Виконавчий директор Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України, депутат Ужгородської міської ради Олег Лукша розповів, що в Ужгороді (услід за Миколаєвом, Запоріжжям та Чернівцями) цього тижня триває семінар „Реформи в Словаччині: можливості використання досвіду в Україні” для депутатів, мерів, громадських об’єднань. Саме із заходу в Україні почнеться хід реформ із децентралізації влади, вважають експерти.
Так, представник програми «Реформи місцевих бюджетів в Україні» Оксана Надрага стверджує, що у західних регіонах люди активніше підтримують відверті дискусії щодо посилення ролі місцевого самоуправління.
Олег Лукша також зауважив, що міжнародне співтовариство вважає саме Словаччину країною, яка провела найбільш радикальні і успішні реформи серед усіх країн колишнього соціалістичного табору і може вважатися зразком для інших країн Східної Європи, що здійснюють процеси демократичних перетворень. Словаччина готова поділитися з Україною досвідом і навіть на 80 % профінансувати такі семінари для українських спеціалістів.
Разом з тим словацькі фахівці аж ніяк не планують насадити Україні власну модель держуправління, а лише готові продемонструвати способи досягнення успішних прикладів господарювання. Про це розповів Віктор Ніжнянський, повірений владою Словаччини з питань реформ публічного управління у 1999-2001 р.р. та уповноважений владою Словаччини у здійсненні децентралізації публічного управління у 2002-2006 р.р. Він також зауважив, що Словаччина пройшла власний важкий шлях кризи та успішно здійснила проект децентралізації, тим самим підсиливши можливості регіонів, малих та великих міст. Будуючи власне демократичне суспільство, Словаччина послуговувалася успішними прикладами Британії, Швеції, Польщі та Німеччини. Всього за 6 років, за словами Віктора Ніжнянського, словакам вдалося змінити близько 100 законів та перенести 400 повноважень на рівень місцевого самоврядування.
Євген Фишко, старший радник з питань законодавства програми «Реформи місцевих бюджетів в Україні» презентував успішні проекти програми, зокрема на Закарпатті. Так, в Ужгороді, Берегові, Чопі та Хусті відбувається формування бюджетів за новими методами — т.зв. програмно-цільове бюджетування. Євген Фишко стверджує, що Україні необхідно вивчати приклад тих країн, де такі проекти вже якісно і успішно здійснено. Водночас, на його думку, в Україні слово «реформа» вже сприймається недвозначно, зокрема через половинчастість реформ кожного з урядів. Тому щодо процесів, які відбуваються, радить вживати слово модернізація. У Словаччині ж такі дії називалися словом «зміни».
Олег Лукша запевнив, що пропоновані зміни повинні надати місцевим громадам більше можливостей, серед яких у першу чергу фінансові. Адже наразі місцеві бюджети перетворено у «каси з виплати зарплат бюджетникам». Натомість на інші потреби не залишається майже жодної копійки. Асоціація міст України та громад впевнена, що пропаговані нею реформи змінять таку ситуацію.
27 жовтня 2006р.
Теги: