків відмовляються і від туберкулінодіагностики — минулоріч в області зареєстровано 10 581 відмову від проби Манту. Хоча, на переконання лікарів, саме туберкулінодіагностика є основним методом раннього виявлення туберкульозу. Це дуже важливо, бо пізнє вивлення цього захворювання та пізній початок лікування призводять до широкого поширення хвороби та розвитку ускладнень.