Лимони господарі вирощують у пластмасових вазонах. Інакше й не можна, адже, коли вдарять перші морози, дерева потрібно сховати у приміщенні. Пані Марія показує на своє надбання: невисокі деревцята викладені у рядочок вздовж двору.
— Вчора зібрали врожай, — показує на плоди лимону. - Тому зараз залишилися тільки недозрілі. А взагалі, вони врожаять цілий рік: на деревцяті завжди побачите цвіт, зелений плід і дозрілий жовтий лимон.
Щовесни лимонне дерево потребує обрізки. Інакше може вирости до небачених розмірів. От тоді занести його у приміщення буде вкрай важко. Тому господарі дуже педантичні у цьому питанні. Та це й зрозуміло, адже без належного догляду цитрусові ніколи б не виглядали так...
У двір лимонні деревцята господарі виносять ранньою весною: на початку — в середині березня. Кажуть, солочинські лимони звикли до закарпатського клімату, тому добре сприймають невисокі температури. Утім, спершу цитрусові потрібно заховати в тіні, щоб на них не потрапили промені першого весняного сонечка, які можуть негативно позначитися на рослинах. А вже за кілька днів дерева виставляють просто неба, де лимони ростуть аж до перших заморозків. Наприкінці вересня — у жовтні, якщо температура повітря опускається нижче нуля - господарі заносять лимони на терасу і прикривають їх клейонкою. За кілька днів знову виносять на вулицю, де цитрусові залишаються аждо грудня. "Зимують" дерева у будинку.
— Підживлюємо лимони спеціальними органічними сумішами, — розповідає господиня. — Крім того, маємо свій "фірмовий" рецепт: курячий послід розводимо водою і поливаємо дерева. Тут головне не передозувати, адже оргдобриво може спалити кореневу систему.
Врожаять лимони тричі в році. За 12 місяців Зорівчаки збирають по кілька десятків кілограмів цитрусових, тому цілий рік споживають ці, насичені вітамінами, фрукти.
А віднедавна подружжя захопилося мандаринами. Щоправда, ці екзоти ще доволі невеликі, та вже за 3-4 роки господарі очікують отримати перший врожай.