Закарпатські природоохоронці керуються принципом "Якщо не ми, то хто?"

Напевно, багатьом читачам "Паланку" буде цікаво дізнатися про функціонування при Державному управлінні охорони навколишнього природного се­редовища Орхуського інформаційного центру. Він створений, щоб забезпечити наші з вами права на вільний доступ до даних про стан довкілля. Ще 1998 року в данському місті Орхус було схвалено Конвенцію про доступ до інформації. Україна її ратифікувала, тож, відповідно, кожен із нас має право знати все, що стосується нашого здоров'я. Цікавитися можна всяким: починаючи від діяльності промислових підприємств і закінчуючи тим, які з продуктів на полицях супермаркетів є генетично модифікованими.

Закарпатські природоохоронці керуються принципом "Якщо не ми, то хто?"

"Згідно з Орхуською Конвенцією, на розгляд і надання відповідей людям, що звертаються до нашого інформаційного центру, встановлені конкретні терміни, – каже начальник Державного управління охорони навколишнього природного середовища Андрій Погорєлов. – Я особисто контро­люю розгляд і виконання звернень Героїв Соціалістичної праці, інвалідів Великої Вітчизняної війни та праці, осіб, які постраждали від аварії на Чорнобильській АЕС, багатодітних сімей, одиноких матерів та інших громадян, що потребують соціального захисту й підтримки. Крім того, затверджено графіки особистого прийому громадян керівництвом управління. Тож, як бачите, ми відкриті для суспільства, готові до спілкування з людьми".

Як розповіла "Паланкові" керівник прес-служби управління Наталія Фулим, підтримувати діалог екологів із суспільством допомагає і Громадська рада неурядових громадських організацій природоохоронного спрямування, що створена при управлінні на паритетних засадах, тобто рівноправної присутності усіх сторін. Наразі до її складу входить 16 організацій екологічного спрямування.

Засідає рада щоквартально. Обговорюється діяльність окремих об’єктів і їх вплив на довкілля, питання створення системи екологічного моніторингу, формування регіональної схеми екомережі, спільна участь у природоохоронних акціях. Громадська рада відкрита для нових організацій. Щоб стати її членом, треба надати лист-заяву про намір вступу й копії статуту та свідоцтва про реєстрацію.

"Особливу увагу звертаємо на екологічну освіту й виховання молоді, – продовжує Андрій Вікторович. – При цьому прагнемо, щоб учні й студенти не лише вивчали і обговорювали екологічні проблеми та шляхи їх вирішення. Наша робота ефективніша а результат кращий, коли вони особисто беруть участь у виконанні конкретних завдань. Для цього ми спільно проводимо конкурси, влаштовуємо екологічні експедиції, проводимо семінари й конференції. За фінансової підтримки управління видаються  інформаційно-довідкові матеріали на природоохоронну тему – листівки, буклети, брошури, календарі".

До прикладу, вже традиційним став конкурс дитячих творчих робіт "Збережемо природу Закарпаття!". Його спільно організовують і проводять Держуправління охорони навколишнього природного середовища, управління освіти і науки ОДА та Закарпатський відділ Українського географічного товариства. Через фото, малюнки, екологічні твори чи казки, вірші, сувеніри й навіть розказані життєві історії діти не тільки демонструють свою творчість, а й пропонують ідеї, висловлюють власні думки щодо збереження довкілля. Торік, до прикладу, участь у конкурсі взяло понад 1000 дітей із усіх куточків Закарпаття, а переможці отримали цифрові фотоапарати й мобільні телефони.

Ще один напрямок просвітництва – проведення в Ужгороді у Палаці дітей та юнацтва місяця екології і туризму "Я відкриваю Землю". Він проходить за фінансової підтримки управління і має на меті виховання екосвідомості у дітей і юнаків. Молодь залучають до цікавої натуралістичної роботи, природоохоронних акцій, дослідницьких рухів. За місяць охочі можуть ознайомитися з фотовиставкою "Світ мандрів", де представлені роботи гуртківців спелеосекції та екологічного туризму. Крім того, наслідком акцій "Посади своє дерево" та "Прибери планету" уже стало закладання на території Падіюну дендрологічного парку з різноманітними деревами та кущами.

