Під час гастролей в Ужгороді з ним зустрівся наш кореспондент, якого зацікавило: а чи можна видресирувати кішку, так би мовити, у домашніх умовах?.
- Так, удома хвостатих можна навчити багатьох трюків, - каже Дмитро Куклачов. - Однак, не кожна кішка, як і людина, може виступати на сцені. Тому ми обираємо з десятка, а то й зі сотні кішок одну-дві, які стають справжніми артистами.
Але деяких трюків можна навчити чи не кожну тваринку. Перш за все, кішки не повинні бути боягузами. А не боятися вони можуть лише тоді, коли не зазнавали поганого ставлення людини. Якщо з кішки знущались, ображали її, вона ніколи нічого не зробить - ані на сцені, ані вдома.
- А чи має значення у дресируванні порода?
- Можу сказати зі свого досвіду - ні. Так повелося, що краще піддаються дресируванню саме непородисті. Головне - характер. Мій батько написав 16 книжок історій та оповідей із серії «Школа доброти», в яких дає поради власникам котів щодо їх дресирування.
Знову ж таки у цьому процесі метод батога й пряника не підходить. Перш за все, з кішкою треба бавитися. Приміром, поставити два стільці. Прив'язати за ниточку бант, посадити кота на один стілець і перекидати бант на інший. Кіт перестрибує з одного стільця на інший і так, у формі гри, вчиться.
Так само можна навчити тварину виконувати багато інших трюків. Але щоб кіт опанував складніші трюки, приміром, стрибав у кільце, робив кульбіти, залізав на тичину, стрибав на плече чи ходив униз головою, тут уже має бути триваліший і складніший процес.
- І все-таки, як домогтися, аби кіт слухав вас? До прикладу, навчився ходити на унітаз...
- Ну це, щиро кажучи, складний трюк, і зробить його не кожна кішка. Але можна навчити і такого.
Тут повинен бути особливий підхід - кота треба перехитрити. Тому що вони - хитрющі тварини й дуже мстиві. Це ви думаєте, що ви - хазяїн у домі. Кішка вважає навпаки.
Перш за все, треба більше спостерігати за кішкою. Якщо вона ходить не туди, куди треба, можна на день-два, але не більше, оселити її в туалеті. І ні в якому разі не випускати - як би вона не нявкала. Але там у неї має бути все - вода, їжа і мисочка.
Як тільки вона сходила «туди» раз, - а коти, повірте, дуже розумні, - то буде ходити й надалі. Але для цього треба її заохотити - приласкати, дати чогось смачненького або добре слово сказати.
Позаяк коти дуже відчувають добрі слова та інтонацію - як люди.
- А чим годуєте своїх чотирилапих акторів, аби вони мали стільки енергії?
- Наші коти дуже люблять сухі корми. Крім них, ми годуємо їх індичим філе, оскільки це - найкраще для тварин. По-перше, кішка дістає достатньо енергії, по-друге, воно без алергенів і в ньому немає ні сальмонели, ні інших шкідливих речей. Ну і рибою, звичайно. Це найкращий раціон.
Філіп ЖИРОШ, "Вісті Ужгородщини".
29 січня 2007р.
Теги: