Розгін антиурядового мітингу поліція пояснює посиленням контролю за безпекою. Деякі протестувальники намагалися чинити опір. Зараз будівля парламенту та прилеглі до неї вулиці оточені щільними кордонами поліції. Влада дозволить мітингувальникам повернутися на площу лише по закінченні офіційних урочистостей. По всій країні відзначають 50-річчя повстання. До країни прибули понад півсотні зарубіжних делегацій. На Площі героїв у Будапешті відкриють пам’ятник героям революції та борцям за свободу. Урочистості по усій країні тривають уже кілька днів.
Ференц Дюрчань, прем’єр-міністр Угорщини: "Інколи ми зазнаємо невдачі, однак знову починаємо боротьбу. Нині наша свобода грунтується на тих починаннях та бажаннях народу, які вони висловили у 1956 році."
Опозиція, яка дотепер проводила акції протесту, обіцяє бойкотувати деякі офіційні заходи. Вона й надалі вимагає відставки уряду Ференца Дюрчаня, який поширював неправдиву інформацію напередодні виборів. Тим часом, у Музеї воєнної ілюстрації відкрили постійну експозицію: "Завдяки героям свободи". Картини, скульптури, документи розповідають про повстання. У 1956 році спочатку проти режиму виступили студенти. Потім революція стала всенародною. До протестів долучилися понад 200 тисяч людей.
Ласло Регелі, ветеран: "Спочатку студенти вийшли на вулиці, щоб висловити свою позицію. Їх підтримали працівники фабрик та заводів. Це була революція пролетаріату. Я був здивований, наскільки цей прошарок населення був патріотично налаштований. Люди готові були померти за свободу."
Люди вимагали демократичних змін, реформ та свободи. 4 листопада повстання придушили радянські війська. Тоді загинули майже 3 тисячі учасників заворушень. Ці події називають найкривавішим актом насилля в Європі після закінчення Другої світової війни.
Михайло Прудник, 5 канал
23 жовтня 2006р.
Теги: