Йшлося, що у ході земельних перетворень упродовж останніх вісімнадцяти років система землеустрою, по суті, була ліквідована.
Про стан проведення нормативної грошової оцінки доповідав начальник управління ринку та оцінки земель Станіслав Горбатович.
Загалом по Україні результати такі: із 29835 населених пунктів нормативну грошову оцінку земель проведено по 24059. Водночас оцінка в Криму виконана тільки на 4,5%, у Чернігівській області цей показник становить 7,2%, Чернівецькій — 21,3%, Івано-Франківській — 27,2%, Дніпропетровській —37,7%, Київській — 39,9%, Закарпатській — 55%. Та й загалом по Україні нормативна оцінка понад 50% земель населених пунктів потребує оновлення.
На колегії зазначалося, що останнім часом багато нарікань від громадян, які не можуть отримати витяги про нормативну грошову оцінку земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, садівництва, гаражного будівництва, щоб надати їх нотаріусам для оформлення спадщини і дарування. Без таких витягів нотаріуси не в змозі посвідчувати угоди і люди опиняються в безвихідній ситуації, що призводить до соціальної напруженості.
— Питання оцінки потребує якнайшвидшого врегулювання, — наголосив Станіслав Горбатович. — Зацікавленість у цьому насамперед мають виявити голови міських, селищних та сільських рад, оскільки нормативна грошова оцінка земель є потужним джерелом постійних надходжень до місцевих бюджетів.
Члени колегії також заслухали інформацію заступника начальника Управління нормативного та організаційного забезпечення землеустрою і охорони земель Олександра Краснолуцького.
Виявляється, в Україні видано 2855 ліцензій на провадження господарської діяльності щодо проведення землевпорядних та землеоціночних робіт. Лише цьогоріч за січень-травень надано 163 тисячі ліцензій.
Водночас, за словами начальника Держземінспекції Олександра Нечипоренка, під час перевірки більш як 2146 суб’єктів господарювання, що мають ліцензії на проведення землевпорядних та землеоціночних робіт, кожного десятого з них взагалі не змогли відшукати.