Закарпатські екологи навели порядок із заготівлею дарів лісу

Вересень - традиційна для закарпатців ужинкова пора. Восени наші горяни завдяки грибам та ягодам суттєво латають сімейні бюджети. Однак, як це часто, буває, найбільше заробляють на природних ресурсах не ті, хто збирають, а ті, хто скуповують і перепродають продукцію. Ми пам'ятаємо дикі 90-ті роки, коли ділки вивозили з Закарпаття за кордон сотні тонн грибів, ягід, горіхів, лікарських рослин, навіть слимаків. Важко оцінити, якої шкоди природі було завдано у той період. Нині ж радує те, що цьому безгосподарному поводженню з дарами лісу нарешті твердо покладено край. Про заготівлю природних ресурсів і збереження при цьому екології краю ми дізнавалися в Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища.

Закарпатські екологи навели порядок із заготівлею дарів лісу

Як розповів начальник відділу біоресурсів Анатолій Поляновський, нині заготівля дикоростучих чітко регламентована і контрольована. Це питання завжди постійно "на олівці" не тільки управління, а й обласної державної адміністрації. "Відверто кажучи, ніяких проблем із перебором лімітів у нас немає, — каже Анатолій Олександрович. — Навпаки, збирається набагато менше, ніж дозволено. До прикладу, минулого року ліміт на вивезення чорниці за кордон становив 1766 тонн, а було вивезено тільки 326, тобто 12 %. Подібна ситуація і цьогоріч".

Начальник держуправління Андрій Погорєлов пояснив, що порядок видачі дозволів і встановлення лімітів на території Закарпатської області розроблено на підставі статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статей 15, 19, 43 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища України", статей 10, 11 Закону України "Про рослинний світ", статті 30 Лісового кодексу. В результаті посилено контроль не тільки за повнотою сплати необхідних платежів до бюджету, а й, що дуже важливо, за раціональним і невиснажливим використанням природних ресурсів.

"Насамперед хочу зауважити, що право на заготівлю природних рослинних ресурсів місцевого значення (сюди входять дикорослі ягоди, плоди, гриби, соки, лікарська сировина та інше — Авт.) мають суб'єкти підприємницької діяльності, які забезпечені обладнанням зі зберігання та переробки заготовленої продукції. — Каже Андрій Вікторович. — Важливо і те, що підприємці з-за меж області мають право на заготівлю і закупівлю дикоростучих лише за умови реєстрації філій на території нашої області. Таким чином область отримує грошові надходження, а ми можемо контролювати їхню діяльність".

Андрій Погорєлов пояснив, що дозволи бізнесменам на право заготівлі дарів природи видаються тільки після того, як вони пройдуть "екзамен" постійної комісії облдержадміністрації з раціонального використання природних рослинних ресурсів місцевого значення і постійної комісії обласної ради з питань екології та використання природних ресурсів. Тобто варіантів, коли місцеві чиновники за хабар дозволяли б заготівельникам за безцінь скуповувати гриби чи ягоди, не може бути теоретично. Бо інакше вони не зможуть вивезти продукцію за кордон.

"Вивезення суб'єктами підприємницької діяльності за межі області та України заготовлених природних рослинних ресурсів місцевого значення проводиться лише за наявності погодження, виданого нашим управлінням, — пояснює головний еколог краю. — Тому, самі розумієте, що "ліві" схеми нині не проходять. Можливо, зокрема і цим пояснюється не така, як десяток років тому, активність бізнесменів".

Додамо, що, крім погодження екологів, аби вивезти лісові дари за кордон, потрібно також мати дозвіл на право закупівлі чи заготівлі дикоростучих від постійно діючої комісії, документи про нормативну оплату за сировину, що вивозиться, а при експорті сушених грибів та ягід ще й відповідний акт переробки сировини.  

