Цей фрукт заполонив усі ринки обласного центру. Цього року ягода подорожчала. За першу, ранню, просили навіть по 45 гривень за кілограм. Останні ж два тижні її можна вже й дешевше купити: за 18-20, а то й за 15 гривень. Проте до ранніх джерел вітамінів слід ставитися прискіпливо й обережно.
Завідуюча токсологічною лабораторією обласної санепідемстанції Ольга Пономарьова розповідає, що процедура вимірювання вмісту нітратів в овочах та фруктах робиться дуже швидко. Рівень нітратів визначається спеціальним пристроєм — нітратоміром. Піддати цій процедурі можна будь-яку городину: від
полуниці і кавунів до картоплі, капусти, кабачків, томатів.
Санепідемстанції здійснюють вибірковий контроль за показниками безпеки продукції, яка реалізується населенню через торговельну мережу - ринки і магазини, продовжує Ольга Степанівна. Одним з показників безпеки є вміст нітратів та залишкова кількість пестицидів. При цьому нітрати завжди присутні в рослинній продукції.
Бо вони є солями азотної кислоти, а вони необхідні для росту рослин, а також складних біологічних процесів синтезу білка. Основні джерела надходження нітратів в організм людини через овочі - до 70-80 відсотків.
Самі по собі нітрати не є небезпечними для здоров'я, зауважує співрозмовниця. Значна їх частина не затримується в організмі і виводиться з сечею. Загрозу натомість становлять метаболіти-нітрати.
З початком весняно-літнього періоду санепідемстанції збільшують і обсяги лабораторних вимірювань як на вміст нітратів, так і на вміст пестицидів у продукції рослинництва. Передусім - ранньої.
— Станом на 15 травня на вміст нітратів було досліджено 261 зразок рослинної продукції, — продовжує Ольга Пономарьова. — У двадцяти випадках їхній вміст перевищував максимальний допустимий рівень (МДР). Зокрема, завищену концентрацію нітратів було виявлено в огірках з Івано-Франківської області, що реалізовувалися в місті Мукачеві. їх було в 2,3 раза більше від допустимого показника.
За словами фахівця, на залишкові кількості пестицидів досліджувалося 59 зразків ранньої овочевої продукції, і, що цікаво, перевищень МДР не було жодного разу. Хоча пестициди (це також хімічні речовини. — Авт.) широко використовуються у сільському господарстві для боротьби з хворобами рослин та бур'янами.
Полуниці та черешні теж опинилися в полі досліджень спеціалістів обласної санепідемстанції. На вміст нітратів досліджено 4 взірці полуниць та 7 взірців черешень. Відрадно, що всі фрукти відповідали гігієнічним нормам.
Ольга Пономарьова пояснює, що є допустима концентрація нітратів як для полуниць, так і для іншої рослинної продукції. Городина безпечна для споживання тоді, якщо кількість "хімії" в ній не більше 325 міліграмів на один кілограм. Коли ж максимально допустимий рівень нітратів коливається у межах 600—700 міліграмів на один кілограм, таку продукцію споживати дуже ризиковано. Стосовно дітей, то тут діють зовсім інші розрахунки - 5 міліграмів на один кілограм. Цей показник стосується не тільки ягід, але й іншої городини.
Санепідемстанція, станом на кінець травня, додатково виконала 190 вимірювань вмісту нітратів у продукції рослинництва. Із загальної кількості проб у вісімнадцяти з них вміст нітратів перевищував максимально допустимі концентрації. Найбільша кількість проб, у яких було виявлено завищений вміст нітратів, дав Ужгородський район. Майже в усіх випадках ці небезпечні овочі знімали з реалізації.