Президент Українського освітнього центру реформ Ірина Мовчан привітала і вручила подарунки переможцям у всеукраїнському конкурсі на краще журналістське розслідування та авторську публікацію з протидії корупції в засобах масової інформації Закарпатської області. Конкурс проходить за підтримки проекту «Сприяння активній участі громадян у протидії корупції в Україні «Гідна Україна», який виконує компанія Менеджмент Сістемс Інтернешнл (MSI) за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Порогової програми Корпорації «Виклики тисячоліття» (МСС). Вже другий рік поспіль по всій Україні відзначаються журналісти усіх регіонів на краще журналістське розслідування та авторську публікацію з протидії корупції у ЗМІ. Отож на Закарпатті перше місце посів Олександр Ворошилов, друге — Любов Немеш, третє — Іван Ладжун. 9 грудня в Києві відбудеться офіційна церемонія нагородження переможців у національних номінаціях.
У рамках засідання йшлося про роботу правоохоронних органів та громадськості у протидії корупції. Керівник прес-служби УСБУ у Закарпатській області Олександр Рішко у ході засідання розповів, що цьогоріч праацвіниками СБУ складено вже 89 протоколів про порушення Закону України «Про боротьбу з корупцією». Головні фігуранти справ – переважно працівники державних установ, органів влади, митники, прикордонники, а також представники правоохоронних органів. Крім того, серед корупціонерів виявилися суддя одного з районних судів, колишні працівники МВС.
«Хочу відзначити тих журналістів, хто регулярно висвітлює роботу СБУ. Це Лариса Подоляк, Чабо Балог, Володимир Павлюх і багато інших. Вони роками висвітлюють роботу правоохоронних органів, хочеться відзначити їх виваженість, ґрунтовність. Ці люди у занадто заполітизований час змогли пройти повз суспільно-політичні пристрасті і продовжують професійно виконувати свій журналістський обов’язок», — сказав О. Рішко.
Юрій Лихтей, заступник начальника УДСБЕЗ ГУМВС України у Закарпатській області розповів: «Державна служба боротьби з економічною злочинністю працює у тому числі над виявленням фактів корупції в органах влади, в управлінні внутрішніх справ. Над цим працює спеціальний підрозділ. Так, в області за 10 місяців виявлено 34 факти хабарництва, до суду спрямовано 25 кримінальних справ. Якщо раніше виявляли хабарі сумою 100-200 доларів, то тепер виявляємо хабарі сумою понад 10 тисяч гривень. Досі вважалося, що в нашій області не фігурують такі суми, проте все ж є посадовці, які одноразово незаконно збагачують себе значними грішми. В одному з районів за підготовку документів для отримання і приватизації земельної ділянки підприємець сплатив чиновнику понад 10 тисяч доларів».
Ю. Лихтей також повідомив, що сьогодні правоохоронці фіксують зміну підходів злочинців до скоєння злочинів: «Часом зловмисники використовують саме інститути влади для того, щоб вирішити бізнесові питання чи справу приватизації державних підприємств, земельних ділянок тощо. Ті, хто дають і беруть хабарі, діють за взаємною згодою. Ні один із них не напише заяву до правоохоронних органів. Тому наші зусилля спрямовані на те, щоб фіксувати такі факти, порушувати кримінальні справи і доводити їх до логічного завершення». Правоохоронець подякував журналістам за висвітлення не лише фактів хабарництва, а й причин, що до цього призводять.
Про роботу громадськості з протидії корупції розповів Микола Яцков, заступник керівника Карпатського агентства з прав людини «Вестед». За його словами, в Ужгороді, Хусті та Виноградові діють антикорупційні громадські приймальні. Тел. приймальні в Ужгороді — 61-96-61. Тут кожен потерпілий закарпатець від корупції або надмірної бюрократії, зможе отримати правову допомогу. Всеукраїнська антикорупційна лінія — 8 800 500 3 100.