Андрій Погорєлов для того, аби ми зорієнтувалися в ситуації, назвав нам деякі цифри. Так, минулого року ліміт на вивезення грибів за межі України був затверджений на рівні 1945 тонн, а було вивезено лише 84. Ожини з дозволених 823 тонн за кордон вивезли 54 тонни, малини — тільки 3 з можливих 502, а лікарських рослин — взагалі тільки 240 кілограмів, хоч дозволялося 109 тонн.

Цього року постійно діючою комісією надано 33 дозволи (30 на чорницю і 3 на гриби) суб’єктам підприємницької діяльності. Крім того, за поданням держуправління охорони навколишнього природного середовища, затверджено ліміти спеціального використання дарів лісу, які екологи щороку розраховують на підставі матеріалів лісовпорядкування та наукових рекомендацій. Цікаво, що найбільше чорниці на Закарпатті дозволено збирати у Міжгірському (440 тонн), Великоберезнянському (360 тонн), Перечинському та Воловецькому районах (по 200 тонн). Гриби також "лідирують" у Міжгірському (630 тонн) і Великоберезнянському (595 тонн) районах. У Хустському та Іршавському районах ліміти затверджені на рівні 200 тонн.

… Коли нарешті підуть дощі, у горах масово з’являться гриби і розпочнеться черговий "заробітчанський" сезон наших горян.

Ярослав Світлик, "Старий Замок "Паланок"
23 вересня 2009р.

Теги: Карпати, дари лісу, гриби, екологи

НОВИНИ: Соціо

17:51
/ 1
В Ужгороді обрали нову локацію для поховань військових
17:34
/ 4
Закарпаття. "Краматорські" сутінки
12:36
Екомандрівка до витоку Чорної Тиси: діти відкривали природу Карпат разом з екоклубом Фото новина
10:31
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Віталієм Лакатошем Фото новина
10:19
/ 1
На Донеччині поліг Михайло Вінтоняк з Косівської Поляни на Рахівщині Фото новина
23:18
/ 1
На війні з Росією поліг Василь Клюс з Великих Ком'ят Виноградівської громади Фото новина
07:57
У понеділок в Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Василем Шкобою Фото новина
14:18
Відкрито реєстрацію на серпневі зміни дитячого табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді
11:03
/ 1
У Сокирниці на Хустщині попрощалися з полеглим захисником Володимиром Стецем Фото новина
09:31
Завершилася третя зміна табору "Зелені скарби Карпат": пригоди, відкриття і справжнє літнє щастя Фото новина
20:35
Після модернізації колії з кінця липня відновлюють курсування поїздів до Ужгорода
19:20
/ 1
Підтверджено загибель захисника з Берегова Валерія Ковальова Фото новина
18:59
У серпні на кілька днів буде зупинено курсування потягів між Мукачевом і Кошицями
19:53
/ 1
На Закарпатті дозволили полювання у мисливський сезон 2025-2026 років
19:49
Екоклуб у Ясінях запрошує у мандрівку до витоку Чорної Тиси
19:29
На Закарпатті через суд повернули державі понад 2,6 га землі у нацпарку "Синевир"
14:44
/ 1
У Мукачеві попрощаються з захисником Василем Богданом Фото новина
22:44
/ 2
На Рахівщині попрощаються з захисником Андрієм Легким
19:44
У таборі "Зелені скарби Карпат" стартувала третя зміна: перший день присвятили стихії води Фото новина
17:00
/ 1
Четверо закарпатців збиралися перепливати Тису, щоб потрапити в Угорщину
11:37
/ 3
На Закарпатській митниці викрили спроби незаконного ввезення товарів на сотні тисяч гривень Фото новина
16:44
/ 1
В Ужгороді провели в останню путь полеглого у війні Віктора Набожного Фото новина
23:27
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Набожним Фото новина
23:05
Виготовлено паспорт "Чорного озера" в Ужгороді
22:31
/ 3
В Ужгороді у дворі чоловіка, що незаконно проник на сусідську територію, виявили рослини конопель Фото новина
» Всі новини