Про те, що голубинці й справді не забувають коренів своєї історії, пересвідчились на цьому святі. До початку врочистостей в загальноосвітній школі ми відвідали краєзнавчий музей, в якому кілька експозицій присвячено Г.Жатковичу, котрий став ві домою історичною постаттю як учасник тогочасних подій.
На мирній конференції у передмісті Парижа Сен-Жермен 10 вересня 1919 року п'ятьма державами Антанти був підписаний трактат про приєднання Підкарпатської Русі до Чехословацької Республіки. Першим урядом була Директорія на чолі
з президентом Г. Жатковичем. Згодом ця форма управління була перетворена на губернаторство.
Однак обіцяних прав ЧР не дала. Губернатор докладав чимало зусиль, щоб вивести край з економічної кризи. Проте це виявилося марним. Він змушений був подати у відставку, після якої повернувся у Штати, де у 1967 році зустрів свою смерть. Похований Григорій Жаткович у Пітсбурзі. На батьківщині янкі залишився його син Теодор й донька Коні.
Народився Жаткович 2 грудня 1886 року а о. Голубине. Григорію виповнилося 5 років; коли вся родина Жатковичів виїхала до Америки у місто По-ссайк. Завершивши освіту, майбутній губернатор працював юрисконсультомм у корпорації Дженерал-Моторс і за прикладом батька поринув у громадську роботу.
Про ці та інші цікаві факти з історії краю і життя самого Жатковича говорив кандидат історичних наук Микола Макара з Ужгорода, професор кафедри українсько-русинської філології педінституту (Угорщина) Михайло Капраль, активісти русинських національно-культурних товариств області й району.
Нащадки гідно оцінили заслуги Жатковича. 6 жовтня 1996 р. в с.Голубине відкрито меморіальну дошку на будинку сільради. Кошти на її спорудження виділив уродженець села, директор Ужгородського, коньячного заводу, депутат обласної ради Володимир Гісем.
Нинішнє свято було організоване зусиллями голови Голубинської сільради Михайла Капустея, головного лікаря санаторію "Квітка полонини" Павла Ганинця, колективу Голубинської школи, а також за ініціативи керівника шкільного музею Маргарети Бедзик.
Ростислав БУНЯК, Іванна ДЮЛАЙ, відділення ж-ки УжНУ.
05 грудня 2006р.
Теги: