Широка коаліція: Медведчук затіяв фокус у стилі Копперфільда

Спроба створення широкої коаліції або приведе Україну до двопартійного диктату, або дозволить країні отримати універсальне щеплення від авторитарних тенденцій і уміння політиків вправно брехати і вивертатися.

Широка коаліція: Медведчук затіяв фокус у стилі Копперфільда

Тема широкої коаліції надійно поселилася в інформаційному просторі, витіснивши питання економічної кризи, Євро-2012 та інші проблеми. Спроба злиття БЮТ і Партії регіонів в єдину конституційну більшість нагадує схрещення вужа і їжака. Людству відомі гуманніші методи здобуття колючого дроту, але українські політики старанно винаходять велосипед. Правда, при цьому перевіреним бійцям часто доводиться, м`яко кажучи, пересмикувати, але мета, певно, виправдовує засоби.

Очевидний факт - навіть від переговорів про створення широкої коаліції однозначно виграють спонсори БЮТ і Партії регіонів. Їм зовсім не хочеться витрачатися на повномасштабну виборчу кампанію, куди цікавіше (в крайньому випадку) викласти гроші на три місяці агітації і жорсткого політичного протистояння. У виграші опиняються і наші російські сусіди, що пильно спостерігають за подіями в Україні і потирають руки в передчутті краху "помаранчевого" політичного проекту.

Яценюк
Виграють усі кандидати в президенти, які встигли заявити про свою готовність брати участь у виборах і не носять прізвище Тимошенко або Янукович. Їх праведний гнів можна зрозуміти, а за певного збігу обставин може стати каталізатором масових акцій протесту проти згортання демократії. Наприклад, Арсеній Яценюк назвав планований альянс протиприродним і передрікає йому крах. І лідери БЮТ і Партії регіонів, які ведуть переговори, наче підтверджують версію деяких політологів і аналітиків, що бояться лідера "Фронту змін" більше, ніж одне одного.

 

Анатолій Гриценко
Старанно набиратимуть рейтингові очки на подіях навколо конституційної змови  кандидати в президенти з другого ешелону. З оточення Віктора Ющенка раз по раз вивірено просочується інформація про рішучі кроки глави держави, Анатолій Гриценко обіцяє дати відсіч хунті Тимошенко - Януковича, погрожує вивести людей на вулиці для протидії конституційним змінам Інна Богословська. Певно, при поглибленні взаєморозуміння між Тимошенко і Януковичем Олег Тягнибок може закликати соратників йти в ліси і організовувати партизанські загони для боротьби зі ставлениками "сердечно-блакитної" коаліції.

 

Володимир Литвин
У пікантному становищі опинився Володимир Литвин, який минулого тижня змінив своє ставлення до спроб БЮТ і Партії регіонів знайти взаєморозуміння з єхидно-критичного на схвальне. Володимирові Михайловичу саме час згадати публічно розказаний Леонідом Кучмою в розпал боротьби за конституційну реформу анекдот про Вовочку, який підносив патрони. Цінність Литвина для Тимошенко і Януковича визначається виключно спікерським кріслом, крок вправо-вліво від якого прирівнюватиметься до дезертирства. Від того соратникам Володимира Михайловича доводиться зберігати на обличчях вираз живої зацікавленості, перебуваючи в стомливому очікуванні. Досі незрозуміло: їх запросять за стіл як учасників банкету чи накажуть прислужувати під час бенкету.

Конституційного бліцкригу, судячи з усього, не вийшло, і це наводить на аналогії з подіями весни 2004-го, коли до цифри в 300 голосів не вистачило всього 6 депутатських "за". Партія регіонів і БЮТ можуть приймати будь-яку форму імперативного мандата, але гарантувати монолітне волевиявлення важко - дуже вже великі фракції, за всіма не встежиш. Тим більше "серцеві" "силовики" не в захваті від дій бютівських "юристів", а всередині Партії регіонів завжди вистачало різноголосих груп впливу. Можна тільки поспівчувати Ганні Герман, яка змушена щодня вивертатися в коментарях щодо позиції "Залізного Господаря".

Віктор Янукович
До речі, Віктор Федорович все менше стає схожим на самостійного політика. У його пасиві не лише конституційні шашні з Юлією Тимошенко, але й давнішній меморандум про взаєморозуміння з Ющенком. Схоже, Янукович готовий підписувати будь-які папери, йти на будь-які альянси, лише б позбавитися некомфортного для себе статусу лідера опозиції. Навряд чи навіть успіх "сердечно"-региональної витівки з подальшим обранням Великого Дона Президентом України в парламенті принесе йому моральне задоволення - в 2004 році вибори ж були всенародними. Для політика з такими рейтинговими показниками грати другим номером у питанні конституційних змін в будь-якій цивілізованій країні було б рівносильно політичній смерті, але Україна, як нам намагаються довести, не Європа.

Навряд чи це втішить Віктора Федоровича, але Юлія Тимошенко втрачає набагато більше. І справа навіть не в образливих епітетах на адресу лідера Партії регіонів, які сьогодні пригадують прем`єр-міністрові. Врешті-решт, може, у леді Ю хобі таке: підсаджувати чоловіків-політиків у президентське крісло в обмін на гарантії прем`єрського портфеля. Політична і економічна ситуація в країні така, що або Тимошенко веде Януковича в "конституційний ЗАГС", або виборці ігнорують БЮТ. Зворотної дороги і простору для маневру практично немає. Юлія Володимирівна звела до мінімуму спілкування з пресою, а її наближені знаходять все нові й нові аргументи на користь широкої коаліції, але всім зрозуміло - мости спалені, йде гра ва-банк. Якщо кілька років тому Тимошенко була лідером опозиції і звідти була реальною загрозою будь-якому політикові, то тепер лідер БЮТ панічно боїться втратити владу.

