У його роботі взяли участь представники органів самоврядування: голови Бистрицької, Обавської, Завидівської та Дерценської сільських рад, керівники 10 ринкоутворюючих підприємств району: ВАТ „Мукачівський верстатозавод”, Мукачівська філія ВАТ „Ужгородське шляхо-будівельне управління №58”, ЗАТ „Мукачівський ЛК”, ВАТ „Закарпаттягазбуд”, ТОВ „Промсервіс-Л”, ТОВ „Латориця”, ТОВ „Закарпатєвротранс”, ТОВ „Корадо Каннінг Інкорпорейтед”, Бобовищанське СТ, СФГ „Квіти Закарпаття”.
Відкрив засідання директор районого центру зайнятості Іван Попович. Він коротко поінформував про створення та етапи розвитку державної служби зайнятості, її місію та призначення. Розповів також про сучасний стан ринку праці району та зміни, які сталися протягом останніх двох місяців, викликані наслідками світової кризи. Багато підприємств призупинили прийом на роботу працівників та зняли в службі зайнятості раніше оголошені вакансії. Деякі підприємства попередили про можливе вивільнення працівників, у зв’язку з фінансовою кризою або ж закриттям інвестиційних проектів, що різко збільшилося звернення громадян у центр зайнятості в пошуках роботи.
Юрисконсульт центру зайнятості Іван Балог роз’яснив присутнім процедуру звільнення працівників відповідно до ст, 36; 38; 40 КЗпПУ. Він наголосив, що не можна допускати порушення прав працівників і безпідставно звільняти їх, не дотримуючись трудового законодавства. Саме такі порушення оскаржуються в суді, де приблизхно 80-90% позовних заяв задовольняються на користь звільненого. У результаті за рішенням суду працівник поновлюється на роботі, а для роботодавця – це збільшення фінансових затрат, оскільки він зобов’язаний виплатити працівнику вимушений прогул та моральну шкоду. Якщо прцівник звернеться зі скаргою до Територіальної інспекції праці, то на керівника буде накладено штраф, передбачений ст. 40 КУпАП.
Для уникнення масового звльнення працівників роботодавцям рекомендовано надавати робітникам безоплатні відпустки, передбачені законодавством, щорічні відпустки, перевести їх на неповний робочий день (тиждень). Такі заходи дозволять заощадити витрати на фонд заробітнї плати, а головне – дадуть можливість зберегти висококваліфікований кадровий потенціал.
З метою протидії негативним проявам кризових явищ на ринку праці та зняття соціальної напруги заступник директора центру зайнятості Тетяна Перец запропонувала присутнім можливість залучення безробітних до оплачуваних громадських робіт за рахунок коштів підприємств та районного бюджету. Такі роботи повинні носити суспільну спрямованість, відповідати потребам району, виходячи з соціально-економічних пріорітетів.
В обговорені цього питання взяли участь голови сільських рад, які вже співпрацювали з центром зайнятості у напрямку організації та проведення оплачуваних громадських робіт та роботодавці, в яких може виникнути потреба в тимчасових працівниках.
На закінчення засідання учасники прийняли рекомендації, спрямовані на об’єднання зусиль з питання подолання кризової ситуації.
Світлана Кополовець,
начальник відділу взаємодії з роботодавцями Мукачівського районного центру зайнятості