Вибори до Сойму – складова частина державотворчого процесу Карпатської України

12 лютого 2009 року виповнилося 70 років від однієї з найважливіших подій 1938-1939 років, пов’язаних, із створенням Карпатської України – виборів послів до Сойму першої Карпатоукраїнської держави.

Президент Карпатської України о.Августин Волошин
Президент Карпатської України о.Августин Волошин

З цієї нагоди обласній раді відбувся «круглий стіл» на тему: «Вибори до Сойму – складова частина державотворчого процесу Карпатської України». У ньому взяли участь депутати обласної ради, науковці кафедри політології Ужгородського національного університету, письменники, журналісти, громадсько-культурні діячі, представники молодіжних організацій.

     Заступник голови обласної ради Михайло Мартин у своєму вступному слові наголосив, що в контексті подій 1938-39 років, пов’язаних із проголошенням Карпатоукраїнської держави, ця дата має особливо важливе значення. Адже в результаті волевиявлення народу були обрані посли Сойму, які на своєму засіданні 15 березня 1939 року прийняли вікопомні рішення, проголосивши Карпатську Україну незалежною державою, українську мову – державною, Державний синьо-жовтий прапор, Державний Герб – тризуб Святого Володимира та прийнявши Державний Гімн – «Ще не вмерла Україна».

     Крім цього, вибори до Сойму засвідчили про всенародну підтримку ідеї української держави усім населенням краю. Вони підтвердили прагнення закарпатців про національне визволення і возз’єднання Закарпаття з матір’ю-Україною – соборною і незалежною державою. Це був великий іспит наших краян на громадянську зрілість та національну свідомість.

     Далі Михайло Михайлович зазначив: «Про важливість для закарпатців виборів до Сойму, письменник, активний учасник подій 1938-1939 років Василь Гренджа-Донський, напередодні їх проведення, писав, що «за два десятки років за часів Чехословацької Республіки проводились різні «вибори», але правдиві вибори – то тільки будуть тепер. Ще ніколи перед таким важливим кроком не стояв наш народ, як стоятиме 12 лютого. День 12 лютого – це час переломовий в нашій новітній історії».

     Ми знаємо, що їх організація і проведення проходили у надзвичайно складний час, коли політична ситуація на міжнародній арені, як і в самій Карпатській Україні була вкрай напруженою. Треба віддати належне активу, на долю якого випала підготовча і агітаційна робота, який зумів у гранично стислі строки провести величезну кількість заходів у містах, селах, дійти до кожного виборця, роз’яснити ситуацію, допомогти людям вибрати правильне рішення.

     Про історичне значення виборів до Сойму, переконливо сказано у зверненні Августина Волошина до свого народу: «Вже з перших вислідів голосовання бачив я щирі прояви Твоєї любові до тої великої Нації, з котрої Ти походиш. З великою утіхою, з невимовною радістю бачу, що Ти вже виробив у собі свідомість, що Ти не є вже тим пониженим рабом, тим нещасним рутеном, яким тебе колись з презирством прозивали чужі пани, але що Ти є сином великої Нації святого Володимира Великого і Ярослава Мудрого, що були першими основоположниками нашої рідної культури вже тоді, коли теперішні великі західні народи далеко були від того».

     В обговоренні питання, винесеного в порядок денний круглого столу виступив доцент кафедри політології Михайло Зан. Він ґрунтовно інформував про участь національних меншин у політичних процесах Карпатської України, зокрема у виборах до Сойму.

     Викладач цієї ж кафедри Іван Стряпко поділився думками про роль громадсько-культурних, просвітницьких організацій у подіях 1938-1939 р., пов’язаних із Карпатською Україною.

     З цікавістю сприйняли учасники круглого столу виступ директора державного архіву області, кандидата історичних наук Михайла Делегана, який розповів про нові, досі невідомі архівні документи щодо організації й проведення виборів до Сойму і висловив думку про доцільність їх випуску окремою книгою.

     Заслужений художник України, скульптор, автор пам’ятника Василю Гренджі-Донському, багатьох меморіальних барельєфів, присвячених визначним діячам Карпатської України Михайло Белень запропонував випустити альбом створених ним портретів Послів Сойму Карпатської України. Вони могли б добре знадобитися у школах як методичний посібник, матеріал для тематичних виставок тощо.

