А на всеукраїнському рівні цю міжнародну організацію була створено два роки тому з урахуванням багатого досвіду роботи Вінницького обласного відділення товариства "Україна - Польща" на чолі з відомим громадсько-політичним діячем Сергієм Татусяком, який, до речі, і очолив організацію "Україна -Польща - Німеччина".
А розширювати таки було що. Адже Вінницьке товариство "Україна-Польща" упродовж багатьох років уже успішно розбудовувало історичні контакти між українським та польським народами. У рамках обміну досвідом роботи органів місцевого самоврядування став традиційним обмін делегаціями міських, селищнцх, сільських голів, депутатів усіх рівнів рад Вінниччини та старост повітів і війтів гмін Республіки Польща. Десятки колективів художньої самодіяльності обох країн знайомили зі своїм мистецтвом глядачів і шанувальників фольклору. На Вінниччині відзначаються дні польської культури, ювілеї відомих польських діячів літератури та мистецтва. Підтримуються дружні зв'язки з представниками полонійних та релігійних організацій. Регулярним є проведення тематичних зустрічей з фахівцями різних галузей народного господарства, як в Польщі, так і в Україні. Започатковано реалізацію спільних бізнес-проектів. Активно підтримуються міжнародні зв'язки (в т.ч. через участь у реалізації грантових проектів) у сфері економічного, політичного та соціального розвитку, захисту громадянських прав та екологічної безпеки. Тому просто гріх було б, щоб закарпатці не скористалися з позитивного досвіду подолян, якими вони щедро діляться з нами, адже сфера діяльності організації "Україна - Польща - Німеччина" з самого початку мала охоплювати не одну, лише область, а всю територію трьох держав, усі їхні регіони, де є зацікавлені у співпраці сили.
Пройшовши пілотний період свого існування, тепер організація прагне поширити свій досвід на інші області, поділитися напрацьованими контактами із сусідами. Нині її обласні осередки зареєстровані та діють у 11 областях - Вінницькій, Волинській, Закарпатській, Запорізькій, Київській, Луганській, ПолтавсйЙй, Харківській, Херсонській, Хмельницькій і Черкаській. Реєстраційні документи ще десяти обласних осередків знаходяться на розгляді в управліннях юстиції. Також почалася активна робота щодо реєстрації районних осередків у Вінницькій, Київській, Хмельницькій і Черкаській областях. Роботу організації вже високо оцінили віце-спікер Європарламенту Марек Сівець, представники ряду великих бізнес-структур Німеччини.
Основні напрями діяльності організації - це ознайомлення громадськості з внутрішньою та зовнішньою політикою, суспільно-політичними і соціально-економічними перетвореннями, історією, економікою, життям і культурою народів України, Польщі, Німеччини; розвиток дружніх зв'язків з міжнародними громадськими (неурядовими) організаціями та іншими організаціями по обміну досвідом і проведенню спільних заходів, розгортання співробітництва між селами, містами, районами, трудовими колективами у галузі економічного і науково-технічного розвитку, молодіжного, культурного та спортивного обміну; сприяння охороні місць та об'єктів, пов'язаних з історією та культурою, проведенню міжнародних виставок, семінарів, конференцій, ярмарків, театральних вистав, радіотелевізійних передач, демонстрації фільмів про життя наших народів. Організація сприяє вивченню української, польської, німецької мов.
Важливими завданнями є обмін дитячими спортивними колективами, які беруть участь у міжнародних турнірах, оздоровлення дітей в таборах відпочинку та на спортивно-оздоровчих базах. Набутий досвід дозволив здійснити чимало перспективних кроків у налагодженні посередництва між владою і громадськістю та в підсиленні на якісно новий щабель українсько-польських зв'язків. Зокрема, вже налагоджено співробітництво між понад 120 територіальними громадами Вінницької області та адміністративними одиницями 10 воєводств Республіки Польща. Переважна більшість з них мають підписані договори про співпрацю на рівні районів, ' міст, селищ та сіл Вінниччини з повітами, містами і гмінами 10 воєводств Республіки Польщі.У 2005 році, як структурний підрозділ , було створено підприємство "Господарчий дім" ВОВТ "Україна — Польща", метою якого є встановлення прямих зв'язків з фірмами та організаціями зарубіжжя щодо промислового виробництва, будівництва, розвитку сільського господарства та торгівлі. Загалом упродовж 2003—2008 років до Польщі за сприяння організації виїжджало понад 250 делегацій з Вінницької області, до складу яких входили представники органів місцевого самоврядування різних рівнів, освітяни і медики, мистецькі та спортивні колективи, активісти громадських організацій та журналісти. Під час візитів члени делегацій мали нагоду наочно ознайомитися з роботою установ та закладів своєї галузі, а також побачити результати адміністративно-територіальної реформи, проведеної у Польщі наприкінці дев'яностих.
Тепер же подібна співпраця поширюється на обидві країни - члени Євросоюзу. Як бачимо, закарпатцям є з чого скористатися. Якщо першопроходцям завжди найтяжче, то ми вже можемо скористатися їхніми напрацюваннями. Завдяки організації "Україна - Польща - Німеччина" євроінтеграція України відбувається знизу, на базовому рівні органів місцевого самоврядування. Мабуть, саме такий шлях в сучасних умовах і є оптимальним.
Олексій КІНДРАТ,
голова Закарпатського обласного осередку
міжнародної громадської організації "Україна-Польща—Німеччина"