Та, нажаль, багато з нас появу провісників весни може спостерігати на вулицях та ринках міст, де продаються зірвані, а часто й вимкнені разом з цибулинами рослини. Масове знищення ранньовесняних рослин з метою продажу призводить до зменшення їх кількості в природі, а згодом й до повного зникнення.
Адже перші весняні квіти найуразливіші з усіх рослин. Зазвичай вони мають дуже короткий період вегетації. Важко собі уявити, що вже в січні починається підсніжний розвиток ранньовесняних ефемероїдів - багаторічних цибулястих квіткових рослин. За кілька тижнів тендітний провісник весни повинен прорости, розквітнути, запасти в собі певну кількість поживних речовин, аби потім на 10—11 місяців сховатися під землею. Якщо ж зірвати рослину, вона увійде в фазу спокою не підготовленою і до наступної весни може навіть загинути. До того ж без квітки не сформується насіння. Отже, буде порушено процес розмноження.
З метою забезпечення державного контролю за станом охорони, захисту, використання та відтворення червонокнижних видів рослин Державною екологічною інспекцією в Закарпатській області щороку проводиться операція «Первоцвіт». В ході операції здійснюються перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства в місцях зростання найбільших популяцій ранньовесняних ефемероїдів на території області та рейдові заходи у місцях продажу ранньовесняних видів рослин.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України № 398 від 16.03.1999 року розмір компенсації за шкоду, заподіяну незаконним збиранням або знищенням чи пошкодженням рослин, занесених до Червоної книги України становить від 9 до 12 грн. Зокрема, за Шафран Ейфеля та еритроній собачий зуб – 12,0 грн. за 1 рослину, підсніжник білосніжний та білоцвіт весняний – 9,0 грн. за 1 рослину.
Згідно ст. 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення погіршення середовища зростання рослин, види яких занесені до Червоної книги України, знищення, незаконне або з порушенням встановленого порядку вилучення їх з природного середовища, - тягне за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 - 510 грн.) з конфіскацією незаконно добутого і на посадових осіб - від тридцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510 - 850 грн.) з конфіскацією незаконно добутого.
Але завжди треба пам’ятати: якими б не були вдалими юридичні закони, вони в жодному разі не збережуть природу так, як свідома турбота кожної людини та її конкретні дії. Тож Державна екологічна інспекція в Закарпатській області закликає всіх, кому небайдужа природа, її рослини приєднатися до операції "Первоцвіт".