У департаменті місцевого самоврядування та адміністративно-територіального реформування Міністерства регіональної політики України перебуває на розгляді проект Закону України „Про розвиток гірських територій в Україні”.
На думку правління Асоціації органів місцевого самоврядування регіонів Гуцульщини на чолі з Дмитром Стефлюком та його заступниками – Андрієм Дутчаком та Іваном Сурмачевським, даний проект, всупереч деклараціям Уряду, значно звужує соціальні гарантії для населення гірських районів і його прийняття може суттєво погіршити матеріальне становище горян та посилити соціальну напругу в цих районах. Тому Асоціація направила своє звернення на адресу Президента України та Прем’єр-міністра України, в якому – тривога за подальшу долю жителів Гуцульщини.
„Правління Асоціації органів місцевого самоврядування регіону Гуцульщина просить Вас зупинити дії спрямовані на суттєве погіршення соціального захисту громадян, що проживають на території населених пунктів, які у відповідності до Закону України „Про статус гірських населених пунктів в Україні“ віднесені до категорії „гірських“, – йдеться у зверненні. – Мова про те, що на даний час у департаменті місцевого самоврядування та адміністративно - територіального реформування Міністерства регіональної політики України, розглядається проект Закону України „ Про розвиток гірських територій в Україні“. Проектом передбачається знизити доплату працівникам, яким відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.04. 1995 року № 648 „ Про умови оплати праці осіб, які працюють в гірських районах“ проводиться доплата до зарплатні“.
Цим проектом Закону, – далі мовиться у зверненні, – пропонується також, починаючи з 2010 року, знизити, а з 2012 року – припинити доплату пенсіонерам до пенсій, студентам до стипендій і всіх передбачених чинним законодавством видів матеріальної допомоги громадянам, які одержали статус особи, що працює, проживає або навчається на території населеного пункту , якому надано статус „гірських“.
Запропонованим проектом, – зазначається у листі, – передбачається , що з 1 січня 2010 року втрачає чинність Закон України „ Про статус гірських населених пунктів в Україні“, статею третьою якого передбачені державні гарантії соціально-економічного розвитку населених пунктів, яким надано статус „гірських“.
Викликає тривогу те, що проект Закону України „ Про розвиток гірських територій в Україні“, – наголошують автори звернення, – розроблений не вказаними авторами без попереднього обговорення з представниками органів місцевого самоврядування територій, що віднесені до „гірських“. До того ж автори Законопроекту заклали грубе порушення Конституції України в частині прав та соціальних гарантій громадян.
„Асоціація органів місцевого самоврядування регіону Гуцульщина, до якої входять Верховинська, Косівська, Надвірнянська, Коломийська районні, Коломийська та Яремчанська міські ради Івано-Франківської , Вижницька і Путильська районні ради Чернівецької та Рахівська районна рада Закарпатської областей, просить Вас із розумінням поставитись до порушеного у зверненні питання. Зокрема, залишити чинним Закон України „Про статус гірських населених пунктів в Україні“, який при умові забезпечення його виконання з боку держави в значній мірі гарантує соціально- економічний розвиток гірських територій, на якій проживає біля 1млн. громадян.
Поверховий, поспішний підхід до розробки проекту Закону України „Про розвиток гірських територій в Україні“, без попереднього громадського обговорення викликав соціальні протести та незадоволення населення“, – підсумовують автори листа-звернення.
У відповідь – перший віце-прем''''єр зобов''''язав відповідальні міністерства та відомства розглянути порушені у зверненні питання, а Мінрегіонбуд – вжити дієвих заходів для інформування органів місцевого самоврядування, громадських організацій і населення регіонів, на території яких знаходяться гірські населені пункти, про підготовку нормативно-правової бази розвитку гірських територій.