Закарпаття: На Ужгородщині є чимало "ласих" клаптиків землі

"Привабливих" земельних клаптиків тут чимало на території Оноківської сільради. Їх загальна площа в межах органу самоврядування становить 1222,5 гектара. Зрозуміло, солідна кількість і землекористувачів: підсумкова цифра наближається до семи тисяч. Про більшість з них у сільській раді знають. Це - 58 підприємств, організацій та товариств, 25 приватних підприємців, 4 фермерські господарства. 1608 громадян використовують земельні ділянки під забудову, 793 - для ведення особистого селянськогр господарства.

Закарпаття: На Ужгородщині є чимало "ласих" клаптиків землі

І от нещодавно депутати Оноківської сільської ради зібралися на чергову сесію, щоб в деталях обговорити, чи раціонально використовуються виділені площі. Доповідав землевпорядник Олексій Герзанич. За його словами, належним чином "експлуатують" надані їм у користування ділянки ВАТ "Закарпаття-обленерго", коньячний завод, фірма "Кім-Вест", ТзОВ "Воля", "Призма", СТзОВ "Континент". Зокрема, любо подивитись як хазяйнує майже на 60 гектарах останній. Ділянки доглянуті, оброблені, тут застововуються сучасні технології вирощування овочів, раціонально "задіяний" кожний клаптик.

На жаль, подібне скажеш не про всіх. Приміром, зовсім протилежний підхід у цій справі в МПП "Карпати", недбале ставлення керівництва якого до виділених у тимчасове користування площ вже стало, як кажуть, притчею во язицах. Так, згідно з відповідним Договором від 08.08.1996 року Оноківська-сільська рада надала МПП "Карпати" у довгострокове користування земельну ділянку загальною площею 36,9 гектара, на якій розташоване й Оріховецьке озеро (32,6 га). Такий солідний "наділ" видавався "для відновлення зони відпочинку та розведення риби". Минали роки, а підприємство та його директор Йосип Горват й не думали відтворювати територію для проведення тут змістовного дозвілля чи пак розведення у водоймі здобичі для рибалок. Навпаки, озеро водою не підживлялось і на його місці зараз височіють лише величезні чагарники та зарості. Про колишню пляжну зону нагадують хіба-що кам'яні бордюри, куди сягало колись водяне плесо. Старожили розповідають, що свого часу сюди прямісінько з Криму доставили справжнісінький морський пісок, аби додати озеру чорноморського шарму. Прикро, але його спритні ділки повивозили на...будівельні потреби.

Ось так і стоїть Оріховецька водойма, яку сьогодні так назвати навіть язик не вертає, страхітливою пусткою, своєрідним пам'ятником нашій безгосподарності та байдужості до навколишнього середовища. Не збереглись на цій території й колишні водолазна та насосна станції, торговельний павільйон. Від останнього, приміром, залишився тільки фундамент, поволі приходять у непридатність приміщення двох перших.

Висновок напрошується до банального простий: інвестувати грошей у розвиток даної території землекористувач і не думав, нині - й поготів, а "законсервував" ділянку на перспективу в надії знайти більш ефектив-ний засіб її "експлуатації". Більше того, виникли питання стосовно плати за ділянку в
розмірі 36,9 га, справа знаходиться в суді, який остаточно і визначить скільки відсотків належить вносити в держбюджет за неї.

Не поспішають проводити інвентаризацію виділених земель, переоформляти державні акти на оренду чи право постійного користування, а відповідно й вносити належну плату за неї радгосп-завод "Ужгородський" (в.о.директора Павло Бер-дар), ПМК "Агробуд" (Михайло Різак), ТзОВ "Оріяна" (Олександра Богданова), деякі інші установи. Наприклад, перше господарство не використовує в межах села близько 11 гектарів, вони позаростали бур'янами і слугують лише гірким прикладом
того, як не слід поводись із землею. З самого початку мали намір вирощувати цінні породи рослин в мікрорайоні "Підлипники" працівники "Оріяни", але спромоглися лише пробурити тут одну свердловину для подачі води, а тепер "ростять" тут... бур'яни.

Свого часу викупив нежитлові будівлі на колишньому господарському дворі радгоспу-заводу "Ужгородський" приватний підприємець Олександр Селеш. Однак про це своє "ґаздівство" призабув, до ладу не доводить, теж "законсервував" на перспективу. До того ж "забуває" своєчасно і в повному обсязі вносити земельний податок та орендну плату, які приблизно складають 86 тисяч гривень щорічно.
Подібне можна сказати і про підприємця Іштвана Кохана, котрий на території цього ж господарського двору мав намір зводити майданчик для екстремальних видів спорту. У 2005-у він взяв тут в оренду на 5 років понад 1 га землі, але нічого на ній не зробив та й податок не сплатив.

