У роботі цього форуму взяли участь перші керівники краю – голова обласної ради Михайло Кічковський та голова облдержадміністрації Олег Гаваші, очільники ряду районних та міських рад, райдержадміністрацій Закарпаття.
Організатори слухань - Фонд сприяння місцевому самоврядуванню України та Асоціація міст України та громад.
Пріоритетними питаннями порядку денного були: "Реформа публічної влади як інструмент подолання фінансово-економічної кризи в Україні", "Першочергові заходи, спрямовані на послаблення наслідків фінансово-економічної кризи в Україні", "Фінансові, економічні, правові та інституційні механізми реформування місцевого самоврядування в контексті трансформації публічної влади", "Зміна алгоритмів діяльності органів місцевого самоврядування в ході вирішення актуальних проблем енергозбереження, реформування житлово-комунального господарства, взаємовідносин органів місцевого самоврядування з малим та середнім бізнесом, інституціями громадянського суспільства із місцевою владою, вдосконалення місцевого врядування, законодавства про місцеві вибори".
Президент України, звертаючись до учасників дійства наголосив, що антикризовий пакет дій, до якого вже входять конкретні пропозиції уряду та обласних державних адміністрацій, не буде повним без напрацювань органів місцевого самоврядування - ланки управління, котра щоденно комунікує з 47 мільйонами українських громадян.
Ваші пропозиції, - сказав Віктор Ющенко, звертаючись до представницької аудиторії, - запропонований механізм їх реалізації на 80 відсотків залежать або від ухвалення нових законодавчих актів, або внесення змін до вже чинних. Дискусія щодо необхідності реформи публічної влади розпочалася ще 2005 року і час, що пройшов, ще раз показав: без самодостатнього місцевого самоврядування ми кризові явища в країні не подолаємо.
Віктор Ющенко бачить основою публічної влади громаду – сільську, міську, комбіновану, або об’єднання громад на добровільних засадах. Наступним щаблем буде район із певною формою державного представництва, далі область і АР Крим. Окремі міста матимуть статус міст-регіонів. Верховна Рада, на його думку, має складатися з двох палат, нижня займатиметься законотворчою діяльністю, а верхня буде представництвом територій. Окрім того, маємо чітко визначити систему балансів і противаг на європейський кшталт.
Словом виборча система України вимагає радикальних змін. Необхідно зберегти представництво парламенту в країні на партійній основі, щоб зберегти політичну відповідальність партії перед країною за формування уряду і його діяльність. Водночас, потрібно встановити персональний зв’язок кожного народного депутата з територією: "З кожним днем стає все ясніше, що ми повинні мати систему "відкритих списків", коли ми говоримо про пропорційну систему, яку треба зберегти, з іншого боку, її треба модифікувати і пов’язати персональним зв’язком кожного депутата з територією".
За словами Глави держави, сьогодні влада "отримала режим, коли не існує індивідуальної відповідальності перед виборцем того чи іншого депутата".
Результати Всеукраїнських муніципальних слухань стануть предметом обговорення на нарадах та зібраннях органів місцевого самоврядування області.