Проте Микола Ващенко, заступник директора фірми "Твінс", де виготовляє свої кондитерські шедеври відомий далеко за межами Закарпаття майстер Валентин Штефаньо, і головний санітарний лікар Ужгорода в 1983–2004 роках, жорстко критикує свого наступника. Зокрема, каже, що попередньо пан Петричко видав ще одну постанову, більш неоковирну, яка зупиняла роботу кондитерських аж до 1 жовтня. Та й постанова від 15 липня, на його думку, не відповідає букві закону. Адже ні в протоколі засідання обласної надзвичайної протиепідемічної комісії (від 13.07), ні в дорученні за рекомендаціями Мінздоров’я, підписаному головним санітарним лікарем області Вірою Чиж, не йдеться про закриття виробництв, а лише наголошується на необхідності перевірити дотримання санітарного законодавства на об’єктах громадського харчування й харчової промисловості, насамперед тих, що провадять виробництво кондитерських кремових і кулінарних виробів. Тотальне закриття всіх кондитерських цехів, розповідає Микола Іванович, суперечить також Закону України "Про санітарноепідемічне благополуччя". Відповідно до нього, зупиняти роботу підприємств можна тільки за результатами перевірок і даних лабораторних досліджень, якщо виявлено порушення, а не "авансом" і "щоб, бува, чого не вийшло". Також, згідно зі статтею 17 цього закону, відповідальність за порушення в роботі покладається безпосередньо на підприємства.
Ужгородські виробники, а серед них такі відомі й за межами міста бренди, як "Фантазія", "Диво", численні кафе через заборону працювати зазнають великих збитків. Скажімо, у "Твінсі" закуплена дорога сировина не використовується і може згодом зіпсуватися, зриваються контракти, за якими постачання мали проводитися, у тому числі й до Києва (наприклад, є замовлення уже на кінець липня вартістю 50 тисяч гривень), 10 працівників залишилися без роботи. При цьому, за словами Ващенка, який ефект дасть те, що кремові тістечка заборонили виготовляти в Ужгороді, якщо немає заборони привозити їх із інших регіонів? І справді, у наших супермаркетах вистачає тортів, наприклад, зі Львівщини, Києва. А де гарантія, що в нинішню спеку їх безпечно доправлять у наш регіон? Скажімо, "Твінс" нещодавно закупив спеціальну охолоджувальну машину вартістю 19 тисяч євро для перевезення своїх виробів, але чи кожному навіть великому, не те що містечковому дрібному виробнику таке під силу? Звісно, виходом із цієї ситуації може бути звернення до суду, однак поки буде хоч якийсь його вердикт, спливе і термін дії постанови. Тому залишається ходити до головного санлікаря, домовлятися... Отаку підтримку має, серед інших і наш земляк, лауреат багатьох міжнародних конкурсів, який примножує славу Закарпаття.
На запитання ЗІА "Простір" із приводу цієї ситуації, головний санлікар області Віра Чиж повідомила, що за її відомостями тепер роботу кожного конкретного виробника солодощів в Ужгороді ретельно вивчають і, якщо порушень не буде, дозволять працювати. Винесення постанови – запобіжний захід, який особливо актуальний на тлі недавніх харчових отруєнь, що сталися на Закарпатті. Скарг від підприємців до Віри Григорівни наразі не надходило.
А головний санлікар Ужгорода Василь Петричко розповів, що за останні 10 днів у місті втричі зросла кількість захворювань на ентероколіти (захворювання шлунковокишкового тракту, зумовлені патогенною мікрофлорою), а також виявлено 10 випадків сальмонельозу. Тому робота всіх 17 кондитерських цехів тимчасово призупинена постановою, але вже завершуються перевірки кожного з них, додаткові медичні обстеження персоналу, і той, у кого все буде гаразд, дістане дозвіл працювати. Пан Василь запевнив, що попередньо запровадження такого превентивного заходу було обговорено з підприємцями, і вони на нього погодилися. Зрештою, людина, котра видала постанову, може її й скасувати.
До речі, про успішне випробування перевіркою й відновлення роботи кондитерського цеху при супермаркеті "Дастор" повідомив нас директор цього комплексу Роберт Горват.
Що ж до солодощів, котрі завозяться зза меж Ужгорода і навіть області, Петричко сказав, що це вироби інакші – у них значно довші терміни придатності. Втім нашим цехам заборонили робити будьякі креми...
Схоже, це випадок, коли попікшись на молоці, наші чиновники вирішили дути й на воду. Але ж хіба мета виправдовує засоби?
Уповноважена Держкомпідприємництва з питань захисту прав підприємців у Закарпатській області Маргарита Мощак наголошує: "За нашим законодавством, було б бажання, можна знайти зачіпку й закрити, "вбити" будьяке підприємство. Постанови "з переляку" пана Петричка нічим не здивували – коли працюють з порушеннями "потрібні структури", проблеми з ними вирішують тишкомнишком, а в цьому випадку підприємцям доводиться ходити на поклон до чиновника, який вирішив побігти попереду паровоза. Навіть за офіційними даними Кабміну відбувається на 30 % зниження споживчого попиту, триває економічна криза, високий рівень безробіття, і тому так бити на повал місцевих виробників – це просто шкідництво й непатріотичність. Адже підприємці мають кредити, так само позики є у їхніх працівників – як їх повертати, коли нема роботи? Дбати про здоров’я людей, звісно, треба, але вимагати дотримання закону слід теж законними методами".