Гуляє вітер і на пустуючих 11 гектарах фермерського господарства "Перепілка", яке сьогодні значиться у володінні знаного за подібною методологією "резервування" земель Кіршенбаума-Сентипала. Давно не розводять кіз у фермерському господарстві "Золотий цапок" (Андрій Пірич), хоча ті сьогодні могли б вільно пастися на зарослих травою і бур'янами майже 8-ми гектарах землі, яка інколи частково засаджується картоплею для власних потреб. Разом з тим, обидва горе-господарі навіть мізерний земельний податок не сплачують.

Понад 2 роки знадобилось для оформлення відповідних документів оренди одного гектара землі фермерському господарству "Голд-Дрегон" (Олена Гураль). Тут планується будівництво кролеферми. А от як використовуватимуться майже 2 гектари лісових полян в урочищі "Дубки", оформлені на колишнього директора лісгоспу Івана Костіва та його дружину під гарною назвою "Форест" - невідомо. Здається, ці ділянки теж лише "зарезервували" на перспективу.

Є на території Оноківської сільради і близько 6 тисяч ділянок, виділених для індивідуального садівництва. 4414 їх господарів у місцевому органі самоврядування знають, решта 1586 - не визначені, жодних відомостей про них не має. Тепер триває інвентаризація згаданих ділянок, які в основному розміщені в мікрорайоні "Шахта". На більшості з них виросли симпатичні дачні будиночки, за даними сільської ради тепер тут постійно проживають близько 2 тисяч осіб. Окремі з них реєструються в органі місцевого самоврядування, проте переважна частина - ні. На території Оноківської сільради діють також 87 садівничо-дачних кооперативів. Найбільш свідомі як от "Дубок" (голова Василь Добош) справно і своєчасно сплачують обов'язковий земельний податок , та не всі. Сільський голова Віктор Дмитрук сподівається, що в ході -  інвентаризації "прокинеться" свідомість і в решти неплатників. А основним "героям" нашого матеріалу сесія Оноківської сільської ради дала строк 2 тижні для того, щоб усунути наявні прогалини. Час "х" минає наступного тижня.

Микола Горват, Ужгородський район
15 липня 2009р.

Теги: Ужгородський район, земля, інвестиції, земельні ділянки, фермерське господарство

НОВИНИ: Соціо

19:23
На російській Курщині поліг Іван Пукіш з Сускова Полянської громади на Мукачівщині
23:31
"Укрзалізниця" призначила на 2025-й нові рейси на Закарпаття та пришвидшила вже існуючі
19:54
"Укрзалізниця" з 15 грудня запускає прямий щоденний поїзд Київ – Будапешт і пересадковий маршрут через Чоп до Братислави
15:50
/ 1
На російській Курщині поліг Олександр Хром'як з Великого Бичкова на Рахівщині
15:26
/ 2
У Розівці біля Ужгорода попрощалися з полеглим Героєм Михайлом Ковачем
14:05
/ 1
За смертельне травмування вантажівкою жінки-пішохода і втечу за межі Закарпаття водієві з Мукачівщини загрожує до 8 років ув'язнення
13:51
У Нижньому Солотвині на Ужгородщині ужгородка на Peugeot травмувала на "зебрі" 15-річну дівчину і перекинулася в кювет
10:59
Відключень електроенергії на Закарпатті у четвер не передбачається, "до окремої команди" – "Закарпаттяобленерго"
23:55
В Ужгороді пожежні навчалися ліквідовувати загорання у 16-поверхівці
19:23
"Закарпаттяобленерго" повідомило про відміну раніше "анонсованих" відключень електроенергії 20 листопада з 19:00 до 22:00
17:06
"Закарпаттяобленерго" повідомило про застосування графіка погодинних відключень електроенергії 20 листопада з 16:30 до 22:00
11:18
В Ужгороді рятувальники 2 дні планово навчатимуться ліквідовувати НС на 16-поверхівках
11:12
/ 1
У середу на Закарпатті електроенергію не відключатимуть – "Закарпаттяобленерго"
17:58
В ужгородському скансені та мукачівському замку відкриють резиденції святого Миколая
14:43
/ 4
У Мукачеві у 37 локаціях висадили 570 сакур, закуплених коштом мера
11:00
/ 1
У середу в Ужгороді прощатимуться з полеглим захисником Михайлом Шишкою
09:27
У вівторок на Закарпатті електроенергію не відключатимуть – "Закарпаттяобленерго"
18:39
/ 1
У Мукачеві почали встановлювати різдвяну ялинку
21:39
/ 3
З понеділка на Закарпатті впроваджуються графіки погодинних відключень електроенергії
20:18
/ 1
Стало відомо про загибель Івана Савули з Дубового, що з червня вважався зниклим безвісти
19:32
Закарпатський сир "Лопта" здобув "срібло" на міжнародному конкурсі сирів у Португалії
18:09
У понеділок тимчасово не працюватиме ПП "Убля – Малий Березний" на кордоні зі Словаччиною
16:26
/ 6
На Закарпатті відбулася Всеукраїнська конференція військових капеланів УГКЦ
15:05
Годинник капітана пароплава Carpathia, що врятував пасажирів "Титаніка", продали за рекордні $2 млн
22:29
/ 1
Майже половина мукачівців їздять у громадському транспорті безкоштовно
» Всі новини