Співпрацюють закарпатські екологи і з науковцями й студентами Ужгородського національного університету. Остання зі спільних акцій – кількаденна експедиція на Говерлу, яку організували студентам географічного факультету. Під час експедиції майбутні географи не лише здійснили пізнавальні походи до природоохоронних об’єктів, а й очистили береги водойм від сміття. Тож мандрівка була і цікава, і корисна.

"Ми намагаємося привертати увагу громадськості до екологічних проблем усіма можливими способами, – каже Андрій Погорєлов. – Вдаємося і до нестандартних заходів. Наприклад, цього року 28 березня о 20.30 Закарпаття разом із усією Україною відзначило Годину Землі. Наші краяни долучилися до загальносвітової акції, вимкнувши на годину світло. Цей природоохоронний захід об’єднав людей у понад 1000 містах усього світу. Година Землі продемонструвала безпрецедентну солідарність світової спільноти. Люди об’єднуються навколо ідеї прийняття нової глобальної домовленості про заходи боротьби зі зміною клімату. У грудні лідери світових держав зустрічатимуться в Копенгагені, де, зокрема, мають обговорити й це питання. Після акції 28 березня, коли без світла залишалися московська Вежа федерацій чи офіційна резиденція президента Італії у Римі, політики навряд чи зможуть ігнорувати цю тему". 

Ярослав Світлик, "Старий Замок "Паланок"
03 вересня 2009р.

Теги: Ужгород, Карпати, екологія, Андрій Погорєлов,

НОВИНИ: Соціо

17:51
В Ужгороді обрали нову локацію для поховань військових
17:34
/ 4
Закарпаття. "Краматорські" сутінки
12:36
Екомандрівка до витоку Чорної Тиси: діти відкривали природу Карпат разом з екоклубом Фото новина
10:31
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Віталієм Лакатошем Фото новина
10:19
/ 1
На Донеччині поліг Михайло Вінтоняк з Косівської Поляни на Рахівщині Фото новина
23:18
/ 1
На війні з Росією поліг Василь Клюс з Великих Ком'ят Виноградівської громади Фото новина
07:57
У понеділок в Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Василем Шкобою Фото новина
14:18
Відкрито реєстрацію на серпневі зміни дитячого табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді
11:03
/ 1
У Сокирниці на Хустщині попрощалися з полеглим захисником Володимиром Стецем Фото новина
09:31
Завершилася третя зміна табору "Зелені скарби Карпат": пригоди, відкриття і справжнє літнє щастя Фото новина
20:35
Після модернізації колії з кінця липня відновлюють курсування поїздів до Ужгорода
19:20
/ 1
Підтверджено загибель захисника з Берегова Валерія Ковальова Фото новина
18:59
У серпні на кілька днів буде зупинено курсування потягів між Мукачевом і Кошицями
19:53
/ 1
На Закарпатті дозволили полювання у мисливський сезон 2025-2026 років
19:49
Екоклуб у Ясінях запрошує у мандрівку до витоку Чорної Тиси
19:29
На Закарпатті через суд повернули державі понад 2,6 га землі у нацпарку "Синевир"
14:44
/ 1
У Мукачеві попрощаються з захисником Василем Богданом Фото новина
22:44
/ 2
На Рахівщині попрощаються з захисником Андрієм Легким
19:44
У таборі "Зелені скарби Карпат" стартувала третя зміна: перший день присвятили стихії води Фото новина
17:00
/ 1
Четверо закарпатців збиралися перепливати Тису, щоб потрапити в Угорщину
11:37
/ 3
На Закарпатській митниці викрили спроби незаконного ввезення товарів на сотні тисяч гривень Фото новина
16:44
/ 1
В Ужгороді провели в останню путь полеглого у війні Віктора Набожного Фото новина
23:27
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Набожним Фото новина
23:05
Виготовлено паспорт "Чорного озера" в Ужгороді
22:31
/ 3
В Ужгороді у дворі чоловіка, що незаконно проник на сусідську територію, виявили рослини конопель Фото новина
» Всі новини