З доповіддю про результати роботи КРУ протягом минулого року виступив начальник КРУ в Закарпатській області Р. В. Чубко. На початку колегії Роман Володимирович відзначив, що в цілому Службою забезпечено належний рівень виконання як визначених урядом завдань щодо здійснення державного фінансового контролю за використанням бюджетних коштів, державного і комунального майна, так власних пріоритетів роботи.
Так, протягом 2009 року структурними підрозділами контрольно-ревізійної служби області проведено 322 контрольних заходів , в ході яких перевірено 308 підприємств, установ та організацій, з них 209 бюджетних установ та організацій. На 285 перевірених підприємствах, установах та організаціях встановлено порушення фінансово-господарської дисципліни, або 92,5 відсотка від загальної кількості перевірених об’єктів.
Зокрема, на 213 об’єктах виявлено недоотримання (втрати) фінансових ресурсів на загальну суму 8,2 млн. грн., (торік – 5,7 млн. грн. на 252 об’єктах).
Проведеними контрольними заходами на 266 підприємстві, установі та організації встановлено незаконні, нецільові витрати та недостачі на загальну суму 48 млн. грн. До речі, як відзначив начальник КРУ, ця сума є майже у півтора рази більшою, ніж у 2008 році: тоді було виявлено 15,4 млн. грн.).
Роман Володимирович також відзначив, що торік на 62 об’єктах встановлено недостач ресурсів на загальну суму 1,8 млн. грн., що майже в чотири з половиною рази більше, ніж позаторік (у 2008-му - 395,8 тис. грн. на 82 об’єктах).
Фінансові порушення, що не призвели до втрат фінансових і матеріальних ресурсів виявлено на 214 об’єктах на суму 103,2 млн. грн., заниження в обліку вартості активів та не взяття їх на баланс - на суму 51,8 млн. грн.; завищення кредиторської заборгованості та зобов’язань перед фізичними та юридичними особами - на 918,4 тис. грн.; оплата за державні кошти вартості товарів, робіт і послуг без проведення процедур закупівлі – на 35 млн. грн.
Суттєвим показником роботи ревізорів є й виявлення втрат фінансових та матеріальних ресурсів, допущених внаслідок неефективних управлінських дій: торік таких фактів вдалося зафіксувати на загальну суму 21,2 млн. грн. на 106 об’єктах контролю.
Р. Чубко також повідомив на колегії, що загальна сума фінансових ресурсів, які в результаті контрольних дій надійшли до бюджетів та бюджетних установ і організацій 5 млн. грн., або 61,6 % від виявлених. Протягом 2009 року надійшло фінансових ресурсів на 1,6 млн. грн. більше, ніж у 2008 році.
Також під час колегії прозвучало, що за результатами проведених контрольних заходів КРУ в Закарпатській області застосовано фінансові санкції до порушників фінансово-бюджетної дисципліни: у 13 випадках проведено зупинення операцій з бюджетними коштами, у 20 випадках зменшено бюджетних призначень розпорядникам бюджетних коштів та призупинено бюджетних асигнувань у 47 випадках.
З метою вжиття відповідних заходів до порушників фінансової дисципліни до правоохоронних органів протягом 2009 року передано 145 ревізійних матеріалів з них 116 – за власною ініціативою. За результатами розгляду зазначених матеріалів порушено 33 кримінальні справи, з них 29 - за матеріалами, що передані за власною ініціативою управління. Крім того, ініційовано 65 позовів перед органами прокуратури або об’єктом контролю або його органом управління, іншим державним органом.
До дисциплінарної відповідальності в звітному періоді притягнуто 215 посадових осіб та до матеріальної відповідальності 75 осіб, звільнено з займаної посади 1 особу.
За результатами контрольних заходів, якими виявлені порушення чинного законодавства, керівниками місцевих органів влади, підприємств, установ та організацій направлено 424 інформацій, по яких прийнято 300 управлінських рішень. Крім того, протягом 2009 року прийнято 34 управлінських рішень та враховано 71 пропозиції за результатами державних фінансових аудитів.
Окрім підведення підсумків роботи, начальник КРУ в Закарпатській області Роман Чубко окреслив і основні недоліки в роботі районних та міських відділів. Серед них найважливіше - низький рівень усунення незаконних, нецільових витрат та недостач ресурсів. Як зазначив Роман Володимирович, такого опору щодо відшкодування шкоди, як в Закарпатті, більше в жодній області України не спостерігається. "Більше того, за тими матеріалами, які передані в правоохоронні органи, і в яких однозначно є ознаки злочинів, чомусь не порушуються кримінальні справи, не ведеться розслідування. Це стосується і закарпатських земель, і лісів, і відшкодування незаконних витрат перевізникам Управліннями праці та соціального захисту населення. Подібних прикладів можна наводити чимало, незрозуміло лише, чому ні окремі правоохоронні структури, ні обласна влада не хочуть висловити своєї позиції з даного питання", – прокоментував начальник КРУ в Закарпатській області.
Серед пріоритетних завдань Служби на 2010 рік визначено під час колегії насамперед подальший розвиток моніторингу державних закупівель та аудиту окремих господарських операцій суб’єктів господарювання. Паралельно з тим слід посилювати контроль за виконанням місцевих бюджетів, забезпечити підвищення якості ревізійних дій та належну реалізацію матеріалів контрольних заходів, повноту відшкодування виявлених порушень.