Криза кризою, а Новий рік ніхто не відміняв. Незважаючи на труднощі, українці звикли пишно святкувати прихід 1 січня. Вже за традицією на столі наших земляків має бути салат «олів’є», «шуба», тортик та пляшка горілки й обов’язково шампанське. Але в умовах падіння гривні, росту цін та зменшення зарплат за це все треба буде викласти чималу суму.
То скільки буде коштувати новорічний стіл? Для з’ясування ситуації журналіст газети «НЕДІЛЯ» відправився в один з ужгородських супермаркетів. Склавши про себе умовний список, розпочав з алкоголю. Улюблене шампанське сьогодні в ужгородських супермаркетах коштує 20-25 грн. Але лише цим напоєм мало хто задовольниться, а отже беруть горілку – 15-19 грн., пиво – 4-7 грн., вино – 15-20 грн., і не одну пляшку. До цього всього пляшку мінералки та «солодкої води» - десь так гривень на 10. Що ж на холодне? Вже жоден Новий рік не проходить без салату «олів’є» та «шуби». Для приготування святкових салатів потрібно чимало інгредієнтів, які так само не з дешевих.
Десяток яєць – 8 грн., 1 кг моркви – 1, 70 грн., цибулі – 2 грн., картоплі – 2,50 грн., вареної ковбаси – 33 грн., додаємо ще баночку гороху та кукурудзи - 4-5 грн. Також трохи родзинки - ставши популярними в останній час крабові палички – 4-5 грн. за 50 грамів. Майже ті самі продукти потрібні і для «шуби», лиш для цього слід додати 1 кг оселедця – 16 грн., буряку – 1,50 грн. До салатів на стіл треба додати і холодної закуски. Улюблений елемент святкового столу – свинячий балик. Сьогодні він коштує 66 грн. за кілограм. Те саме стосується і інших видів м’ясної продукції: яловичина – 31 грн., буженина – 58 грн. Не залишаємо стіл і без маринованої закуски. Наприклад, банка грибів коштує від 7 до 15 грн.
Ну і, звісно, елемент розкоші ще з радянських часів – червона ікра, за яку треба розщедритись на 32 гривні за 50 грамів. Не забуваємо і про хліб. Сьогодні буханка з борошна вищого сорту коштує в середньому 3,28 грн., торік ціна була 2,8 грн. До хліба треба масло, а воно підскочило у ціні теж достатньо. 1 кг вершкового масла коштує 20,45 грн.
Що далі? На гаряче бульйон, куди входять вже перераховані інгредієнти, отже помножимо всю суму на 2 плюс вермішель – від 2 до 4грн. А також курка. Аби вистачило на всіх, беремо її цілу, а це від 25 грн.
За закарпатською традицією, аби гості довго не засиджувались, потрібно приготувати і голубці. Отже витрачаємось на рис, кілограм якого коштує 8,50 грн., капусту – 1,5 грн., фарш - 27 грн. Ну і спеції на гривень 10. На завершення поласуємо солодощами. Один торт сьогодні коштує від 25 грн., тістечка – 15-20 грн. Не забуваємо і про фрукти: банани – 8 грн., апельсини – 10,5 грн., мандарини – 12 грн. Все? Ні, не все. Треба ще чаю випити, а це ще 5 грн.
Отже, давайте підрахуємо. В підсумку виходить 564 грн. Але треба враховувати сучасні реалії, отже всю цю кількість продуктів помножити на 2. Виходить 1155 грн. Багато чи мало, але це 200 дол. на одну святкову вечерю. І це при умові, що враховувались не найбільш вишукані страви і не за найвищими цінами. Отже, щоб гідно провести старий рік і зустріти новий, треба заплатити щонайменше свою місячну зарплату. А ще подарунки дітям та собі, організація відпочинку та ще багато чого важливого. Тож готуйте гроші, шановні.