Їхня унікальність у тому, що витримують їх у справжньому підземному містечку, де створені для делікатного продукту найкращі умови. І взимку, і влітку тут постійна температура - +12.
Середнє по праву вважається закарпатською столицею вина. Тутешні винні підвали видовбані в скелі ще у 16 столітті полоненими турками. Роботи вели, як кажуть місцеві жителі, “до останнього турка”, жоден з робітників не вижив.
Викопані підвали в туфі - породі вулканічного походження. Вина з цих підвалів відразу ж стали знаменитими і розсилалися багатьом коронованим персонам Європи. Полюбляв середнянські вина і цар Росії Петро І.
Старі вина мають особливий, тонкий аромат. Зараз у винотеці зберігають приблизно тисячу закоркованих пляшок. У кожного з напоїв – власна історія, а більшість із них вже не мають аналогів у світі. Ось, наприклад, цей “Портвейн білий південнобережний” тут уже з 1944 року. Вино десертне, адже десертні вина не псуються з плином років. Бажаючих придбати таке вино вистачає, але його не продають. Загальна довжина підвалів понад 4 кілометри, і кожній пляшці тут відведено своє місце.
Лариса Большакова, інженер агрофірми: “У нас вулиці мають назви в честь власників, які були ще до радянської влади. І в нас як маленький городок. Виходить свого роду адресний стіл. Коли винороб дає завдання робочим і каже: вулиця така-то, ємність така-то. І всі орієнтуються”.
Також вино у підвалах зберігається в дубових діжках. За всі роки існування бочки, в неї наливають вино тільки однієї марки. До самого верху не заливають, лишають місце для повітря. Що старша діжка, то ліпше для її вмісту. Спеціалісти стверджують: в цих підвалах ідеальні умови для витримування вина.
Лариса Большакова, інженер агрофірми: “Тут як природний кондиціонер, круглий рік одна і та сама температура +12. І постійна вологість. Камінь має властивість відбирати вологу, і віддавати її. Тому тут, в підвалах, виходять шикарні вина”.
Через визначений для кожної марки час лабораторія перевіряє кондиції. Якщо все відповідає вимогам до цього сорту, вино поступає в розлив.
Володимир, любитель вина: “Дуже полюбляю вина, з середнянських підвалів, тому й приїжджаю сюди аж з Ужгорода, аби скуштувати ці чудові вина”.
За стандартами виноробства, діжка, що простоює без діла понад рік, стає для зберігання вина непридатною. Тому стару тару пускають на столи та стільці, які надалі використовують в дегустаційних залах.