     Письменник, головний редактор журналу «Карпатський край» Василь Кухта, голова правління обласної організації Національної спілки письменників України Петро Ходанич вели мову про роль художнього слова, завдання майстрів пера в увіковіченні пам’яті учасників національно-визвольної боротьби у краї в 20-30 роках минулого століття і зокрема такої етапної події, як вибори до Сойму і внесли пропозицію здійснити видання романів Івана Долгоша «Заплакала Тиса кров’ю» та Петра Угляренка «По сьомій сурмі».

     Драматург, поет Іван Козак розповів про роботу над п’єсою яку присвятив пам’яті Августина Волошина. Прем’єра вистави за цим твором відбудеться в обласному українському музично-драматичному театрі в рамках відзначення 70-річчя Карпатської України. Учасники «круглого столу» тепло сприйняли виступ народного артиста України Анатолія Філіпова, який талановито оголосив монолог Августина Волошина із згаданої п’єси Івана Козака.

     Доцент кафедри політології УжНУ, кандидат філософських наук Володимир Боднар висвітлив особливо важливе питання щодо політологічного аспекту Карпатської України в контексті тогочасних подій на міжнародній арені і сьогодення. Він також вважає за доцільне підготувати і видати окремою книгою збірник історичних документів і матеріалів з питань історії Карпатської України.

     Підбиваючи підсумки роботи «круглого столу», Михайло Мартин подякував усім його учасникам і запевнив, що висловлені ними практичні пропозиції, зауваження будуть узагальнені, враховані у подальшій роботі по підготовці до відзначення 70 річчя Карпатської України.

Василь Чорногор, Закарпатська обласна рада
14 лютого 2009р.

Теги: Закарпаття, Хуст, Сойм, карпатська Україна

Коментарі

aaa 14.02.2009 / 19:31:00
Martyn LOX

НОВИНИ: Соціо

17:51
/ 1
В Ужгороді обрали нову локацію для поховань військових
17:34
/ 4
Закарпаття. "Краматорські" сутінки
12:36
Екомандрівка до витоку Чорної Тиси: діти відкривали природу Карпат разом з екоклубом Фото новина
10:31
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Віталієм Лакатошем Фото новина
10:19
/ 1
На Донеччині поліг Михайло Вінтоняк з Косівської Поляни на Рахівщині Фото новина
23:18
/ 1
На війні з Росією поліг Василь Клюс з Великих Ком'ят Виноградівської громади Фото новина
07:57
У понеділок в Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Василем Шкобою Фото новина
14:18
Відкрито реєстрацію на серпневі зміни дитячого табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді
11:03
/ 1
У Сокирниці на Хустщині попрощалися з полеглим захисником Володимиром Стецем Фото новина
09:31
Завершилася третя зміна табору "Зелені скарби Карпат": пригоди, відкриття і справжнє літнє щастя Фото новина
20:35
Після модернізації колії з кінця липня відновлюють курсування поїздів до Ужгорода
19:20
/ 1
Підтверджено загибель захисника з Берегова Валерія Ковальова Фото новина
18:59
У серпні на кілька днів буде зупинено курсування потягів між Мукачевом і Кошицями
19:53
/ 1
На Закарпатті дозволили полювання у мисливський сезон 2025-2026 років
19:49
Екоклуб у Ясінях запрошує у мандрівку до витоку Чорної Тиси
19:29
На Закарпатті через суд повернули державі понад 2,6 га землі у нацпарку "Синевир"
14:44
/ 1
У Мукачеві попрощаються з захисником Василем Богданом Фото новина
22:44
/ 2
На Рахівщині попрощаються з захисником Андрієм Легким
19:44
У таборі "Зелені скарби Карпат" стартувала третя зміна: перший день присвятили стихії води Фото новина
17:00
/ 1
Четверо закарпатців збиралися перепливати Тису, щоб потрапити в Угорщину
11:37
/ 3
На Закарпатській митниці викрили спроби незаконного ввезення товарів на сотні тисяч гривень Фото новина
16:44
/ 1
В Ужгороді провели в останню путь полеглого у війні Віктора Набожного Фото новина
23:27
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Набожним Фото новина
23:05
Виготовлено паспорт "Чорного озера" в Ужгороді
22:31
/ 3
В Ужгороді у дворі чоловіка, що незаконно проник на сусідську територію, виявили рослини конопель Фото новина
» Всі новини