Як повідомили "Закарпаття online" в Сумській ОДА, у спогадах відомого українського військового і громадсько-політичного діяча, уродженця м.Суми Василя Захаровича Филоновича читач знайде чимало цікавої інформації про національно-визвольний рух закарпатських українців напередодні Другої світової війни. У центрі уваги автора – події середини березня 1939 року, пов’язані із проголошенням незалежності Підкарпатської Русі – Карпатської України, боротьба її збройних сил – Карпатської Січі проти угорських загарбників. Спогади містять велику кількість маловідомого фактичного матеріалу, його аналіз, оцінки автора.
"Сьогоднішня подія – велике чудо, адже Сумщина знайшла ще одного свого героя – Василя Филоновича. Його знало небагато істориків, проте вихід у світ щоденника зі спогадами покладе початок великого шляху до детального вивчення постаті нашого земляка", – зазначив на презентації заступник голови облдержадміністрації Олег Медуниця. Він висловив сподівання, що дана книга буде затребувана серед широкого кола громадськості, адже пам'ятати всіх, хто боровся за українську державність, шанувати своїх героїв і на їхньому прикладі виховувати молоде покоління – наш святий обов’язок.
На презентацію завітав заступник голови Всеукраїнської молодіжної громадської організації "Фундація регіональних ініціатив" Володимир Феськов, який зазначив, що видання цієї книги є підтвердженням бойового побратимства між Слобожанщиною і Закарпаттям.
Упорядник книги, завідувач кафедри історії України СумДУ Валерій ВЛАСЕНКО розповів, що у травні він відвідав Прагу, де побував в архіві Чеської Республіки та Слов'янській бібліотеці, де і знайшов рукописи книги. За його словами, дане дослідження існує в кількох часових і географічних вимірах. Це події Української революції 1917-1921 років на території теперішньої Сумщини, життя української політичної еміграції 20-х років минулого століття в країнах Східної Європи та боротьба за незалежність Карпатської України. Нарис дозволить краще зрозуміти політичну і життєву позицію автора – неординарної особи у боротьбі за Карпато-Українську державу.