Медведчук
Енергійне миготіння за лаштунками конституційного процесу Віктора Медведчука - це не лише питання вибору технічного співробітника, що здійснює необхідні процедури до заміни Основного Закону. Це показник трепетної зацікавленості в проштовхуваних конституційних змінах у якогось представника російської політичної еліти, який вважає за краще носити годинник на правій руці і ніжно любить свого лабрадора. Ось тільки Віктор Володимирович для забезпечення секретності вирішив затіяти фокус в стилістиці Девіда Копперфільда: спроектувати домовленості 4-5 осіб на 300+ народних депутатів, які володіють амбіціями, інтересами, зв`язками та іншими атрибутами впливу.

Якщо розмови про майбутній альянс БЮТ і Партії регіонів до 2024 року можна вважати вмілою дезінформацією, що підігріває пристрасті, то ось доля української ГТС в цій ситуації райдужною не виглядає. Конституційні зміни, зокрема, пролонгація повноважень депутатів парламенту, можуть викликати, м`яко кажучи, подив у Європі. Ситуація з оплатою поставок газу не стає менш критичною, оптимістичні речівки прем`єра про виконання бюджету "Газпром" відверто не вражають. Наразі спікери російської енергетичної монополії і особисто Володимир Путін як автор цієї газової ораторії ведуть психологічну війну проти України, та варто Києву хоча б раз затриматися з оплатою газу - погрози перейдуть у практичну площину. Як думаєте, Росії дійсно цікаві наші парламентські розклади чи в сухому залишку все ж таки контроль над українською трубою? Та й чи буде Європа боротися за залучення України до своїх інституцій після таких ефектних і показових "конституційних виступів"?

Україна переживає дуже непростий момент у своїй новітній історії. Спроба під слушним приводом згорнути демократію, елегантно розпилявши владу між двома парламентськими фракціями, здатна або відкинути країну на узбіччя європейських політичних процесів (ще Черчілль нарікав на недосконалість демократії, відзначаючи, що нічого кращого людство не придумало), або зробити країні щеплення від авторитаризму. Результат експерименту буде відомий найближчим часом.

 

Євген Магда, УНІАН
03 червня 2009р.

Теги: Янукович, Тимошенко, БЮТ, Партія регіонів, коаліція, Медведчук

НОВИНИ: Політика

18:39
/ 1
У Мукачеві почали встановлювати різдвяну ялинку
22:07
/ 3
Московськоправославному блогеру з Хустщини присудили штраф за розпалювання релігійної ворожнечі
21:01
/ 11
Зеленський призначив головою Закарпатської ОВА Мирослава Білецького
19:47
/ 2
Зеленський на Закарпатті повідомив, що Україна і угорщина готують двосторонній документ
18:44
/ 9
Зеленський в Ужгороді зустрівся з представниками бізнесу
17:47
Уродженку рф, що мешкає у Сваляві, судитимуть за підтримку путіна, росії і окупації
15:02
/ 68
У Закарпатській обласній прокуратурі виявили щонайменше 13 "юних" пенсіонерів (СПИСОК)
19:47
/ 8
У затриманої на організації "ухилянтської" схеми ректорки Несух виявили російські символіку, диплом і подяку, а також угорське посвідчення особи
11:45
/ 1
Прем’єри України і Словаччини зустрічаються під Ужгородом після заяв фіцо щодо НАТО
17:15
/ 6
На позачерговій сесії Оноківської сільради депутати достроково припинили повноваження сільської голови Марії Коваль (ОФІЦІЙНО)
22:51
/ 3
Депутата-"слугу" Рахівської міськради Пруцкова затримали за організацію переправлення "ухилянтів" через кордон
21:20
/ 7
У четвер облрада планує втаємничено, через "приватну" реставрацію, забрати у волонтерів "пам'яткову" будівлю в Берегові і, ймовірно, передати під контроль Угорщини
16:32
/ 7
Поліція й СБУ прийшли з обшуками до псевдоактивіста Стахіва, що з Павловим з "Доста" кошмарив Закарпаття під час ковіду
20:50
/ 23
В Ужгороді "кримінальний" депутат від ОПЗЖ Маєрчик за підтримки колег і правоохоронців легалізовує крадіжку в громади землі на пл. Петефі
16:10
/ 6
Справу ужгородського депутата Горвата, затриманого на вимаганні хабарів за відстрочку від мобілізації, передали до суду
17:56
На Берегівщині черговій прихильниці рф, путіна і "русского міра" оголосили про підозру
18:27
/ 8
Хто гальмує перехід православних громад Моспатріархату в ПЦУ?
04:48
/ 1
Житель Берегівщини уник реального покарання за заклик відокремити Закарпаття від України
19:52
/ 9
Зеленський призначив виконувачем обов’язків голови Закарпатської ОДА Мирослава Білецького
14:00
/ 8
Зеленський звільнив Микиту з посади голови Закарпатської ОДА і призначив заступником керівника свого Офісу
14:23
/ 13
Уряд погодив звільнення Микити з посади глави Закарпатської ОВА
17:35
/ 7
Як Падяк із Духновича "націоналіста" робить
12:05
/ 1
"Оптимізація" України
20:57
/ 39
Суд визнав голову Великоберезнянської громади Кирлика "корупціонером"
20:26
/ 5
В угорщині відкрили першу повноцінну середню школу з українською мовою навчання
» Всі новини